השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

מזרח אסיה

מה זה בעצם?

החוג ללימודי מזרח אסיה הוא חוג במדעי הרוח, אשר מתמקד בעיקר בחקר המדינות סין, יפן והודו. שלוש מדינות אלו בלבד מאכלסות כ-40% מאוכלוסיית העולם. עם זאת, כתושבי ישראל הנחשפים בעיקר לתרבות המערבית – היכרותנו עם התרבות העשירה, המגוונת והעצומה של מזרח אסיה מצומצמת ביותר. מטרת הלימודים היא לפתוח את התלמידים לעולם תרבותי זה, ולהכשיר סטודנטים להשתלב במגזר העסקי בארץ או בחו"ל, וזאת בעיקר בשל פיתוחה המואץ של המעצמה הסינית. באפשרות הסטודנטים להמשיך לתארים מתקדמים, או להשתלב בתפקידי מחקר, תוך לימוד השפה (הסינית או היפנית), מנהגי הדת וההיסטוריה של העמים שמאפיינים את האיזור.

מה לומדים בתואר ראשון ללימודי מזרח אסיה?

הקורסים בחוג למזרח אסיה סוקרים את התמורות ההיסטוריות והמודרניות של שלוש הציביליזציות הגדולות (סין, יפן והודו). הלימודים מתמקדים בלימוד השפה ובחקר ההיסטוריה, הפילוסופיה, הפוליטיקה, הכלכלה והדת (הינדואיזם, בודהיזם, קונפוציניזם, דאואיזם, שינטו ועוד). החוג מאפשר לימודי בחירה בנושאי מדינות נוספות, כגון קוריאה, וייטנאם ועוד.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בלימודי מזרח אסיה?

בשל התעצמותה של המעצמה הסינית בעשור האחרון ושימור כוחה של יפן מזה זמן רב, תלמיד שסיים את לימודיו, תוך שרכש שליטה באחת משפות הלימוד (סינית או יפנית) יכול להשתלב במגזר הפרטי בחברה אשר מקיימת קשרים עסקיים עם מדינות אלה. יתרה מכך, תלמידים רבים אשר שולטים בשפה מהגרים לסין או ליפן ומשתלבים במגזר העסקי שבמדינות אלה. חלק מהסטודנטים בוחרים להמשיך לתארים מתקדמים במטרה להפוך למומחים לאחת ממדינות האיזור.

איפה לומדים?

מספר התוכניות ללימודי מזרח אסיה (תואר B.A) מצומצם באופן יחסי. ישנה אפשרות ללמוד לתואר ראשון ברוב האוניברסיטאות בישראל: האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל-אביב, אוניברסיטת בר אילן, אוניברסיטת חיפה, המרכז האוניברסיטאי אריאל, או במכללת תל חי. באוניברסיטת חיפה ניתן ללמוד במסלולים נוספים, כגון התוכנית ללימודי עסקים באסיה.

קבלה ללימודים

תנאי הקבלה ללימודי מזרח אסיה משתנים בין מוסדות הלימוד, כאשר באוניברסיטת תל אביב ובאוניברסיטה העברית תנאי הקבלה דורשים בגרות מלאה, אך מסתמכים על הציון הפסיכומטרי בלבד.

אז לאיפה הכי קל להתקבל? לאיפה הכי קשה?

האוניברסיטה שהכי קשה להתקבל אליה היא אוניברסיטת חיפה, שם נדרש ממוצע בגרות של 80 ומעלה, יחד עם ציון פסיכומטרי של 600 ומעלה. הסיבה לכך היא שהחוג ללימודי מזרח אסיה באוניברסיטת חיפה הוא מהוותיקים בארץ. באוניברסיטת תל אביב, לעומת זאת, מסתפקים בציון פסיכומטרי של 450 כרף קבלה.

מסלולי לימודים

לימודי מזרח אסיה אפשריים במסלול חד-חוגי המתמקצע בלימוד השפה היפנית והסינית ובקורסים להכרה מעמיקה של החברה, התרבות והדת. הלימודים אפשריים גם במסלול דו-חוגי הכולל אפשרות לשלב את לימודי מזרח אסיה יחד עם חוגי לימוד נוספים. שילובים נפוצים בתחום כוללים לימודי מזרח אסיה יחד עם לימודי משפטים, מנהל עסקים ובי.איי כללי.

מכיוון שמדובר בתחום רחב ומגוון, הכולל מגוון עמים, שפות, פלגים ומדינות, מצופה מהתלמידים אשר בוחרים להמשיך ללימודי תואר שני להתמקצע באיזור מסוים ולשלוט בשפה המקומית של אותה מדינה.

משך הלימודים והיקפם

לימודי מזרח אסיה נמשכים שלוש שנים ובסופם יקבל הסטודנט תואר B.A. לימודי השפה הינם תובעניים, וזאת בשל הקושי ללמוד לכתוב את מגוון האותיות הציוריות ביפנית ובסינית וכן לשלוט בדיבור של שפה זו. שיעורי ההיסטוריה אינם תובעניים במידה יוצאת מן הכלל, ולכן חלק ניכר מהתלמידים מסתפקים בקריאת חומר הלימוד עם תחילת תקופת המבחנים בקורסים אלה. ניתן לפרוס את לימודי התואר על פני רוב ימות השבוע, וניתן גם לעבוד במקביל.

מה מספרים הסטודנטים?

סטודנטים בוגרי החוג ללימודי מזרח אסיה, אשר אזרו אומץ והיגרו למדינות המזרח מאד מרוצים מבחירתם ומדווחים על שינוי מוחלט באורח חייהם וכן על שליטה מוחלטת בשפה המקומית. חלק ניכר מהסטודנטים מתגורר בטוקיו ובבייג'ינג ועוסק בקשרי מסחר בין מדינות המזרח לארצות נוספות, או בחיזוק הקשרים בין המעצמה הסינית והיפנית לתיירים שפוקדים את האיזור. סטודנטים אשר שולטים בנוסף בשפה הרוסית זוכים ליתרון מובהק בשל יכולתם לקדם קשרים עם מדינות ברה"מ לשעבר אשר ממוקמות אף הן ביבשת אסיה.

אז למה כדאי ללמוד לימודי מזרח אסיה?

בכוחו של החוג ללימודי מזרח אסיה לשנות עבורכם את החיים. המעצמה הסינית ממשיכה להתקדם בצעדי ענק ואלו שישכילו להשתלב במסגרתה בשנים הראשונות עשויים ליהנות מהפירות שיקטפו בהמשך הדרך. רגע לפני שאתם נרשמים, חשוב לקחת בחשבון שאם ברצונכם להתקדם בתחום ולעשות בו שימוש כנראה שכדאי לכם להתגורר במזרח אסיה, גם אם לתקופה מסוימת. לא כולם מעזים לבצע כזה שינוי.

תמונה של מעטפהצור קשר