השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

מדעי המדינה

מה זה בעצם?

מדעי המדינה הוא אחד מתחומי המשנה של מדעי החברה. הוא מתמקד בעיקר ביחסי פנים המדינה כפי שהם נקבעים ע"י הממשל. בנוסף, הוא מתעסק גם ביחסי חוץ בין מדינות שונות.

התחום עוסק בעיקר בקביעת מדיניות כלכלית, חברתית ומשפטית המשפיעה על רווחתם וביטחונם של אזרחי המדינה, ומרכז בתוכו את הגישות השונות הקיימות לחקר הפוליטיקה על בסיס ההגדרה המודרנית של מדינה.

מכיוון שהפוליטיקה מושפעת מאינטרסים רבים המשפיעים על תהליך קבלת ההחלטות, רבים רואים במדעי המדינה כפרקטיקה של תורת המשחקים.

מה לומדים בתואר ראשון במדעי המדינה?

מדעי המדינה הוא תחום מרתק. מטרת הלימודים היא לתת לסטודנטים כלים עיקריים להשפיע על הפוליטיקה בישראל. לימודי תואר ראשון מקנים בסיס השכלתי, הפותח כיוונים לעבודה במגוון גדול של תחומים ומוסדות, אבל אינם מקנים מקצוע.

במהלך התואר הסטודנטים יבחנו וינתחו לעומק את האופן בו הפוליטיקה משפיעה על התהליכים השונים במדינה. בנוסף יבחנו כל הגורמים המשפיעים על מצבה של המדינה (המצב הביטחוני, אופי המשטר, היחסים עם התקשורת וכו').

החלוקה לקורסים משתנה בין מוסד למוסד, אך באופן כללי ניתן לומר כי הלימודים במהלך התואר מתרכזים במספר תחומים עיקריים וביניהם: ההשלכות השונות של הכלכלה על הפוליטיקה ולהיפך, כלים לחשיבה אסטרטגית, יחסים בינלאומיים ומדיניות חוץ כולל דרכי משא ומתן, התפתחות הפוליטיקה והמשטר בישראל, ניתוחים פילוסופיים של צורת המחשבה הפוליטית, ומחקרים על מנהל ומדיניות ציבורית בראי ההיסטוריה.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון במדעי המדינה?

תואר אקדמי במדעי המדינה נחשב לתואר מבוקש, אף על פי שכשלעצמו, בדומה להרבה תארים אחרים, הוא אינו מעניק ערבות למציאת עבודה בקלות. התואר עצמו משמש כקרש קפיצה להשתלבות בעולם הפוליטי, ובוגרים רבים מוצאים את עצמם מועסקים כדיפלומטים, פוליטיקאים, ראשי מועצות וערים, עובדי משרד הביטחון, עובדי משרד החוץ ואף כחברי כנסת. בנוסף, בוגרים רבים מוצאים את עצמם לאחר סיום התואר משתלבים בעולם העיתונאות והתקשורת.

על מנת להקל על תהליך מציאת עבודה ולפתוח דלתות נוספות בתחום, חלק מבוגרי תואר ראשון במדעי המדינה מעדיפים להמשיך ללימודים מתקדמים בתחום או בתחומים קרובים. בין התחומים הרלוונטים נמצאים מנהל עסקים, יחסים בינלאומיים ומינהל ציבורי. מכיוון שהתואר השני כולל עבודת מחקר ופותח תחומי ידע נוספים, הוא מאפשר יצירת קשרים עם משרדים שונים העוסקים בתחום.

בין שלל המגמות ללימודי תואר שני במדעי המדינה ניתן למצוא התמחויות בנושאים מגוונים כגון: יחסים בינלאומיים, פוליטיקה ישראלית, תקשורת פוליטית, מנהל ומדיניות ציבורית, דמוקרטיה ואזרחות ומחשבה מדינית.

איפה לומדים?

ניתן ללמוד לקראת תואר ראשון במדעי המדינה בכל אחת מהאוניברסיטאות הגדולות (האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר-אילן, אוניברסיטת בן גוריון והאוניברסיטה הפתוחה). כמו כן, כיום ישנן מכללות רבות המציעות מסלולי לימוד בתחום, ובהן המרכז הבינתחומי הרצליה, המרכז האקדמי למשפט ולעסקים ברמת גן, מכללת כנרת עמק הירדן ועוד.

קבלה ללימודים

תנאי הקבלה ללימודי מדעי המדינה משתנים משנתון לשנתון ובהתאם למוסד האקדמאי בו החלטתם ללמוד. יחד עם זאת, ישנן דרישות קבלה משוערות לכל אחד מממוסדות אלו. באופן כללי, תנאי הקבלה לאוניברסיטאות הם קשים יותר מאשר תנאי הקבלה למכללות והם כוללים בגרות וציון פסיכומטרי גבוה באופן יחסי. רוב המכללות דורשות אף הן ציון פסיכומטרי בנוסף לתעודת הבגרות.

אז לאיפה הכי קל להתקבל? לאיפה הכי קשה?

הכי קשה להתקבל לאוניברסיטה העברית בירושלים, שם נדרש ממוצע בגרויות של 100 משולב עם ציון פסיכומטרי גבוה של 650. גם המכללות המובילות, כגון המרכז הבינתחומי, דורשות ציון פסיכומטרי בנוסף לממוצע הבגרויות, אך הן מסתפקות בציון גבוה פחות.

באוניברסיטה הפתוחה ובמכללות המשמשות מרכזי לימוד של האוניברסיטה הפתוחה ניתן להירשם ללא כל תנאים מוקדמים.

מסלולי לימודים

לימודי מדעי המדינה אפשריים במסלול חד-חוגי או במסלול דו-חוגי הכולל אפשרות לשלב חוגים נוספים יחד עם מדעי המדינה ובכך להתפתח ולהתמחות בתחום נוסף.

שילוב פופולרי במיוחד בקרב הסטודנטים הוא תואר מדעי המדינה וכלכלה, אשר הלומדים בו מקבלים קורסים משני העולמות יחד עם ידע בכל נושא, אשר בעתיד יעזור להם להשתלב בבנקים, בארגונים פוליטיים, במשרד האוצר ועוד. שילוב נוסף הוא שילוב של לימודי מדעי המדינה ביחד עם לימודי משפטים. רוב המוסמכים בעריכת דין ששילבו במהלך לימודי התואר את מדעי המדינה בוחרים לעסוק בעריכת דין בתחום החוקה והמשפט.

שילובים נפוצים נוספים בתחום כוללים לימודי מדעי המדינה ותקשורת, מדעי המדינה ופסיכולוגיה, מדעי המדינה ובטחון, מדעי המדינה והיסטוריה כללית, ומדעי המדינה ויחסים בינלאומיים.

משך הלימודים והיקפם

התואר הראשון במדעי המדינה נלמד במשך שלוש שנים ובסופו מקבל הסטודנט תואר .B.A התואר נחשב כתואר מעניין ולא תובעני במיוחד.

לכל מי שמתכנן לעבוד במקביל לתואר, יש לזכור כי מערכת השעות, בעיקר באוניברסיטאות השונות, אינה מסודרת, ולכן היא בדרך כלל נפרסת על פני רוב ימות השבוע. לעומת זאת, מכללות רבות בישראל מציעות מסלולי לימודים גמישים יותר המאפשרים ללמוד לתואר ראשון במקביל לעבודה במשרה חלקית ואף מלאה.

מה מספרים הסטודנטים?

מדעי המדינה הוא אחד ממקצועות הדגל של מדעי החברה ונחשב לאחד הפופולאריים בישראל, אך עם זאת קשה למצוא בו עבודה ובדרך כלל השכר ההתחלתי הוא שכר מינימום.

אז איך בכל זאת מוצאים עבודה? לפי דבריהם של הסטודנטים מילת המפתח היא קשרים. מגוון התפקידים המוצעים בתחום בדרך כלל אינם מוצעים דרך הערוצים המקובלים של מרכזי השמה, אתרי דרושים וכדומה, ומשרות רבות בתחום מתפרסמות דווקא דרך אתרים של משרדי הממשלה ובעיקר עוברות מפה לאוזן. משרות רבות עוברות דרך קשרים והמלצות אישיות ולכן צריך להכיר את האנשים הנכונים על מנת להתקדם בתחום.

בנוסף, ניתן לציין כי מרבית המשרות בתחום ממוקמות בירושלים ובמרכז, ולכן לכל מי שגר בפריפריה מומלץ בחום להעתיק את מקום מגוריו על מנת להרחיב את מגוון האפשרויות העומדות בפניו.

אז למה כדאי ללמוד מדעי המדינה?

לימודי מדעי המדינה מתאימים לכל אלה שאוהבים ללמוד היסטוריה, ובעיקר לאלה שמתעניינים בפוליטיקה ואקטואליה, ותמיד יש להם מה להגיד על מצבה של המדינה.

אז אם אתם שואפים להשתלב בפוליטיקה, במגזר הציבורי או במערכות השלטון המקומי או אולי אתם אפילו חולמים להיות מנהיגי העתיד של מדינת ישראל ורואים את עצמכם כבעלי יכולת להפוך לשחקנים פוליטיים מרכזיים ולעשות שינוי אמיתי במדינה – לימודי מדעי המדינה זה המקצוע בשבילכם.

 

תמונה של מעטפהצור קשר