השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

תקשורת

מה זה בעצם?

לימוד ומחקר של תופעת תקשורת ההמונים, אחד מהסממנים המרכזיים של החברה המודרנית. לימודי התקשורת כפופים לתחום מדעי החברה ועל כן המחקר האקדמי של תחום זה הוא מנקודת מבט חברתית. כיום מכללות רבות מציעות מעבר ללימוד התיאורטי גם מסלולים מעשיים שונים המקנים לתלמיד ידע פרקטי ומכשירים אותו להשתלבות בעולם התקשורת.

מה לומדים בתואר ראשון בתקשורת?

ראשית, לימודי תקשורת מקנים ידע תיאורטי בתחום מדעי החברה ותקשורת ההמונים. חלק מהנושאים המרכזיים הנלמדים בתחום זה הם מבוא לתקשורת המונים, מוסדות התקשורת, דיני תקשורת, סטטיסטיקה, מודלים בתקשורת המונים ונושאים נוספים העוסקים במחקרים תיאורטיים של מדעי החברה ותקשורת ההמונים במאה העשרים והעשרים ואחת.

שנית, במכללות רבות מציעים גם אפשרות להשתלבות במסלולים מעשיים שונים המאפשרים רכישה של מיומנויות מעשיות במקצועות התקשורת, החל מעבודת הטלוויזיה והרדיו דרך דוברות ויחסי ציבור וכלה במיומנויות הנוגעות למדיה החדשה – האינטרנט והרשתות החברתיות.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בתקשורת?

עולם התקשורת הוא רחב ומתפרס על פני תחומים שונים בהם יכולים בוגרי תואר בתקשורת להשתלב. גופי התקשורת המסורתיים – עיתונות, רדיו וטלוויזיה, תעשיית העיתונות און ליין וגם המדיה החברתית מייצרים מקומות תעסוקה בהם משתלבים בוגרי המסלולים השונים בתקשורת. גם ענף הפרסום קולט בוגרי תקשורת רבים ויש הפונים לעיסוק בתחום הדוברות ויחסי הציבור. ראוי לציין כי תחום התקשורת על כלל ענפיו הוא קשוח ותובעני. תחילת הדרך בעולם התקשורת היא קשה והתגמול הכספי בתחילה הוא לרוב מועט. ככלל, אין דרישות מחייבות בנוסף לתואר כדי להתקבל לעבודות, אך רבים פונים להשתלמויות בתי ספר מקצועיים יעודיים לשם שיפור כישוריהם המקצועיים – למשל בלימודי עיתונאות מקצועיים או השתלמויות בבתי ספר למקצועות הפרסום לשם שילוב במקצועות הקריאייטיב בענף.

לאלו אשר לא חפצה נפשם בהשתלבות בעולם התקשורת המעשי יש אפשרות להמשיך לתארים מתקדמים באוניברסיטה כחלק ממסלול אקדמי למחקר והוראה.

איפה לומדים?

לימודי תואר ראשון בתקשורת אפשריים ברוב האוניברסיטאות – תל אביב, האוניברסיטה העברית בירושלים, בר אילן, אריאל, חיפה והאוניברסיטה הפתוחה. בנוסף לכך, תואר ראשון בתקשורת הוא מהפופולאריים ביותר במכללות השונות, החל מהגדולות והבולטות שבהן – המרכז הבינתחומי הרצלייה המכללה למנהל מכללת ספיר בנגב, המציעות תואר ראשון עם מגוון מסלולים מעשיים, ועד לקטנות יותר – מכללת רמת גן, מכללת נתניה, מכללת רחובות ועוד.

קבלה ללימודים

באוניברסיטאות לימודי התקשורת מאוד מבוקשים שכן לרוב הם משתלבים עם תארים מבוקשים אחרים כגון משפטים, כלכלה/מנע"ס ופסיכולוגיה, או לחילופין מוצעים במסגרת מסלול חד חוגי מורחב ייחודי הכולל לימודי עיתונאות ותקשורת מעשית. בהתאם לכך דרישות הקבלה בהן גבוהות יחסית. במכללות לעומת זאת תנאי הקבלה יותר קלים באופן משמעותי וממוצע הבגרויות וציון הפסיכומטרי הנדרשים לשם קבלה לתואר הם סבירים. ברבות מהמכללות גם ניתן להתקבל ללא ציון פסיכומטרי ועל סמך ממוצע בגרות. אין דרישות נוספות לשם קבלה ללימודים.

אז לאיפה הכי קל להתקבל? לאיפה הכי קשה?

הכי קשה להתקבל לאוניברסיטאות, בראשן תל אביב בה התואר מוצע במסגרת מסלול דו חוגי או ירושלים בה מוצעת תכנית ייחודית ללימודי תקשורת ועיתונאות. כדי להתקבל לשם תזדקקו ככל הנראה לממצוע בגרויות 100 או יותר ולציון פסיכומטרי 650 לפחות. המכללות הגדולות כגון המכללה למנהל והמרכז הבינתחומי הרצלייה גם הן מציבות רף קבלה, ולרוב עם ממוצע בגרויות מתחת ל-90 לא תוכלו להתקבל אליהן. כאמור, המכללות הקטנות הן גם אלו שהקבלה אליהן היא הפשוטה ביותר.

מסלולי לימודים

באוניברסיטאות ניתן ואף מומלץ לשלב את התואר במסגרת מסלול לימודים דו חוגי. באופן עקרוני ניתן לשלב את התואר עם כמעט כל חוג לימודים אחר אשר מאפשר זאת. השילובים הנפוצים הם בדרך כלל עם חוג לימודים מתחומי מדעי החברה – פסיכולוגיה, סוציולוגיה ומדעי המדינה וממשל, או חוג לימודים מתחומי מדעי הרוח והאומנויות – פילוסופיה, קולנוע וכדומה. בנוסף לכך ישנם רבים המשלבים את התואר עם לימודי משפטים ולימודי כלכלה/מנע"ס. לחילופין מציעות האוניברסיטאות מסלולים חד-חוגים עם התמחויות מעשיות במקצועות התקשורת עיתונאות, רדיו וטלוויזיה. בקרב המכללות התארים המבוקשים הם תואר בתקשורת במרכז הבינתחומי המציע התמחות בשלושה מסלולים – תקשורת שכנועית, דיגיטאלית ומסלול רדיו וטלוויזיה. תואר מבוקש נוסף הוא התואר בתקשורת וניהול במכללה למנהל אשר מציע גם הוא מגוון של התמחויות בתחום התקשורת לצד לימודי מנהל עסקים וכלכלה.

משך הלימודים והיקפם

תואר ראשון בתקשורת אורך 3 שנים בכלל האוניברסיטאות והמכללות. התואר אינו תובעני במידה יוצאת מן הכלל אך כמובן שדבר זה תלוי באופי מסלול הלימודים. הלימודים התיאורטיים הם גמישים ונוחים יותר לפריסה וללמידה מאשר הלימודים המעשיים הדורשים גם השקעה שמעבר לשעות הלימוד התיאורטיות. ניתן לפרוס את לימודי התואר על פני רוב ימות השבוע אך ניתן גם לעבוד במקביל.

מה מספרים הסטודנטים?

במכללות הגדולות מסלולי הלימוד בתקשורת מעשיים ומגוונים ועל כן מאפשרים חוויות לימודים מרתקת ומגוונת. מרב הסטודנטים מרוצים ממגוון תוכניות הלימוד והמסלולים ומחוויית הלימודים במכללה. לימודי התקשורת באוניברסיטאות מאתגרים יותר וזאת לאור אופי הלימודים העצמאי הנדרש מהלומדים שם. המסלולים המעשיים באוניברסיטאות יכולים להיות מרתקים למי שאוהב את התחום, וגם שם מגלים הסטודנטים שביעות רצון רבה.

תכניות לסטודנטים זרים

במרכז הבינתחומי מוצעת תכנית לימודים באנגלית במסגרת בית הספר הבינלאומי במרכז.

אז למה כדאי ללמוד תקשורת?

כי עולם התקשורת מרתק אתכם, כי אתם אוהבים לעבוד עם בני אדם, כי יש לכם משהו חשוב ומעניין לומר וכי אתם יודעים שהעבודה בתחום זה תספק ותמלא אתכם למרות העבודה הקשה והשכר הנמוך…

תמונה של מעטפהצור קשר