השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

מוטיבציה בפסיכומטרי

נתחיל בלי קשר ישיר למבחנים פסיכומטריים – מוטיבציה, או 'הנעה' בעברית, היא הכוח המכוון את האדם בדרכו להשגת מטרה מסוימת והיא הכוח העוזר לו להתגבר על המכשולים שייקרו בדרכו זו. מוטיבציה יכולה להגיע ממניעים פיזיים, כגון רעב או עייפות, המובילים את הגוף לביצוע פעולות מסוימות לצורך הישרדותו. היא יכולה גם לנבוע ממניעים פסיכולוגיים כגון רצון לקבל אהבה והכרה מהסובבים אותנו.

מוטיבציה תלויה בשני גורמים עיקריים – הערכה עצמית של היכולת להשגת המטרה, והחשיבות שאנו מעניקים למטרה הסופית בסוף קורס פסיכומטרי.
הגורם הראשון, הערכה עצמית, מתבסס בעיקר על חוויות עבר. בהקשר ללימודים – אפילו מילה לא טובה של מורה בכיתה ג' על יכולתו המתמטית, יכולה להשפיע רבות על הערכתו העצמית של תלמיד שמתחיל קורס פסיכומטרי כ-15 שנים מאוחר יותר. עם זאת, גם כאשר קיימת הערכה עצמית גבוהה והתלמיד סבור כי יוכל להצליח, הוא לא ישקיע את זמנו ומרצו בהשגת מטרה אלא אם היא חשובה לו מספיק – דבר העלול לגרוע מהצלחתו בכל קורס פסיכומטרי.

ג'ון מ. קלר, אחד החוקרים המובילים בתחום, מאבחן שלושה סוגי מוטיבציה:

  • הנעה חיצונית – התלמיד לומד ופועל על מנת לקבל הערכה ואהבה מהסובבים אותו, או כדי שלא לקבל עונש ("אם לא תסיים שיעורים לא תצא לשחק עם חברים").
  • הנעה פנימית הכרתית – התלמיד לומד כי הוא מבין שללמידה יש חשיבות רבה עבורו אך הוא לא אוהב אותה או נמשך ללמידה ("אני חייב ללמוד כי אבא אמר שזה חשוב שיהיה לי תואר").
  • הנעה פנימית רגשית – התלמיד מרגיש מאותגר מהלמידה או נהנה ממנה ועל כן לומד ומשקיע. בנוסף, תלמיד ילמד טוב יותר אצל מורה שהוא אוהב או מעריך מאשר אצל מורה אחר.

במהלך הלימוד לבחינה התלמיד נתקל במגוון "משוכות" היכולות לגרוע מרמת המוטיבציה ההתחלתית שאיתה נכנס לכל קורס פסיכומטרי, ולתקופת הלמידה עד כל מבחן פסיכומטרי.
המשוכה הראשונה תהיה חוסר הסיפוק המיידי – תלמיד שמתחיל קורס פסיכומטרי לומד בכל שיעור נושאים חדשים, כאשר תרגול פסיכומטרי ופיתוח יכולת זיהוי השאלות השונות המרכיבות את מבחן פסיכומטרי מתפרסים לכל אורך הקורס. אחרי שלומדים נושא פסיכומטרי, הגיוני לא להצליח לפתור מיד 100% מהשאלות בנושא זה, ועלולה להיווצר תחושה של תסכול או ייאוש. תחושה זו מביאה להערכה נמוכה מוטעית של סיכויי ההצלחה הסופיים במבחן הפסיכומטרי, אך חשוב לזכור שיש אך ורק ציון פסיכומטרי אחד שקובע – הציון בסוף מבחן פסיכומטרי אמיתי. עם זאת, הכישלון הזמני עלול לערער את תחושת המוטיבציה להמשך הלמידה, בדומה לאצן שאינו רואה את קו הסיום בגלל עיקול בדרך ומחליט לפרוש בעיקול האחרון לפני הסיום. לצורך הצלחה פסיכומטרית יש צורך בהתמדה במהלך כל תרגול פסיכומטרי הניתן בקורס, והתמדה נובעת ממוטיבציה.

המשוכה השנייה תהיה חוסר הבנה של חשיבות המטרה הסופית, כאשר למשוכה זו שני קצוות הפוכים:

  • מתן חשיבות מועטה מידי להצלחה במהלך מבחן פסיכומטרי – ראשית, הצלחה נמדדת על-ידי ציון פסיכומטרי – אותו התלמיד מקבל כחודש לאחר סיום מבחן פסיכומטרי (קיימים מספר מועדי פסיכומטרי במהלך השנה). חשוב לזכור כי בחינה פסיכומטרית לא קובעת דבר מלבד סיכויי ההצלחה להתקבל ללימודים באוניברסיטה, ולכן יכול להיות שתלמיד לא יכיר מספיק בחשיבותה. המוטיבציה שלו להצלחה תהיה פחותה מתלמיד בעל מטרה ברורה שמבין כי המסלול האוניברסיטאי חשוב כיום על מנת להתקדם בשוק העבודה בפרט ובחיים בכלל.
  • מתן חשיבות רבה מידי להצלחה במהלך מבחן פסיכומטרי – יכולה להוביל אותנו למצבי חרדה המונעים מאיתנו לחשוב בהיגיון ויכולים לגבות מחיר כבד במישור השכלי, הרגשי ואף הפיזי. החרדה גובה את מחירה גם בנושא המוטיבציה להמשך הלימוד. אמנם לבחינה פסיכומטרית משקל מכריע בנוגע לעתידנו האוניברסיטאי, אך אין זה אומר שאם כל חיינו חלמנו להיות רופאים ולא קיבלנו 800 בפסיכומטרי הראשון עלינו לעזוב הכול וללכת לנסות את מזלנו כנזירים בודהיסטים בקטמנדו (אלא אם ממש בא לנו). עלינו לזכור שכל קורס פסיכומטרי מטרתו בראש ובראשונה לשפר את הציון הפסיכומטרי. כל מה שצריך זה מוטיבציהנכונה ומטרה ברורה וריאלית!

אז איפה אפשר לקנות מוטיבציה? 

בכל קורס פסיכומטרי ניתן לשאוב מוטיבציה אדירה מהמורה. לשם כך בכל מועד פסיכומטי ניגשים מורים רבים מ-High-Q לבחינה כדי להעריך מחדש את הקשיים שתלמידים עלולים לפתח. קורס פסיכומטרי של High-Q מצטיין בכך שהמוריםמיומנים מאד בהתמודדות עם חרדות, ייאוש ורגשות מסוגים שונים, והם מומחים בהעלאת מצב הרוח ורמת המוטיבציה. כאשר אתם מרגישים שחסרה לכם מוטיבציה, לא להסס, פנו למורה – ספרו לו מה עובר עליכם.

שנית ולא פחות חשוב, דמיינו את עצמכם מצליחים – ובגדול! כבר שנים רבות ידוע שלדמיון כוח רב בהתמודדות עם מצבים נפשיים שונים והתפרסמו עשרות ספרים בנושא. שימו לעצמכם בראש תמונה שלכם עם הציון אותו רציתם להשיג ולכו לקראת הגשמתה. כל פעם שתרגישו נטולי מוטיבציה, מיואשים או חשים חרדות למיניהן – עצמו עיניים, קחו נשימה עמוקה, ודמיינו את עצמכם מצליחים ומגשימים את מטרותיכם.

איך תדעו מה הציון אותו אתם רוצים להשיג או לאיזו מטרה עליכם לכוון? לשם כך כדאי מאד להיכנס מבעוד מועד לאתרי האוניברסיטאות, לבחור שניים או שלושה תחומים אקדמיים שיכולים לעניין אתכם ולברר איזה ציון פסיכומטרי נדרש להשיג כדי להתקבל אליהם. זה יחדד את הכיוון שלכם אל המטרה וימנע מכם "לירות באפלה".

"פסיכומטרי אתה מתחיל הכי חזק שלך – ולאט לאט אתה מגביר"

בהצלחה!

תמונה של מעטפהצור קשר