השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

כלכלה

מה זה בעצם?

תחום הכלכלה לקוח מתוך מדעי החברה, מתמקד בעיקר במחקר של התחום החומרי בחברה, ובודק את מכלול הקשרים החברתיים והחוקתיים המסייעים לייצור ולחלוקת רכוש. הכלכלה מתמקדת בעיקר בהשגת משאבים הדרושים לקיומו של האדם.
בין תחומי המחקר השונים הקשורים לכלכלה ניתן למצוא תחומים כגון מסחר, ייצור, הפצה וצריכה של מוצרים ושירותים שונים.

מה לומדים בתואר ראשון בכלכלה?

לימודי התואר הראשון בכלכלה מקנים לסטודנטים ידע רב והבנה של סוגיות כלכליות, הן ברמת המיקרו (רמת הארגון היחיד) והן ברמת המאקרו (רמת המשק הלאומי). במהלך התואר נחשפים הסטודנטים להשפעות של גורמים שונים על ההיצע והביקוש הקיימים בשוקים השונים, ומפתחים מיומנויות רבות אשר עשויות לשרת אותם בעתיד בפיתוח קריירה בתחום הכלכלה. בנוסף, במהלך לימודי התואר בכלכלה , נחשפים הסטודנטים לידע רב במספר תחומים משיקים כמו חשבונאות, ניהול ומימון.

לימודי תואר ראשון בכלכלה כוללים קורסים שונים כמו: מימון, חשבונאות, מתמטיקה, סטטיסטיקה והסתברות, כלכלת ישראל, ניתוח של השקעות ועוד.

מעבר לתאוריות השונות הנלמדות במהלך התואר, הוא מספק גם כלים פרקטיים רבים שיוכלו לעזור לסטודנטים לקבל החלטות צרכניות מושכלות גם בחיי היום יום.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בכלכלה?

תואר אקדמי בכלכלה נחשב לתואר מבוקש מאוד. מכיוון שמדובר בתואר כללי, הוא פותח בפני בוגריו מגוון רב של אפשרויות תעסוקה לאחר סיום התואר ולעיתים אף במהלכו.
אחת האפשרויות העיקריות העומדות בפני בוגרי התואר היא להשתלב באחת החברות במשק ככלכלן מתחיל. נדגיש כי מכיוון שכיום כמעט כל חברה במשק מחזיקה לפחות כלכלן אחד והביקוש אליהם רק הולך וגדל, חלק מהחברות הגדולות (בעיקר בנקים, חברות ביטוח, בתי השקעות וכ"ו) מגייסות כלכלנים עוד במהלך התואר במטרה לאפשר להם להתפתח ולצמוח בתוך החברה.
אפשרות נוספת היא לעבוד בשוק ההון כיועצי השקעות, אנליסטים, מנהלי סיכונים וכדומה (בעיקר כאלו שהתמחו בכך במהלך התואר).
אופציה נוספת ומומלצת ביותר לתעסוקה לאחר סיום התואר היא עבודה ככלכלן במשרד האוצר שעשויה לסייע בעתיד לפתוח דלתות למשרות מאוד בכירות במשק הישראלי, אך חשוב לציין שמדובר במשרה שרק מעטים מתקבלים אליה בכל שנה.
בוגרים רבים בוחרים להמשיך ללימודי תואר שני בכלכלה (האורכים שנתיים) או ללימודי תואר שני באחד התחומים המקבילים כגון ראיית חשבונות ומנהל עסקים, ובכך מרחיבים את מגוון האפשרויות העומד ברשותם להשתלבות בשוק העבודה.

איפה לומדים?

ניתן ללמוד לקראת תואר ראשון בכל אחת האוניברסיטאות בישראל (האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר-אילן והאוניברסיטה הפתוחה) או במכללות רבות המציעות מסלולי לימודים בתחום, ובהן המסלול האקדמי המכללה למינהל , המרכז האקדמי רופין ועוד.

קבלה ללימודים

תנאי הקבלה ללימודי כלכלה הם בדרך כלל גבוהים למדי ומשתנים משנתון לשנתון בהתאם למוסד האקדמי המבוקש. יחד עם זאת, ישנן דרישות קבלה משוערות לכל אחד ממוסדות אלו. באופן כללי, תנאי הקבלה לאוניברסיטאות הם קשים יותר מאשר תנאי הקבלה למכללות והם כוללים שקלול של ציוני בגרות ופסיכומטרי. רוב המכללות דורשות אף הן ציון פסיכומטרי בנוסף לתעודת הבגרות אף שבמקרים מסוימים ניתן להתקבל גם ללא ציון פסיכומטרי.

אז לאיפה הכי קל להתקבל? לאיפה הכי קשה?

הכי קשה להתקבל לאוניברסיטת תל אביב, שם נדרש ציון פסיכומטרי גבוה מ-728 כדי להבטיח קבלה, או ציון משולב של פסיכומטרי ובחינות בגרות (ממוצע בגרויות 100 עם ציון פסיכומטרי 670 לפחות).
גם המכללות המובילות, כגון מכללת רופין והמכללה למנהל דורשות ציון פסיכומטרי בנוסף לממוצע הבגרויות אך הן מסתפקות בציון גבוה פחות.

ראוי לציין כי במכללות שונות המשמשות מרכזי לימוד של האוניברסיטה הפתוחה (ובאוניברסיטה הפתוחה בכלל) כל אחד יכול להירשם ללא כל תנאים מוקדמים כדוגמת ציוני תעודת הבגרות או הציון של הבחינה הפסיכומטרית וכל מי שרוצה לרכוש תואר יכול פשוט להירשם ולהתחיל בלימודים. כמובן שיש לעמוד בכל מטלות של הלימודים ולעבור בהצלחה את המבחנים על מנת לקבל בסופו של דבר את התואר המיוחל.

מסלולי לימודים

המסלול אותו יעבור מי שבחר ללמוד כלכלה לתואר ראשון כולל שלוש שנים של לימודי כלכלה במסלול חד-חוגי, בו לומדים בעיקר קורסים הכוללים התמחות בנושא מסוים בשילוב עם מספר קורסי העשרה מחוגים אחרים, או במסלול דו-חוגי בשילוב עם חוג אחר. בין השילובים הנפוצים ניתן למצוא את השילוב בין כלכלה לחשבונאות, מנהל עסקים, משפטים, תקשורת, סטטיסטיקה, ניהול, מדעי המחשב ומדעי המדינה.
להבדיל מחוגים כמו משפטים או ראיית חשבון, אין צורך בהוצאת רישיון או/או תקופת התמחות כשלהי עם סיום התואר בכלכלה.

משך הלימודים והיקפם

לימודי כלכלה הם קשים ולא מתאימים לכל אחד, ובמיוחד לא לכאלה שאינם נחשבים "ריאלים". התואר דורש השקעה מרובה, ופתרון תרגילים אין ספור.

לכל מי שמתכנן לעבוד במקביל לתואר, יש לזכור כי מערכת השעות, בעיקר באוניברסיטאות השונות, אינה מסודרת, ולכן היא בדרך כלל נפרסת על פני רוב ימות השבוע. לעומת זאת, מכללות רבות בישראל מציעות מסלולי לימודים גמישים יותר, כולל לימודי ערב, המאפשרים ללמוד לתואר ראשון במקביל לעבודה במשרה מלאה.

מה מספרים הסטודנטים?

רוב בוגרי התואר טוענים כי הם מרוצים מבחירתם ללמוד לתואר ראשון בכלכלה והתואר תרם מאוד לקידומם האישי, אך הם טורחים לציין בנוסף כי במהלך חיפושי העבודה, ישנה חשיבות גדולה למוסד האקדמאי בו בחרו ללמוד ומציינים כי בוגרי אוניברסיטאות ומכללות יוקרתיות ומובילות משתכרים, לפחות בתחילת דרכם, יותר מבוגרי מכללות פחות מוכרות.

מבחינת "יוקרה", האוניברסיטה העברית בירושלים ואוניברסיטת תל אביב נחשבות לטובות ביותר בתחום הכלכלה כאשר ראוי לציין לטובה בהקשר זה גם את אוניברסיטת בן גוריון, אוניברסיטת חיפה והמכללה למנהל.

יש להדגיש כי התואר הוא תואר "ריאלי" ובמהלכו נלמדים מספר רב של קורסים בתחום המתמטיקה והסטטיסטיקה ולכן הוא לא מתאים לכל מי שמתקשה מאוד בתחומים אלה.

אז למה כדאי ללמוד כלכלה?

תואר ראשון בכלכלה מתאים בעיקר לכל מי שחש שיש לו זיקה חזקה לעולם הפיננסי ולשוק ההון ולא מפחד לעבוד קשה כדי להצליח.

אם כסף מעניין אתכם (ולא רק כאמצעי לקנות דברים), אם אתם מוצאים את עצמכם בבוקר פותחים את העיתון במדורי הכלכלה לפני הכותרות או הספורט, אם אתם מדקלמים בע"פ את מדד תל אביב 100 (או לפחות יודעים מה זה) – תואר בכלכלה הוא התואר בשבילכם.

תמונה של מעטפהצור קשר