השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

מנהל עסקים

מה זה בעצם?

מנהל עסקים הוא תחום ידע במדעי החברה העוסק בתורת הניהול של ארגונים בעלי מטרות רווח.

מטרת לימודי מנהל עסקים לתואר ראשון היא להכשיר מומחים לניהול עסקים שישתלבו במשרות ניהוליות בכירות בארגונים שונים בארץ ובעולם, או לחילופין יהפכו לשחקני מפתח בעולם העסקים והמסחר הבינלאומי, וזאת ע"י לימודים תיאורטיים מתחומים בהם צריך המנהל להיות מעורב בכל מקום עבודה.

מה לומדים בתואר ראשון במנהל עסקים?

הלימודים לתואר ראשון במנהל עסקים כוללים מגוון רחב של קורסים מתחומים שונים אשר מטרתם להקנות לסטודנטים ידע ביסודות הניהול. רוב הקורסים במהלך התואר הינם קורסים תיאורטיים וביניהם מבוא למיקרו ומאקרו כלכלה ותורת המימון והניהול, אך ישנם גם קורסים מעשיים כגון מתמטיקה, סטטיסטיקה, אנגלית עסקית ושיטות מחקר.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון במנהל עסקים?

תואר ראשון במנהל עסקים הוא אחד התארים הנחשבים והמבוקשים ביותר. התואר נחשב למגוון מאוד, וככזה הוא מאפשר לבוגריו השתלבות קלה באופן יחסי בשוק העבודה בהתאם לסוג ההתמחות בו הם בחרו. בין מגוון התפקידים במשק בהם ניתן לעסוק לאחר סיום התואר ניתן למצוא משרות רבות במחלקות כספים בהם ישתלבו בוגרי התואר שהתמחו במימון, תפקידים במחלקות כ"א בחברות שונות בהם ישתלבו בוגרי התואר שהתמחו במשאבי אנוש ותפקידים במחלקות שיווק ופרסום לכאלה שהתמחו דווקא בשיווק ופרסום. כמו כן, יוכלו בוגרי התואר המעוניינים לעבוד כעצמאיים, לנצל את מגוון המידע אותו ספגו במהלך התואר, ולהקים עסקים פרטיים.

איפה לומדים?

בישראל קיימות תכניות רבות לתואר ראשון במנהל עסקים (או ניהול), לצד מספר מצומצם יותר של תכניות לתואר שני (M.B.A) במנהל עסקים. ישנה אפשרות ללמוד תואר ראשון במנהל עסקים בכל אחת מהאוניברסיטאות בישראל: אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה, האוניברסיטה העברית והאוניברסיטה הפתוחה, או במכללות השונות שהמוכרות מביניהן הן המכללה למנהל, מכללת רמת גן, מכללת נתניה, הבינתחומי בהרצליה ועוד.

קבלה ללימודים

תנאי הקבלה ללימודי מנהל עסקים הם בדרך כלל גבוהים למדי ומשתנים משנתון לשנתון בהתאם למוסד האקדמי המבוקש. יחד עם זאת, ישנן דרישות קבלה משוערות לכל אחד ממוסדות אלו. באופן כללי, תנאי הקבלה לאוניברסיטאות הם קשים יותר מאשר תנאי הקבלה למכללות והם כוללים שקלול של ציוני בגרות ופסיכומטרי. רוב המכללות דורשות אף הן ציון פסיכומטרי בנוסף לתעודת הבגרות אף שבמקרים מסוימים ניתן להתקבל גם על סמך ציון של מכינה קדם-אקדמית מיוחדת למסלול לימודים במנהל עסקים.

ראוי לציין כי קיימים מסלולים מיוחדים המאפשרים השלמה בלבד לתואר ראשון במנהל עסקים מתוך תעודה או תואר קודמים שיש לסטודנט (למשל תעודת הנדסאי).

אז לאיפה הכי קל להתקבל? לאיפה הכי קשה?

הכי קשה להתקבל לאוניברסיטת תל-אביב, שם נדרש ציון פסיכומטרי גבוה מ-727 שמאפשר קבלה אוטומטית או ציון משולב של פסיכומטרי ובחינות בגרות (ממוצע בגרויות של 110 עם ציון פסיכומטרי של 655).

גם המכללות המובילות, כגון המכללה של המרכז הבינתחומי, דורשות ציון פסיכומטרי בנוסף לממוצע הבגרויות ולעיתים אף מאפשרות להגיש מכתבי המלצה בעת ההרשמה, אך הן מסתפקות בציון גבוה פחות. עם זאת, גם במכללות אלו, למועמדים בעלי ממוצע בגרות משוקלל של 100 ומעלה או ציון פסיכומטרי של 700 ומעלה יש יתרון גדול וסיכויי קבלה גבוהים יותר.

ראוי לציין כי במכללות שונות המשמשות מרכזי לימוד של האוניברסיטה הפתוחה (ובאוניברסיטה הפתוחה בכלל) כל אחד שרוצה לרכוש תואר יכול פשוט להירשם ולהתחיל בלימודים ללא כל תנאים מוקדמים כדוגמת ציוני תעודת הבגרות או פסיכומטרי. כמובן שיש לעמוד בכל מטלות הלימודים ולעבור בהצלחה את המבחנים על מנת לקבל בסופו של דבר את התואר המיוחל.

מסלולי לימודים

לימודי מנהל עסקים אפשריים במסלול חד-חוגי המתמקד בתחומי הכלכלה והניהול, או במסלול דו-חוגי הכולל אפשרות לשלב חוגים יחד עם מנהל העסקים. שילובים נפוצים בתחום כוללים לימודי מנהל עסקים יחד עם חשבונאות, כלכלה, משפטים, מדעי המחשב, פסיכולוגיה, מתמטיקה ועוד.

במהלך הלימודים לתואר ראשון הסטודנטים נדרשים לבחור תחום התמחות עיקרי כאשר ההתמחויות הקיימות הן: מימון, שיווק, ביטוח, מערכות מידע, חשבונאות, משאבי אנוש וטכנולוגיות מידע.

מכיוון שמדובר בתחום דינמי הכולל מגוון תחומי התמחות אזי גם בלימודי תואר שני במנהל עסקים יש אפשרויות בחירה מרובות להתמחויות שונות. חשוב להדגיש כי רוב הנרשמים לתואר שני במנהל עסקים הם בוגרי תואר ראשון בתחומים אחרים, לאו דווקא מנהל עסקים.

משך הלימודים והיקפם

לימודי מנהל עסקים נמשכים שלוש שנים ובסופם יקבל הסטודנט תואר B.A. הלימודים הם מורחבים ביותר וכוללים גם התמחויות שונות.

לכל מי שמתכנן לעבוד במקביל לתואר, יש לזכור כי מערכת השעות, בעיקר באוניברסיטאות השונות, אינה מסודרת, ולכן היא בדרך כלל נפרסת על פני רוב ימות השבוע. לעומת זאת, מכללות רבות בישראל מציעות מסלולי לימודים גמישים יותר שמאפשרים לסטודנטים לתואר ראשון לעבוד במקביל במשרה מלאה או חלקית.

מה מספרים הסטודנטים?

רוב בוגרי התואר טוענים כי הם מרוצים מבחירתם ללמוד לתואר ראשון במינהל עסקים והתואר תרם מאוד לקידומם האישי, וזאת למרות השכר ההתחלתי הנמוך יחסית המוצע לבוגרים בתחילת דרכם (בין 5,000-8,000 שקל ברוטו).

כמו כן טוענים הסטודנטים כי ישנה חשיבות גדולה למוסד האקדמאי בו בחרו ללמוד ומציינים כי בוגרי אוניברסיטאות ומכללות יוקרתיות ומובילות משתכרים, לפחות בתחילת דרכם, יותר מבוגרי מכללות פחות מוכרות.

ראוי לציין כי בוגרי תואר ראשון במנהל עסקים לרוב לא יוכלו להתברג בתפקידים ניהוליים מיד בסיום התואר, אלא אם יש להם ניסיון תעסוקתי רלוונטי. כמו כן, גם לימודי תואר שני במנהל עסקים אינם משפרים משמעותית את השכר ואת מגוון התפקידים בהם ניתן לעסוק ללא ניסיון תעסוקתי מתאים.

אז למה כדאי ללמוד מנהל עסקים?

אם אתם סבורים כי עולם העסקים והפיננסים מתאים לכם, גם אם אינכם בטוחים עדיין באיזו נישה תבחרו, תואר במינהל עסקים הוא פתרון מצוין עבורכם.

התואר מתאים לכל מי שרוצה לרכוש מגוון רחב של יכולות שיעזרו לו בעתיד בניהול עסק עצמאי בפרט או בניהול הקריירה שלו בכלל. לכל מי שחולם להיות מנהל בחברה גדולה, תואר במנהל עסקים יכול לתת דחיפה ראשונית בדרך להשגת המטרה.

 

תמונה של מעטפהצור קשר