השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים לשאלות על זוויות

מהטקסט אל הסרטוט 

בדומה לשאלות מבחינות בגרות , בשאלות גאומטריה בכל מבחן פסיכומטרי בהן תתקלו, נזכור שלעתים יש נתונים הכתובים רק בסרטוט עצמו, ונתונים הכתובים רק בגוף השאלה. לכן, חשוב לזכור שבכל שאלת גאומטריה פסיכומטרית בה תתקלו במהלך קורס פסיכומטרי – הסתכלות בסרטוט אינה מהווה תחליף לקריאת השאלה כולה. הסרטוט והטקסט שבשאלה משלימים זה את זה! לכן נקרא תמיד את השאלה בעיון, ונעביר את כל נתוני השאלה אל הסרטוט המצורף כדי לא לפספס מידע ולקבל ציון פסיכומטרי גבוה ככל הניתן. קורס פסיכומטרי הוא המקום בו שמים דגש על דברים אלו.

שימו לב לניסוח השאלה 
בעת פתרון תרגילי גיאומטריה פסיכומטרית בכל מבחן פסיכומטרי נשים לב לניסוח השאלה. יש שאלות בהן אנו נדרשים למצוא זווית באופן מספרי – ולכן יתכן שיידרש חישוב, אך לעתים אנו נשאלים: "מה יכול להיות גודלה של הזווית?" – ואז, אנו כפי הנראה מחפשים רק הגבלה כללית שחלה על הזווית. לדוגמא: זווית שחייבת להיות גדולה מ-90 מעלות וכו'. זוהי בעצם חשיבה פסיכומטרית! קורס פסיכומטרי הוא המקום ללמוד עקרונות מסוג זה.

הצצה בתשובות 
מבחן פסיכומטרי הוא בסופו של דבר מבחן אמריקאי ולכן כפי שלומדים בכל קורס פסיכומטרי הצצה זריזה בתשובות תאפשר לכם להבין את "כוונת המשורר" וגם דרך אפשרית לפתרון. לדוגמא, אם אנו נשאלים בשאלת פסיכומטרי על ערכה של זווית אלפא, ובתשובות אנו רואים שערכה של אלפא מבוטא באמצעות ביתא, אנו יכולים להבין שלא ניתן למצוא את ערכן של שתי הזוויות הללו במדויק, אלא רק למצוא את הקשר הכללי ביניהן מתוך הסרטוט.

זוויות במשולשים כפי שתזכרו במהלך פסיכומטרי, במשולש יש 180 מעלות. עוד חשוב שנזכור, שבמשולש יש קשר הדוק בין אורך הזווית לבין גודל הצלע שממול (מול הזווית הגדולה – הצלע הגדולה וכו'), ולכן, במקרים רבים שאלות פסיכומטריות על זוויות קשורות גם בגודלי הצלעות. משולשים רבים הם בעלי תכונות מיוחדות הנובעות מזוויותיהן, ולכן חשוב שנשים לב במהלך כל תרגול פסיכומטרי בכל מועד פסיכומטרי שנבצע שיש זוויות שצריכות להדליק לנו נורות אזהרה: משולש עם זווית בת 90 מעלות הוא משולש ישר-זווית, ולכן יתכן שימוש במשפט פיתגורס (כוכב רציני בכל בחינה פסיכומטרית של המרכז הארצי להבחינות והערכה עליו מדברים רבות בכל קורס פסיכומטרי). זוויות בנות 30, 60 או 45 מעלות עשויות להצביע על משולשים מיוחדים – זהב ובורקס.

זוויות במרובעים מספר שבועות לאחר תחילת קורס פסיכומטרי יחרט עמוק בזכרונכם שסכום הזוויות במרובע הוא 360 מעלות. גם כאן, תכונות הזוויות של המרובע יעזרו לנו לקבוע איזה סוג של מרובע לפנינו. לשם כך, חשוב לזכור את ההיררכיה של המרובעים ואת הקשרים ביניהם כדי לקבל ציון פסיכומטרי מקסימלי. כך למשל, מקבילית שיש בה זווית ישרה – היא למעשה מלבן ומלבן שאלכסוניו יוצרים זווית ישרה ביניהם – הוא ריבוע. על כל אלה נעבור במהלך קורס פסיכומטרי.

זוויות במעגלים 
מעגל לא מורכב מקווים ישרים, ולכן אין לו זוויות במובן המסורתי, ובכל זאת, במעגל אנו מדברים על שני סוגים
שונים של זוויות עליהן נדבר במהלך כל מועד של קורס פסיכומטרי:
זווית מרכזית – קודקודה מונח על מרכז המעגל והשוקיים שלה הן שני רדיוסים,
וזווית היקפית – קודקודה מונח על היקף המעגל והשוקיים שלה הן שני מיתרים.

בשאלות פסיכומטריות נראה כי הזוויות הללו נשענות על חלק מהיקף המעגל, שנקרא קשת. גודלה של זווית מרכזית קובע את אורך הקשת שהיא נשענת עליה. לכן, בכל בחינה פסיכומטרית, וכבר בכל תרגול פסיכומטרי שנבצע לפני הבחינה, כאשר אנו רואים שאלות בהן יש זוויות במעגל, חשוב תמיד לסמנן, ולבדוק מהי הקשת עליה נשענת הזווית, והאם על אותה הקשת נשענות זוויות היקפיות או מרכזיות נוספות. קורס פסיכומטרי יזכיר לכם שעל קשתות שוות נשענות זוויות מרכזיות שוות, שכל הזוויות ההיקפיות שנשענות על אותה הקשת שוות זו לזו, ושגודלה של זווית מרכזית כפול מגודלה של הזווית ההיקפית הנשענת על אותה הקשת.

על פי אותו עיקרון בכל מבחן פסיכומטרי, צורה של שעון חול אופרפר אשר מופיעה בשאלה פסיכומטרית שחסום במעגל תהיה מורכבת תמיד משני משולשים בעלי זווית זהות, כלומר הדומים זה לזה. כל כל אלה ועוד עוברים במהלך קורס פסיכומטרי.

ומה לגבי זווית פסיכומטריות שאינן היקפיות או מרכזיות? לא לדאוג, גם עליהן מדברים במהלך קורסים פסיכומטריים. ממעבר על נוסחי מועדים פסיכומטריים שונים של הבחינה עולה כי יש לזכור באופן כללי שככל שזווית מתרחקת ממיתר עליו היא נשענת, כך היא נעשית קטנה יותר (כפי שזווית היקפית רחוקה יותר מהמיתר עליו היא נשענת מאשר הזווית המרכזית, ולכן היא יותר קטנה). כך, זווית בשאלה פסיכומטרית שקודקודה נמצא איפשהו בין זווית מרכזית להיקפית תהיה קטנה יותר מהמרכזית, אך גדולה יותר מההיקפית! זוויות שקודקודה מחוץ למעגל תהיה קטנה יותר מזווית היקפית שנשענת על אותה הקשת. קורסי פסיכומטרי ממליצים לעיתים להקצין מצב ולבדוק מהי החוקיות שחלה על הזווית. זכרו שבשאלות פסיכומטריות שתראו במהלך קורס פסיכומטרי וגם בבחינה עצמה הסרטוט להמחשה בלבד, ולכן הוא גמיש. אפשר לשנותו כל עוד איננו פוגעים בנתונים.

זוויות במצולעים 
במצולעים הנפוצים בכל מבחן פסיכומטרי – מחומש, משושה ומתומן – כדאי לזכור בעל-פה את גודל הזוויות כדי לענות על שאלות פסיכומטריות בנושא.
הזוויות שיש להכיר במצולע כבר בשלב תרגול פסיכומטרי ועליהן יעברו במהלך קורס פסיכומטרי הן:
זווית פנימית (הזווית שנוצרת בין שתי צלעות סמוכות של המצולע), זווית מרכזית (קודקודה במרכז המצולע ושוקיה מונחים על צלע אחת שלו), וזווית היקפית (קודקודה על אחד מקודקודי המצולע ושוקיה מונחים על צלע אחת שלו). יש מספר טיפים שעוברים עליהם במהלך קורס פסיכומטרי שיקלו עלינו לזכור את גדלי הזוויות הללו, ונדגים אותם ע"י הזוויות במשושה:
זווית מרכזית שווה תמיד ל-360 חלקי מספר הצלעות (כך במשושה היא תהיה 60 מעלות). זווית היקפית שווה למחצית מזווית מרכזית (במשושה 30 מעלות).
הזווית המרכזית והפנימית תמיד משלימות ל-180 מעלות (במשושה, זווית מרכזית שווה 60 והפנימית 120, יחד כאמור 180 מעלות).

זוויות בצורות תלת-ממדיות 
בשאלות פסיכומטריות הנוגעות לתיבה וקוביה, יש לזכור כי פאות סמוכות מאונכות זו לזו. לפיכך, זווית הנוצרת בין אלכסון פאה אחת למקצוע של פאה סמוכה – תמיד תהיה ישרה! בשאלות פסיכומטריות ניעזר בזווית כדי למצוא משולש ישר זווית, ודרכו נחשב את המקצועות או הצלעות הנדרשות.

במהלך קורס פסיכומטרי תגלו כי בחרוט, הזווית בין גובה החרוט לבין רדיוס הבסיס היא תמיד ישרה, ולמעשה ניתן לחשוב על חרוט כעל משולש ישר-זווית שסובב על צירו.

אין תחליף לידע ולניסיון 
בסופו של דבר, ידיעת הכללים, החוקים והמשפטים הקשורים לגאומטריה פסיכומטרית בכלל ולזוויות בפרט – היא הבסיס להצלחה בכל מועד פסיכומטרי. אין תחליף אמיתי לידיעתם ולשליטה מלאה בהם כדי לקבל ציון פסיכומטרי גבוה. זכרו שכל הצורות הגאומטריות נסמכות אלו על אלו, ולכן חייבים לשלוט היטב בכל רבדי הגאומטריה שתלמדו במהלך קורס פסיכומטרי כל פעם שניגשים לפתור בחינה פסיכומטרית. שאלות שנראות כאילו מדברות על מרובעים באופן בלעדי עשויות להיפתר דווקא בזכות עקרונות הקשורים למשולשים. על כל אלה ועוד עוברים במהלך קורס פסיכומטרי. אם כן, ידע, בתוספת תרגול פסיכומטרי רב והתנסות, יביאו אתכם להיות מומחים אמיתיים בטיפול בזוויות!

תמונה של מעטפהצור קשר