השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים להבנה והסקה

שאלות "הגיון בריא" מהוות את החלק הגדול ביותר בחטיבת ה"הבנה והסקה" שבאמצע הפרק המילולי. מדובר למעשה בשאלות הגיון כלליות ממגוון סוגים, שלא ניתנות לפיתרון "טכני" באמצעות טריקים וקיצורי דרך ומצריכות, ובכן – חשיבה (כן, צריך גם לחשוב בפסיכומטרי לפעמים…). הדרך הטובה ביותר להשתפר בהן היא פשוט לתרגל אותן הרבה, וכך להעמיק את ההיכרות איתן ו"לחדד" את סוגי החשיבה שהן דורשות מאיתנו. בנוסף, ריכזנו עבורכם מספר טיפים חשובים להתמודדות נכונה עם שאלות אלו:

בשאלות מרובות מלל – להבין קודם כל מה שאלו
חלק גדול משאלות ההיגיון הבריא מצריכות קריאה של קטע באורך מספר שורות ולפעמים אף פיסקה שלמה. בדיוק כמו בשאלות הבנת הנקרא, גם כאן אין טעם לקרוא את הקטע לפני שהבנתם מה שאלו – הרי גם ככה רוב הסיכויים שלא תזכרו את כל מה שקראתם. לכן, בכל שאלה שאורכה יותר מ-3 שורות, גשו קודם כל לסוף, הבינו מה בדיוק שאלו – ואז כבר תדעו מה בדיוק אתם מחפשים.

להשתמש בעיפרון
במהלך קריאת השאלה, במיוחד כשמדובר בשאלה ארוכה, כדאי לסמן בעיפרון כל פרט מידע שנראה חיוני לפתרונה. כדאי לשים לב במיוחד לקשרים הלוגים – אותן מילים (וצירופי מילים) שעוזרות לנו להבין כיצד חלקי המשפט מתקשרים זה לזה ומה משמעותם. הסימון בעיפרון גם עוזר להישאר בריכוז ולהבין יותר טוב מה קוראים תוך כדי הקריאה, וגם מקל אחר כך על מציאת התשובה.

לא לעבוד על אוטומט
יש אין-ספור "סוגים" אפשריים של שאלות הגיון בריא. אמנם יש שאלות שחוזרות על עצמן, וסביר להניח שרוב השאלות שתתקלו בהן בפסיכומטרי דומות לשאלות שכבר תרגלתם במהלך הקורס. עם זאת, חשוב לפתור כל שאלה לגופה ולהבין בכל פעם מה בדיוק שאלו. לעיתים מדובר בהבדל קטן בניסוח השאלה שעושה את ההבדל בין טעות לתשובה נכונה, כגון "מה ניתן להניח על עמדתו של הפרופסור?" לעומת "מה ההנחה שעומדת בבסיס עמדתו של הפרופסור?".

בלי לחץ – אין כאן שום דבר חדש
היכולות והכישורים שנבדקים בשאלות ההיגיון הבריא נדרשים גם בחלקים אחרים של הפסיכומטרי. כך לדוגמה, בשאלות רבות מסוג זה תצטרכו בעיקר להבין מה משתמע מפסקה קצרה – ממש כמו בהבנת הנקרא. בשאלות מסוימות נבדקת היכולת לנסח טקסט במילים אחרות (כמו ב- Restatements) , באחרות צריך לתמצת משפט שכתוב בצורה מסובכת (כמו השלמת משפטים בעברית), ויש גם שאלות המתבססות על זיהוי דמיון בין שני דברים (בדומה לשאלות אנלוגיות).

השעון מתקתק
שאלות ההבנה וההסקה בנויות ברמת קושי עולה. לכן יש לשים לב לשעון ולנסות לפתור את השאלות הראשונות בחלק זה בפחות מדקה לשאלה. שימו לב שאתם לא מתעכבים על שאלה ספציפית יותר מדי זמן. אם לא הבנתם מה רוצים מכם, או שאתם מתלבטים בין 2 תשובות – סמנו אחת מהן והמשיכו הלאה. חבל "להיתקע" בחלק זה – בהחלט עדיף לדלג על שאלה 16 בפרק כדי לפתור את קטע הקריאה בלי לחץ. אם נשאר לכם זמן בסוף הפרק – תוכלו לחזור לשאלה שבחרתם לדלג עליה.

תמונה של מעטפהצור קשר