השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים לשילובי צורות

מה הקשר בין בננה וחור שחור? לא משנה ממש, ומאוד לא חשוב כשמדובר במבחן פסיכומטרי, אבל מה שכן חשוב הוא שבטוח יש לשניהם משהו משותף! (יש סיכוי שאפילו חשבתם על אחד עכשיו). המוח שלנו מוצא קשרים בין כל שני דברים בעולם וזאת בפירוש אחת מהתכונות החשובות שלו. זו גם אחת מהיכולות שנבדקות ע"י בחינות פסיכומטריות בכלל וזה בא לידי ביטוי אפילו בגיאומטריה – בשאלות שילובי צורות. אם נסתכל על השנה האחרונה נראה שבכל מועד פסיכומטרי הופיעו מס' שאלות לא מבוטל מסוג זה. ולכן בבואנו ללמד קורס פסיכומטרי אנו שמים דגש לא מבוטל על נושא זה.
שלושה טיפים שיאפשרו לכם תרגול פסיכומטרי נכון בשאלות אלו:

החלק המשותף בין הצורות הוא המפתח –בשאלה פסיכומטרית ובה שילוב בין צורות תמיד נתחיל את הפתרון מהחלק המשותף לשתיהן. כשמלבן חסום בעיגול, קוטר העיגול הוא גם אלכסון המלבן, וכשריבוע חוסם עיגול, הקוטר מקביל ושווה לצלע הריבוע (קל לראות זאת בעין ברגע שמסרטטים). בעזרת החלק המשותף אפשר להתייחס לשתי הצורות. אלו הן רק 2 דוגמאות, כמובן – את השילובים הנפוצים במבחן פסיכומטרי מצוי וטריקים שימושיים לגביהם אנחנו פוגשים בשיעורי הקורס.

צריך לראות, לא רק לדעת– מכירים את הקטע הזה שהתשובה פשוט קופצת לעיניים, כאילו התת-מודע שלנו פתר אותה בשבילנו? בשילובי צורות זה חשוב במיוחד. אנחנו צריכים לאמן את עצמנו לראות את החוקים באים לידי ביטוי בסרטוט, ולהשתמש במה שהעין רואה לפתרון, כדי לחסוך חישובים ומניפולציות גאומטריות, שאולי התאימו לבחינת הבגרות, אך עלולים להיות מיותרים בבואנו לפתור בחינה פסיכומטרית. אולם, עלינו להיות זהירים ביותר כאשר אנחנו משתמשים בסרטוט להסקת מסקנות. שאלת המפתח שעלינו לשאול את עצמנו היא "האם אפשר היה לסרטט את הנתונים אחרת?". אם נחזור לדוגמאות מקודם, כשנקבל שאלה פסיכומטרית ובה נתון מלבן החסום בעיגול – עלינו להיות חשדנים, הרי אפשר היה לצייר את המלבן ארוך וצר, או פחות ארוך ויותר רחב. במקרה זה עלינו לדבוק בנתונים עצמם ולהיזהר מהסתמכות בלעדית על הסרטוט. לעומת זאת, כשנקבל שאלה פסיכומטרית ובה נתון ריבוע החוסם עיגול – יש רק דרך אחת לסרטט זאת ולכן העין בהחלט יכולה לעזור לנו להגיע לתשובה.

הרדיוס– חברו הטוב ביותר של הגיאומטריקאי המצוי בעיצומו של מבחן פסיכומטרי , או לפחות של מי שרוצה להיות טוב בשילובי צורות… חפשו אותו בכל הזדמנות אפשרית. אחד מהדברים שאנחנו עושים זה פשוט לאסוף את כל השאלות שהופיעו אי פעם במבחני פסיכומטרי ולנסות להבין מה זוממים שם החבר'ה של המרכז הארצי לבחינות והערכה. ישנן הרבה שאלות פסיכומטריות בגיאומטריה שבהן שילובי צורות העוסקות בשילוב מעגל עם צורה נוספת, והרדיוס הוא הוא המפתח להבנת הקשר ביניהם – לכו , תורידו מבחן פסיכומטרי להתנסות-ובדקו בעצמכם!

לסיכום, מכיוון שנושא זה נהיה נפוץ יותר בכל מועד פסיכומטרי, אני מציע למי שחשוב לו לקבל ציון פסיכומטרי מפוצץ, להיעזר בטיפים אלה!

תמונה של מעטפהצור קשר