השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

פסיכולוגיה

מה זה בעצם?

פסיכולוגיה היא תחום במדעי החברה העוסק בחקר הנפש, התפישה וההתנהגות ומטרתו לחקור ולטפל, ע"י טכניקות שונות, בהתנהגויות אנושיות. הפסיכולוגיה עוסקת במגוון רחב של תחומים וכל אחד מהם עוסק בהיבטים שונים של ההתנהגות, ומנסה להבין אותה מתוך מיקוד אחר.

הנחת היסוד של מדעי הפסיכולוגיה היא שישנה חוקיות בהתנהגות האדם, וכי עליה לתעד ולמדוד חוקיות זו. הפסיכולוגיה גורסת שהתנהגות אינה מתרחשת באופן מקרי, אלא כתוצאה של מערכת חוקים. הבנת חוקים אלו מאפשרת לנו לגזור גם ניבוי מסוים לגבי העתיד.

יש לציין כי ישנם מבקרים רבים לתחום הטוענים לעתים קרובות כי הפסיכולוגיה היא מדע מעורפל ולא מדויק, בין השאר משום שתחומים שונים בפסיכולוגיה מבוססים על שיטות מחקר מהן קשה להסיק על סיבתיות (סקרים ושאלונים), אלא רק על מתאמים. כמו כן, הם טוענים שתופעות שונות דוגמת אישיות, חשיבה ורגשות, לא יכולות להימדד באופן ישיר, ותהליך המדידה שלהן הוא סובייקטיבי בלבד.

מה לומדים בתואר ראשון בפסיכולוגיה?

הפסיכולוגיה היא מקצוע רחב היקף ולכן במהלך לימודי הפסיכולוגיה לתואר הראשון (B.A) יוצגו בפני הסטודנטים שאלות היסוד של התחום ותינתן להם טעימה ראשונה,על קצה המזלג, מהעולם המורכב של הפסיכולוגיה האנושית. במהלך הלימודים לתואר, נחשפים הסטודנטים למגוון רחב של תחומים, כאשר כל אחד מהם עוסק בהיבטים אחרים של ההתנהגות האנושית (קוגניטיבית, חברתית, התפתחותית, קלינית, פסיכולוגיה פיזיולוגית ומדעי המוח).

בנוסף, הסטודנטים מקבלים במהלך התואר בסיס רחב ומעמיק בלימודי הסטטיסטיקה, שיטות מחקר, סמינרים אמפיריים, פיתוח חשיבה וכישורים מחקריים, הידועים כבעלי חשיבות מכרעת בתהליך הקבלה לתואר השני בפסיכולוגיה.

באופן כללי, מטרת לימודי הפסיכולוגיה לתואר הראשון היא להקנות לתלמידים ידע ומושגים שונים בתחום, ובנוסף ללמד את מכשיריה המדעיים ולחשוף את היישומים השונים שלה.

יש לציין כי תכניות הלימודים השונות לתואר הראשון לא נועדו לספק התמחות באף אחד מהתחומים השונים של הפסיכולוגיה. התמחות בתחום הנבחר תינתן אך ורק בלימודי התואר השני, ובו יידרש הסטודנט לבחור בתחום ספציפי בו ירצה להתמחות.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון במדעי המדינה?

לאחר סיום התואר הראשון, רוב הבוגרים, אשר בוחרים שלא להמשיך לתואר שני, מנצלים את הידע שברשותם על מנת להשתלב במגוון תחומי ייעוץ והדרכה בחברות השמה, חברות כוח אדם (לרוב בייעוץ למחפשי עבודה) ובמחלקות משאבי אנוש בחברות שונות. כמו כן, בוגרים רבים מוצאים את עצמם משתלבים במערכת החינוך ובעמותות חברתיות.

על מנת להפוך למוסמכים ולעסוק בפועל בפסיכולוגיה, בוגרי התואר הראשון נדרשים להמשיך ללימודי תואר שני בתחום (כולל כתיבת תזה), ולאחר מכן אף להשלים תקופת התמחות של כשנתיים במשרה מלאה או 4 שנים בחצי משרה. כמו כן, יש לעבור בחינת מומחיות ממשלתית בסיום ההתמחות.

בין סוגי ההתמחויות השונים בהן ניתן לעסוק לאחר התואר השני נמצאות פסיכולוגיה קלינית (הכוללת התמחות במוסד אשפוזי ובמוסד אמבולטורי), פסיכולוגיה חינוכית, פסיכולוגיה שיקומית, פסיכולוגיה תעסוקתית ופסיכולוגיה חברתית-ארגונית, הכל בהתאם למגמה בה תבחרו.

מי שזכו לסיים בהצלחה את המסלול המפרך והוסמכו לעסוק בפסיכולוגיה, עובדים לרוב במוסדות שיקומיים, בקליניקות פרטיות או בבתי חולים.

איפה לומדים?

ניתן ללמוד לתואר הראשון והשני בפסיכולוגיה בכל אחת מהאוניברסיטאות ברחבי הארץ, כאשר באוניברסיטה העברית ניתן גם ללמוד פסיכוביולוגיה (מתמקדת בחקר התהליכים הביולוגיים העשויים להסביר את ההתנהגות, בעיקר התהליכים המתרחשים במוח ובמערכת העצבים) לתואר ראשון. בנוסף, ניתן ללמוד במכללות אקדמיות נבחרות כגון המרכז הבינתחומי הרצליה, מכללת רחובות, מכללת רעננה, המכללה האקדמית ראשון לציון, המכללה האקדמית אחווה ועוד.

קבלה ללימודים

תנאי הקבלה ללימודי פסיכולוגיה הם בדרך כלל קשים ביותר ומשתנים משנתון לשנתון, עקב הביקוש הרב שקיים לתחום לימוד זה. יחד עם זאת, ישנן דרישות קבלה משוערות לכל אחד מהמוסדות האקדמאים. באופן כללי, תנאי הקבלה לאוניברסיטאות הם קשים יותר מאשר תנאי הקבלה למכללות והם כוללים בגרות וציון פסיכומטרי. רוב המכללות דורשות אף הן ציון פסיכומטרי בנוסף לתעודת הבגרות.

חשוב לדעת שקבלה לתואר ראשון אינה מבטיחה קריירה עתידית בפסיכולוגיה. תנאי הקבלה לתואר השני מחמירים אף יותר ומתוך אלפי בוגרי התואר הראשון רק עשרות בודדות מתקבלים לתואר שני בתחומי הפסיכולוגיה. תנאי הקבלה כוללים ציון תואר של כ-90, ציון מתא"ם גבוה, ראיונות אישיים והמלצות.

אז לאיפה הכי קל להתקבל? לאיפה הכי קשה?

הכי קשה להתקבל לאוניברסיטת תל אביב או לאוניברסיטה העברית, שם נדרש ממוצע בגרויות גבוה מאוד של מעל 100 משולב עם ציון פסיכומטרי גבוה מ-720.

גם המכללות המובילות, כגון המכללה של המרכז הבינתחומי, דורשות ציון פסיכומטרי בנוסף לממוצע הבגרויות ולעיתים אף מאפשרות להגיש מכתבי המלצה בעת ההרשמה, אך הן מסתפקות בציון גבוה פחות. עם זאת, גם במכללות אלו, למועמדים בעלי ממוצע בגרות משוקלל של 100 ומעלה או כאלה שיש להם ציון פסיכומטרי של 700 ומעלה יש יתרון גדול וסיכויי קבלה גבוהים יותר.

מסלולי לימודים

לימודי פסיכולוגיה אפשריים במסלול חד חוגי או במסלול דו חוגי, שבו יכולים להיות משולבים נושאים מתחומים שונים, כגון מדעי ההתנהגות, כלכלה, תקשורת, ניהול, חינוך ועוד.

השילובים הנפוצים ביותר הם לימודי פסיכולוגיה וניהול – העוסקים בתחומים הנוגעים לניהול עסקי ולהכרת ארגונים, לימודי תואר ראשון בפסיכולוגיה וסוציולוגיה – העוסקים בחקר החברה האנושית ככלל ובהתנהגויות האדם ובתהליכים הנפשיים המאפיינים אותן בפרט, ולימודי תקשורת ופסיכולוגיה – העוסקים בחקר החברה האנושית, תרבותה, מרכיביה והשפעותיה, וכן בנושאים הנוגעים ללימודי תקשורת (עיתונות, אינטרנט, טלוויזיה ורדיו כו').

יש לציין כי ישנם מספר מוסדות אקדמאים (כגון אוניברסיטת תל אביב) בהם המסלול הדו-חוגי הוא מסלול חובה לכל תלמידי שנה א', ורק החל מהשנה השניה מיעוט מהתלמידים עובר למסלול חד-חוגי מורחב בכפוף לתנאים מסויימים.

משך הלימודים והיקפם

לימודי פסיכולוגיה הם קשים ודורשים השקעה מרובה. למרות שלימודי פסיכולוגיה נחשבים לעיתים לחלק מ"מדעי הדשא", בפועל מדובר בתואר קשה ותובעני, כיוון שיש לשמור לאורך כל התואר על ממוצע גבוה מאד למי שמתכנן להמשיך ללימודי תואר שני בתחום.

המסלול אותו יעבור מי שבחר ללמוד פסיכולוגיה לתואר ראשון כולל שלוש שנים של לימודי פסיכולוגיה. על מנת להפוך למוסמכים ולעסוק בפועל בפסיכולוגיה, בוגרי התואר הראשון יידרשו להמשיך ללימודי תואר שני בתחום ולהשלים תקופת התמחות של כשנתיים בשכר.

מה מספרים הסטודנטים?

נקודה חשובה שיש לקחת בחשבון בבואנו לבחור בחוג לפסיכולוגיה היא שהתואר הראשון כשלעצמו אינו מבטיח יתרון בשוק העבודה וקשה למצוא תעסוקה אחרי התואר. בנוסף, חשוב להדגיש שוב שהסיכוי להמשיך לתואר שני אינו גדול במיוחד. עם זאת, אם לימודי פסיכולוגיה היא שאיפת חייכם זהו סיכון ששווה לקחת.

על מנת להגדיל את הסיכוי למצוא תעסוקה בתחום ואף להמשיך ללימודי תואר שני, השיקול העיקרי שיש לקחת בחשבון בבואנו לבחור היכן ללמוד, הוא כמובן רמת הלימוד ו"היוקרה" של התואר. לכל מוסד אקדמי רמת לימוד משלו ודרישות שונות. מוסדות הלימוד מוערכים לפי רמת הלימוד שהם מציעים, ולכן מי שהולך על לימודי פסיכולוגיה במוסד לימודים שבו רמת הלימוד גבוהה אמנם ילמד קשה יותר במהלך התואר, אך הידע שהוא יצבור יעזור לו בקבלה לעבודה ויגדיל את סיכוייו להתקבל לתואר שני. באופן כללי התארים מהאוניברסיטאות השונות נחשבים יוקרתיים יותר מאלו שמציעים במכללות השונות, כאשר התארים באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטת ירושלים נחשבים לנחשקים ביותר.

שיקול נוסף שצריך לקחת בחשבון הוא השיקול הכלכלי. התשלום בעבור הלימודים באוניברסיטאות הוא כעשרת אלפים שקלים בשנה, לעומת שכר לימוד במכללות השונות שלעיתים יכול להגיע לגובה של כשלושים אלף שקלים בשנה.

בנוסף, יש לקחת בחשבון שלימודי התואר בפסיכולוגיה דורשים לזכור המון פרטים בעל פה ולכן אם אתם מהטיפוסים ששונאים לשנן חומר בעל פה אולי כדאי שתשקלו שוב את מידת התאמתכם למקצוע.

כמו כן, חשוב לזכור כי רוב החומר הכתוב בתואר מועבר באנגלית ולכן מי שמתקשה עם שפות עשוי למצוא את עצמו "שורף" זמן רב במהלך התואר על תרגום מאמרים, למרות שבמקרה זה תמיד אפשר להיעזר בסיכומים של חברים לספסל הלימודים.

תכניות לסטודנטים זרים

ישנם מספר מוסדות לימוד בישראל המאפשרים לסטודנטים מחו"ל ללמוד בארץ תכנית לימודים מלאה בשפה האנגלית, לתואר ראשון או שני בפסיכולוגיה.

בין המוסדות הנ"ל ניתן למצוא את המרכז הבינתחומי בהרצליה ואת בית הספר הבינלאומי רוטברג הפועל באוניברסיטה העברית בירושלים.

אז למה כדאי ללמוד פסיכולוגיה?

כשהעולם צועד לכיוון הטכנולוגיה ורוב המקצועות "הנחשבים" כיום דורשים עבודה יום יומית מאומצת מול מחשבים, שווה להחליט מראש אם אתם בנויים לכך או שאולי אתם מעדיפים לעבוד מול גורמים אנושיים ולנסות לעזור לקהילה בדרכים שונות (כמו פסיכולוג קליני העוזר למטופלו להתמודד עם דיכאון).

כמו כן, אם אתם סקרנים מטבעכם, ובא לכם לעסוק בשאלות שמציקות לכל אחד ואחת מאיתנו בשלב מסוים של החיים כגון "מדוע אנחנו בוחרים בן זוג מסוים?" או "כיצד להיות מחובר לרגשות שלי?" – אנחנו ממליצים בחום על פסיכולוגיה.

ולסיכום, אם אתם אוהבים לעסוק בבעיות הקשורות בבני אדם, לטפל ולסייע להם – פסיכולוגיה זה התחום בשבילכם.

 

תמונה של מעטפהצור קשר