השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

מיומנויות קריאה לפסיכומטרי

רק התחלנו וכבר – שלב השאלה הזהה: נגיד שסתם כך, באמצע היום, יש לנו שעה פנויה (הרי עוד לא התחלנו קורס פסיכומטרי…) – איך ננצל אותה לקראת מועד פסיכומטרי מסויים?

זו לא שאלת מבחן פסיכומטרי אמיתית, אבל בפסיכומטרי כמו בפסיכומטרי, יש ארבע תשובות אפשריות:

  1. צופים בטלוויזיה.
  2. גולשים בפייסבוק.
  3. צופים בתכנית טלוויזיה דרך קישור שחבר העלה לפייסבוק.
  4. קוראים ספר, מאמר או עיתון.

אחרי שענינו בכנות (!!) – מגיע השלב להתוודות: כנראה שהתלבטנו בין תשובות 1 ו-2. אולי חלקנו אפילו סימן את התשובה השלישית. מה שבטוח – כנראה שלא הרבה מאיתנו סימנו את התשובה הרביעית. קריאה, אצל רבים מאיתנו, לא נמצאת במקום גבוה בסדר העדיפויות. אבל תקופת ההכנה לפני קורס פסיכומטרי היא בדיוק הזמן לשנות סדרי עדיפויות.

מה ניתן להשיג על ידי קריאה בעברית ואיך פסיכומטרי קשור לזה? 
נתחיל בשפה – קריאה משפרת לנו את אוצר המילים, מעשירה את הלשון שלנו בביטויים שונים ונותנת לנו אינדיקציה מסוימת איך ראוי להתבטא בכתב בעברית. ואיך מבחן פסיכומטרי קשור לזה? נכון – החיבור. מבחן פסיכומטרי כולל בתוכו מטלת חיבור, ואחת הדרכים הטובות ביותר להתכונן אליה, וללמוד לכתוב בצורה נכונה ויפה, היא לקרוא אחרים שעשו את זה לפנינו, ועשו את זה טוב. אז מעבר ללא מעט תרגול פסיכומטרי ש האתר מספק לנו כהכנה לכל הקורס פסיכומטרי, קריאה בעברית, ובמיוחד קריאת ספרים, מאמרים וטורי דעה בעיתונות, תעזור לנו לראות איך דעות, טיעונים ועובדות צריכים להיכתב בצורה נכונה. אמנם במהלך קורס פסיכומטרי אנחנו לומדים לא מעט על כתיבה נכונה, אך ככל שניחשף לכתיבה כזאת מוקדם יותר כך יוקל עלינו בהמשך.
בנוסף לרובד הלשוני, במטלת החיבור ניבחן גם על רובד נוסף – תוכן החיבור שלנו. נצטרך להביע את דעתנו על נושא אקטואלי כזה או אחר, ורצוי שדעה זו תהיה הגיונית ומבוססת. מעבר לטכניקות הנלמדות במהלך קורס פסיכומטרי , על ידי קריאה – של חדשות (אפילו באינטרנט), עיתוני סוף שבוע, כתבות עומק, מאמרי דעה, ערכים בויקיפדיה, וכמובן ספרים (ובמיוחד ספרי עיון), נוכל לקבל רקע נוסף אתו נבוא לכל מבחן פסיכומטרי. רקע שכזה יעזור לנו להכיר קצת יותר את המציאות הסובבת אותנו ויקל עלינו בצורה משמעותית לקבל רעיונות, עליהם נבסס את טיעונינו בחיבור בכל מבחן פסיכומטרי.

מצוין – עכשיו בטוח השתכנענו שצריך לקרוא בעברית לקראת כל מועד פסיכומטרי. עדיין לא משוכנעים?

חשוב להזכיר, אם כן, שההשפעה החיובית של קריאה בעברית ניכרת לא רק בציון החיבור עצמו, כי אם משפיעה על ציון פסיכומטרי בכל פרק מילולי בכל מועד פסיכומטרי
במהלך קורס פסיכומטרי ובמבחן אנו נתקלים בשאלות אנלוגיות בהן אנו נדרשים להגדיר קשר בין משמעויות של מילים, שלעיתים קרובות אינן שגורות בדיבור יום-יומי. איך מכירים עוד מילים? נכון, קריאה בעברית!
בשאלות הבנה והסקה, בהן גם ניתקל במהלך קורס פסיכומטרי ובבחינה, נידרש לנתח ולהסיק מסקנות מטקסטים קצרים במהירות גבוהה, ובשאלות הבנת הנקרא נצטרך… להבין את הנקרא. הדרך הטובה ביותר להשתפר במיומנויות קריאה שכאלה היא פשוט לקרוא, והרבה.
עכשיו זה כבר ודאי. צריך לקרוא בעברית כדי לשפר ציון פסיכומטרי, לקראת כל קורס פסיכומטרי. אז מה כדאי לקרוא לקראת כל קורס פסיכומטרי?
מאמרים (בעיקר כאלו שמציגים דעה), עיתונים (ולא מדור ספורט ורכילות), כתבות באינטרנט וכמובן – ספרים.
בעידן האינטרנט, מציאת תכנים שמעניינים אותנו וגם יכולים לתרום ליכולות המילוליות שלנו היא משימה קלה. אולם לחשוב על ספר טוב להעביר אתו את הזמן – למי שאינו רגיל לקריאת ספרים זו משימה קצת יותר קשה. לכן, עם הרשמתכם תחת קורס פסיכומטרי תקבלו ספר שנקרא 'פרק א' . הספר מורכב מפרקים ראשונים של ספרים עבריים מומלצים – כך שמה שנותר לכם הוא לעיין בספר, עד שתמצאו התחלה מעניינת של סיפור שהוא בדיוק בשבילכם, ולרוץ להשיג את הספר המלא שתוכלו לקרוא במהלך קורס פסיכומטרי.

השתכנענו לגמרי? יופי. עכשיו ננסה שוב: יש לנו שעה פנויה להעביר, ועוד לא התחלנו קורס פסיכומטרי, מה נעשה בה? מתלבטים בין ספר של ש"י עגנון לטור דעה בנושא שיטות חינוך לגיל הרך? מצוין. בחרו אחד ותתחילו. לא? אין ברירה, צריך לחזור למעלה ולהתחיל לקרוא מחדש – קריאה בעברית, כבר אמרנו…

 

 

רק התחלנו וכבר – שלב השאלה הזהה: נגיד שסתם כך, באמצע היום, יש לנו שעה פנויה (הרי עוד לא התחלנו את קורס הפסיכומטרי שלנו…) – איך ננצל אותה?
זו לא שאלה ממבחן אמיתי, אבל בפסיכומטרי כמו בפסיכומטרי, יש ארבע תשובות אפשריות:
1. צופים בטלוויזיה.
2. גולשים בפייסבוק.
3. צופים בתכנית טלוויזיה דרך קישור שחבר העלה לפייסבוק.
4. קוראים ספר, מאמר או עיתון.

אחרי שענינו בכנות (!!) – מגיע השלב להתוודות: כנראה שהתלבטנו בין תשובות 1 ו-2. אולי חלקנו אפילו סימן את התשובה השלישית. מה שבטוח – כנראה שלא הרבה מאיתנו סימנו את התשובה הרביעית. קריאה, אצל רבים מאיתנו, לא נמצאת במקום גבוה בסדר העדיפויות. אבל תקופת ההכנה לפני הקורס הפסיכומטרי היא בדיוק הזמן לשנות סדרי עדיפויות.

מה ניתן להשיג על ידי קריאה בעברית ואיך זה קשור לפסיכומטרי? 
נתחיל בשפה. קריאה משפרת לנו את אוצר המילים, מעשירה את הלשון שלנו בביטויים שונים ונותנת לנו אינדיקציה מסוימת איך ראוי להתבטא בכתב בעברית. ולמה זה חשוב למבחן? נכון – החיבור. כולנו יודעים שהבחינה כוללת מטלת חיבור, ואחת הדרכים הטובות ביותר להתכונן אליה, וללמוד לכתוב בצורה נכונה ויפה, היא לקרוא אחרים שעשו את זה לפנינו, ועשו את זה טוב. קריאה בעברית, ובמיוחד קריאת ספרים, מאמרים וטורי דעה בעיתונות, תעזור לנו לראות איך דעות, טיעונים ועובדות צריכים להיכתב בצורה נכונה.
בנוסף לרובד הלשוני, במטלת החיבור ניבחן גם על רובד נוסף – תוכן החיבור שלנו. נצטרך להביע את דעתנו על נושא אקטואלי כזה או אחר, ורצוי שדעה זו תהיה הגיונית ומבוססת. על ידי קריאה – של חדשות (אפילו באינטרנט), עיתוני סוף שבוע, כתבות עומק, מאמרי דעה, ערכים בויקיפדיה, וכמובן ספרים (ובמיוחד ספרי עיון), נוכל לקבל רקע נוסף אתו נבוא למבחן. רקע שכזה יעזור לנו להכיר קצת יותר את המציאות הסובבת אותנו ויקל עלינו בצורה משמעותית לקבל רעיונות, עליהם נבסס את טיעונינו בחיבור.

מצוין – עכשיו בטוח השתכנענו שצריך לקרוא בעברית. עדיין לא משוכנעים?

חשוב להזכיר, אם כן, שההשפעה החיובית של קריאה בעברית ניכרת לא רק בחיבור, כי אם בכל הפרק המילולי במבחן הפסיכומטרי:
בשאלות אנלוגיות נידרש להגדיר קשר בין משמעויות של מילים, שלעיתים קרובות אינן שגורות בדיבור יום-יומי. איך מכירים עוד מילים? נכון, קריאה בעברית!
בשאלות הבנה והסקה נידרש לנתח ולהסיק מסקנות מטקסטים קצרים במהירות גבוהה, ובשאלות הבנת הנקרא נצטרך… להבין את הנקרא. הדרך הטובה ביותר להשתפר במיומנויות קריאה שכאלה היא פשוט לקרוא, והרבה.
עכשיו זה כבר ודאי. כדי לעזור לעצמנו לשפר את הציון שווה לקרוא בעברית. מה כדאי לקרוא?
מאמרים(בעיקר כאלו שמציגים דעה), עיתונים (ולא מדור ספורט ורכילות), כתבות באינטרנט וכמובן – ספרים. 
בעידן האינטרנט, מציאת תכנים שמעניינים אותנו וגם יכולים לתרום ליכולות המילוליות שלנו היא משימה קלה. אולם לחשוב על ספר טוב להעביר אתו את הזמן – למי שאינו רגיל לקריאת ספרים זו משימה קצת יותר קשה. לכן, עם הרשמתכם לקורס תקבלו ספר שנקרא 'פרק א'. הספר מורכב מפרקים ראשונים של ספרים עבריים מומלצים – כך שמה שנותר לכם הוא לעיין בספר, עד שתמצאו התחלה מעניינת של סיפור שהוא בדיוק בשבילכם, ולרוץ להשיג את הספר המלא.

השתכנענו לגמרי? יופי. עכשיו ננסה שוב: יש לנו שעה פנויה להעביר, מה נעשה בה? מתלבטים בין ספר של ש"י עגנון לטור דעה בנושא שיטות חינוך לגיל הרך? מצוין. בחרו אחד ותתחילו. לא? אין ברירה, צריך לחזור למעלה ולהתחיל לקרוא מחדש – קריאה בעברית, כבר אמרנו…

תמונה של מעטפהצור קשר