השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים לבחירת קורס פסיכומטרי

מזל טוב! החלטתם לעשות מעשה, ולהירשם לקורס הכנה לפסיכומטרי. עכשיו נשאלת השאלה – איך בוחרים קורס פסיכומטרי? ראשית, יש להדגיש שההחלטה על בחירת קורס הכנה לפסיכומטרי היא אכן החלטה כבדת-משקל ובעלת השלכות לא מבוטלות. ציון פסיכומטרי מהווה כיום סף כניסה למרבית תכניות הלימודים הגבוהים באוניברסיטאות ובמכללות, ומכיוון שההכנה טובה לבחינה משפיעה על הציון שתקבלו ומאפשרת לכם לקבל ציון פסיכומטרי גבוה הרבה יותר, בחירת קורס פסיכומטרי יכולה להשפיע על הכיוון המקצועי שלכם בהמשך החיים.

כיום קיימות בישראל חברות רבות המכינות לבחינה הפסיכומטרית של המרכז הארצי לבחינות והערכה, ולצד בתיה"ס הוותיקים והמנוסים בתחום, צצות חדשות לבקרים חברות חדשות שמנסות את מזלן בשוק הפסיכומטרי. המגוון הרחב שקיים, והאינפורמציה הסותרת שמגיעה ממקורות שונים, הופכים את הבחירה למסובכת, ולעיתים מבלבלת. בסופו של דבר – בכל קורס תקבלו שיטות עבודה, תתרגלו שאלות מסוגים שונים, תלמדו מילים ותכירו את מבנה הבחינה הפסיכומטרית. השאלה היא מהם בכל זאת הפרמטרים שבהם הקורסים השונים נבדלים אלה מאלה, וכיצד בוחרים קורס פסיכומטרי שמתאים לכם. כדי שתוכלו לקבל את ההחלטה החשובה הזו בצורה מושכלת, ריכזנו עבורכם מספר טיפים ונקודות למחשבה:

יחס אישי

בעבור מרבית התלמידים, יחס אישי מהמורה מהווה גורם מפתח בהצלחה במהלך קורס פסיכומטרי. כיום, כמעט כל בתיה"ס להכנה לפסיכומטרי מתהדרים בכך שהם מעניקים יחס אישי לתלמידים. אולם, לא תמיד יש כיסוי מאחורי ההבטחות הללו. לכן, דאגו לברר לפני שאתם נרשמים מה בדיוק כוללת ההבטחה הזו. יחס אישי בקורס תלוי בשלושה גורמים:
גודל הכיתה – מספר התלמידים בכיתה משתנה מאוד מחברה לחברה, ונע בין כיתות של 40 ויותר תלמידים, לקורסים אחד-על-אחד המועברים כשיעורים פרטיים. באופן טבעי, ככל שהכיתה גדולה יותר, כך קטנה האפשרות לקבל תשומת לב אמיתית מהמורה, שנאלץ לחלק את הקשב בין מספר רב של תלמידים. תלמידים רבים "הולכים לאיבוד" בכיתות גדולות, ומרגישים פחות בנוח לפנות למורה ולשאול שאלות. מצד שני, לימוד עם עוד תלמידים בכיתה, בניגוד לשיעורים פרטיים, מעניק מסגרת חברתית שמעוררת מוטיבציה ואף תחרותיות חיובית.

האם היחס האישי מובנה בתכנית הקורס? – דרשו לדעת האם תכנית הקורס כוללת מפגשי אחד-על-אחד עם המורה, והאם מתאפשר קשר עם המורה גם מחוץ לשעות הקורס (בטלפון, במייל וכו'). היזהרו ממקומות שמבטיחים ש"התלמיד יוכל לקבל יחס אישי ככל שיבקש" – הכוונה היא בדרך כלל שניתן לגשת למורה לשאול שאלה בהפסקה או בסוף השיעור, ולא יותר מזה.

המידע שיש למורה על התלמיד – כדי שמורה יוכל באמת לתת מענה לצרכיו של התלמיד, עליו להכיר את הנטיות הפסיכומטריות שלו, את היתרונות והחסרונות היחסיים שלו ולעקוב באופן קבוע אחר התקדמותו ועבודתו לאורך הקורס. מידע שכזה קיים בדרך כלל רק בקורס הכנה המציע אתר אינטרנט גדול, הכולל בנוסף לתרגול, גם מעקב אונליין של המורה אחר העבודה וההישגים של התלמיד.

אופי הלמידה

במהלך קורס פסיכומטרי צריך לקלוט הרבה מאוד חומר ולכן הלמידה חייבת להיות יעילה. חשוב מאוד שתצאו מהשיעורים בקורס בתחושה שהבנתם את החומר שנלמד, לפני שתתרגלו אותו בבית על-מנת להטמיע. מידת ההבנה תלויה הרבה פעמים גם בנטיות אישיות, כגון סוגי הזיכרון שחזקים אצלכם (זיכרון חזותי, זיכרון שמיעתי, זיכרון חוויתי וכו'). מכאן שיש עדיפות לצורת למידה המשלבת את סוגי הזיכרון השונים, שבה כל תלמיד יכול למצוא את עצמו. בשנים האחרונות חלק מהקורסים משתמשים, בנוסף להסברים הפרונטאליים של המורה, גם בכלים ויזואליים כמצגות וסרטונים. כלים אלו, מעבר לכך שהם מוסיפים הנאה וגיוון ומאפשרים לשמור על ריכוז ועניין בשיעור, מגרים גם את הזיכרון החזותי והחווייתי וכך מעלים את הסיכוי שהחומר ייקלט וייזכר היטב לאחר השיעור אצל כל התלמידים.

אתר אינטרנט – מערכת למידה אונליין מאפשרת יתרונות עצומים בתהליך ההכנה לפסיכומטרי, שלא קיימים בלמידה המבוססת על ספרים בלבד. למידה באינטרנט מאפשרת פידבק מיידי, כמו גם תרגול חוויתי דרך משחקים ואפליקציות שונות. כיום רוב קורסי ההכנה מפעילים אתר אינטרנט כזה או אחר, אולם יש הבדלים מהותיים ביניהם, מבחינת תוכן, רמה והאפשרויות שהם מציעים. ישנם אתרים המציעים לתלמיד, מלבד תרגול, גם כלים טכנולוגיים מתקדמים לניתוח הישגיו ומעקב צמוד ואישי של המורה אחר העבודה וההתקדמות שלו. כאשר אתם שוקלים להירשם לקורס, בקשו שיראו לכם את אתר התלמיד, בררו לגבי סוגי התרגול שיש בו ובעיקר – מה הוא מציע מעבר לכך.
ועוד דבר – שלא יספרו לכם שבקורס פסיכומטרי עם אתר גדול, חומר הלימוד המודפס קטן. תרגול באינטרנט נועד לספק מענה לצרכים שלא מקבלים מענה בעבודה עם דפים ועפרונות, ולכן הוא תמיד יגיע בנוסף אליו ובשום פנים ואופן לא במקומו.

סימולציות

פתירת מבחן פסיכומטרי היא מיומנות בפני עצמה, ויש לבנות אותה במהלך קורס פסיכומטרי לצד לימוד החומר ופתרון של תרגילים פסיכומטריים. עמידה בזמנים, התמודדות עם לחצים, מעבר בין סוגי שאלות שונים, ישיבה ממושכת – כל אלו הן יכולות שתצטרכו לפתח והן יהוו חלק גדול מהציון הפסיכומטרי הסופי שלכם. קורס פסיכומטרי כולל סימולציות בחינה (בחינות הזהות במבנה שלהן לבחינה פסיכומטרית אמיתית) שנועדו בדיוק בשביל לפתח את היכולות האלו. כאשר אתם מתעניינים בנוגע לסימולציות במהלך קורס פסיכומטרי, שאלו מספר שאלות:
כמה סימולציות כולל הקורס? (שימו לב שהמספר שאומרים לכם לא כולל את המבחנים שמפרסם המרכז הארצי לבחינות והערכה).
האם הסימולציות נערכות לכל אורך הקורס (וכך מאפשרות בניית יכולות לאורך זמן באופן הדרגתי) או רק לקראת הבחינה עצמה?
האם הסימולציות נערכות בכיתה בתנאי מבחן, או שהן (או חלקן) ניתנות כשיעורי בית?
האם מתאפשר חישוב ציון לסימולציה?
האם המורה בקורס חשוף לסימולציה ויכול לראות כיצד פתרתם, עד לרמת השאלה הבודדת?

בנוסף, מאז שנוספה לבחינה מטלת החיבור – גם אותה כמובן צריך לתרגל בתנאי אמת. בררו האם כל הסימולציות כוללות גם מטלת חיבור, האם כל החיבורים שלכם נבדקים ומקבלים פידבק וע"י מי?

מילים

אין ספק שלמידת מילים – באנגלית ובעברית – היא אחת מהמשימות הגדולות שעומדות בפני תלמיד במהלך קורס פסיכומטרי. תקופת הקורס לחוצה ממילא, והעומס שנוצר כתוצאה מהצורך ללמוד אלפי מילים בזמן קצר עלול להסיט את תשומת הלב משאר הנושאים שצריך לעבוד עליהם בבחינה. לכן, אחד השיקולים בבחירת קורס פסיכומטרי הוא השיטה שבה לומדים מילים. באופן אידיאלי, נעדיף שיטה שתאפשר לנו ללמוד הרבה מילים באופן היעיל ביותר, תוך מאמץ מינימאלי ומבלי לתפוס את כל הזמן הפנוי שלנו. במרבית הקורסים לימוד המילים נעשה באמצעות שינון מתוך מילונים או כרטיסיות שמחולקים לתלמידים. אולם ישנם קורסים פסיכומטריים המציעים תוכנות ואפליקציות המאפשרות לימוד מילים בצורה יעילה הרבה יותר.

מיקום

נכון, זה לא השיקול החשוב ביותר, אבל בהחלט נוח ללמוד במרחק סביר מהבית. רצוי שתבררו אם יש לכם תחבורה ציבורית אל הסניף ובחזרה בשעות שאתם צריכים, אם יש חנייה באזור (אם אתם באים אם רכב) וכו'. המוח שלכם יהיה יותר רענן ומוכן לקלוט מידע אם הגעתם לסניף בנחת ישר מהבית מאשר אחרי שעה של עמידה בפקקי הבוקר (שלא לדבר על הזמן היקר שמתבזבז). זה עשוי להיראות כמו פרט שולי אבל הכל מצטבר…

חשוב לזכור: הבחירה החשובה ביותר, לפני שמחליטים באיזה קורס פסיכומטרי ללמוד, היא האם בכלל לגשת לפסיכומטרי כבר עכשיו, או שאולי עדיף לגשת לקורס הכנה למועד פסיכומטרי אחר? לא כדאי למהר ולקפוץ למים העמוקים אם אתם לא בטוחים שיש לכם את המוטיבציה, הזמן הפנוי (במהלך קורס פסיכומטרי תאלצו להשקיע שעות רבות בבית בפתרון של תרגילים פסיכומטריים שונים ומשונים) והחשק לעמוד במשימה הלא פשוטה הזו. קורס הכנה לפסיכומטרי, לא משנה כמה הוא מעולה – לא עוזר במיוחד למי שאינו משקיע.

אז אם אתם מוכנים להשקיע ולהתאמץ, אל תחסכו על בירור מעמיק לפני ההרשמה לקורס, ומרגע שכבר בחרתם ונרשמתם – התחילו לעבוד. בהצלחה!

תמונה של מעטפהצור קשר