השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

מזרחנות

מה זה בעצם?

החוג למזרחנות, או בשמו המלא "לימודי היסטוריה של המזרח-התיכון" הוא חוג במדעי הרוח, אשר עוסק בחקר איזור המזרח התיכון, מבחינה היסטורית ודתית. מטרת החוג להכשיר סטודנטים להשתלב בתארים מתקדמים, או בתפקידי מחקר, תוך לימוד השפה, מנהגי הדת וההיסטוריה של העמים, המגזרים והפלגים הדתיים שמאפיינים את האיזור.

מה לומדים בתואר ראשון למזרחנות?

מרבית הקורסים בחוג למזרחנות סוקרים את ההיסטוריה של איזור המזרח התיכון, בחלוקה לקורסים לפי דתות וקורסים לפי מדינות, החל במרוקו שבמערב וכלה באיראן שבמזרח. החל מהשנה השנייה, עם תום לימודי המבוא, רשאים הסטודנטים להתמקד בחקר אקטואלי של מדינה מסוימת באיזור המזרח התיכון.

החוג אינו מתמקד בחקר ארץ ישראל (פרט לרשות הפלסטינית), כיוון שזהו תחום הלימוד של החוג ללימודי ארץ ישראל.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון במזרחנות?

תלמיד שסיים את לימודיו בהצטיינות צפוי לקבל זימון לראיון קבלה עבור אחד מהגופים הביטחוניים החשאיים ביותר במדינת ישראל, לרבות המוסד, השב"כ, משרד הביטחון, משרד ראש הממשלה ומכוני מחקר ממשלתיים. חלק ניכר מהסטודנטים בוחרים להמשיך לתארים מתקדמים במטרה להפוך למומחים בתחומם לאחת ממדינות האיזור.

איפה לומדים?

בישראל קיימות תוכניות רבות ללימודי מזרחנות (תואר B.A). ישנה אפשרות ללמוד לתואר ראשון בכל אחת מהאוניברסיטאות בישראל: האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל-אביב (יחד עם לימודי אפריקה), אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה, המרכז האוניברסיטאי אריאל (לימודי ארץ ישראל במזרח התיכון) והאוניברסיטה הפתוחה, או במספר של מכללות, כגון מכללת פתח תקווה, מכללת גליל מערבי, מכללת אורנים ועוד.

קבלה ללימודים

תנאי הקבלה ללימודי מזרחנות גבוהים יותר עבור המסלול החד-חוגי לעומת המסלול הדו-חוגי, אשר מאפשר לשלב את לימודי התואר עם תחום נוסף. לדוגמא, ממוצע בגרות של 80, יחד עם ציון פסיכומטרי של 450 יאפשר קבלה למסלול הדו-חוגי של אוניברסיטת תל אביב, בעוד על מנת להתקבל למסלול החד-חוגי, נדרש ממוצע בגרות של 90, יחד עם ציון פסיכומטרי של 650 לפחות. באופן כללי, תנאי הקבלה לאוניברסיטאות הם קשים יותר מאשר תנאי הקבלה למכללות והם כוללים שקלול של ציוני בגרות ופסיכומטרי.

אז לאיפה הכי קל להתקבל? לאיפה הכי קשה?

תנאי הקבלה לאוניברסיטאות גבוהים יותר מאשר למכללות השונות. האוניברסיטה שהכי קשה להתקבל אליה היא האוניברסיטה העברית בירושלים, שם נדרש ממוצע בגרות של 97.5 ומעלה, יחד עם ציון פסיכומטרי של 600 ומעלה. הסיבה לכך היא שהאוניברסיטה העברית מפעילה את המרכז לחקר האיסלאם, בעל שם עולמי בתחום.

במכללות, כגון מכללת אורנים, נדרשים תנאי קבלה קלים יותר. לדוגמא, במכללת אורנים נדרש ממוצע בגרות של 85, יחד עם ציון פסיכומטרי של 550 על מנת להתקבל למסלול החד-חוגי לתואר ראשון.

ראוי לציין כי באוניברסיטה הפתוחה, ניתן להירשם ולהתחיל בלימודים ללא כל תנאים מוקדמים כדוגמת ציוני תעודת הבגרות או פסיכומטרי. כמובן, יש לעמוד בכל מטלות הלימודים ולעבור בהצלחה את המבחנים על מנת לקבל בסופו של דבר את התואר המיוחל.

מסלולי לימודים

לימודי מזרחנות אפשריים במסלול חד-חוגי המתמקצע בלימודי השפה הערבית (הספרותית והמדוברת) ובקורסים להכרה מעמיקה של החברה והתרבות הערבית. הלימודים אפשריים גם במסלול דו-חוגי המתמקצע בלימודי השפה הערבית הספרותית וכולל אפשרות לשלב את לימודי המזרחנות יחד עם חוגי לימוד נוספים. שילובים נפוצים בתחום כוללים לימודי מזרחנות יחד עם לימודי ממשל, מדע המדינה, תקשורת, לימודי ארץ ישראל ובי.איי כללי.

מכיוון שמדובר בתחום רחב ומגוון, הכולל מגוון עמים, עדות, פלגים ומדינות, מצופה מהתלמידים אשר בוחרים להמשיך ללימודי תואר שני להתמקצע באיזור מאד ספציפי ולהכיר את העגה והניב המקומי של אותו איזור, כגון סוריה, מצרים, איראן, הרשות הפלסטינית ועוד. יש להדגיש כי הנרשמים לתואר שני במזרחנות הם בוגרי תואר ראשון באותו התחום.

משך הלימודים והיקפם

לימודי מזרחנות נמשכים שלוש שנים ובסופם יקבל הסטודנט תואר B.A. פרט ללימודי השפה, התואר אינו תובעני במיוחד. הלימודים עצמם הומניים ולכן חלק ניכר מהתלמידים מסתפקים בקריאת חומר הלימוד עם תחילת תקופת המבחנים. ניתן לפרוס את לימודי התואר על פני רוב ימות השבוע, ובהחלט ניתן גם לעבוד במקביל.

מה מספרים הסטודנטים?

מרבית הסטודנטים לא עוסקים בתחום לאחר סיום התואר ומשתלבים בעבודות שונות במשק. חלק מהסטודנטים אף בוחרים ללמוד מחדש תארים ראשונים בחוגים שונים, או להמשיך לתארים מתקדמים שלא באותו התחום. מיעוט הסטודנטים שזוכים להשתלב בעבודה בשירותים החשאיים של מדינת ישראל שומרים על שתיקה, ולרוב לא משתפים את סביבתם הקרובה בדבר עבודתם.

בשל הרגישות הרבה של איזור המזרח התיכון, סטודנטים שממשיכים לתואר דוקטור (מסלול של בן 10-7 שנות לימוד) ומתמחים במדינה מסוימת עשויים להופיע כפרשנים בעיתונות הכתובה ובתוכניות החדשות השונות, כדוגמת פרופ' אמציה ברעם מאוניברסיטת חיפה, שלפי האגדה בשל פרשנויותיו כיוון סדאם חוסיין את אחד מטילי הסקאד במלחמת המפרץ אל עבר אוניברסיטת חיפה.

אז למה כדאי ללמוד מזרחנות?

אם החלום שלכם הוא להפוך לסוכני 007 ולא סיימתם סיירת מטכ"ל, זוהי דרך טובה לנסות להשתלב בתחום. אם החלום שלכם הוא להופיע בתוכניות החדשות כפרשנים מומחים להתרחשויות במזרח התיכון, זוהי דרך טובה לנסות להשתלב בתחום. אם אתם רוצים להשתלב באקדמיה כדוקטורים ופרופסורים, זוהי מהותו העיקרית של החוג. רק רגע לפני שאתם נרשמים, חשוב שתקחו בחשבון שהסיכוי ששאיפות אלה יתגשמו הוא נמוך, ומרבית התלמידים כלל לא עוסקים בתחום עם סיום התואר.

 

תמונה של מעטפהצור קשר