השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים לשאלות נפחים

כחלק מנושא הגיאומטריה שבחלקו הכמותי של כל מבחן פסיכומטרי , אנו נפגוש שאלות (בממוצע, שאלה אחת בכל בחינה) העוסקות בנפחים – גופים תלת ממדיים. למזלנו, בבחינה פסיכומטרית לא נצטרך להתמודד עם גופים תלת-ממדיים מורכבים מדי. עלינו להכיר רק 5 שעשויים להופיע בבחינה פסיכומטרית, והם: קוביה, תיבה, גליל, פירמידה וחרוט. אז הרכיבו את משקפי התלת-ממד שלכם וקבלו כמה דגשים שיעזרו לכם לפתור שאלות אלה במהלך מבחן פסיכומטרי:

לפני הכל – הכירו את הנוסחאות. 
כל נושא הנפחים מסתכם לכ-5 נוסחאות לנפח, שטח פנים ושטח מעטפת של גופים תלת מימדיים. נוסחאות אלה מופיעות בדף הנוסחאות של כל בחינה פסיכומטרית (בכל מועד פסיכומטרי תמיד ישנו דף נוסחאות שמצורף לכל פרק הכמותי), אבל כשועלי פסיכומטרי וותיקים, לא נרצה לבזבז זמן ואנרגיות על מעבר לדף הנוסחאות. לכן, חשוב לשנן את הנוסחאות ולהכיר אותן בעל-פה, כי בלעדיהן – לא נוכל לחשב את הנתונים הנדרשים בפתרון תרגילים פסיכומטריים בשאלות נפחים.

חישבו על גופים מוכרים 
על מנת לפשט את עולמה של גיאומטריה פסיכומטרית, תמיד נחמד לחשוב על השאלות כאילו היו בעולם האמיתי. חישבו על פירמידות מצריות, קוביות של שש-בש, גליל נייר טואלט, כובע של ליצן (חרוט) או קופסת נעליים (תיבה). הדמיון יעזור לכם לראות את הצורה המתבקשת מכל כיוון. נסו לשם תרגול לצייר סביבון – המורכב מפירמידה הפוכה למטה, מעליה קוביה (עם האותיות נ ג ה פ) ולמעלה, ידית בצורת גליל.

בבסיס כל צורה תלת-ממדית מפחידה מסתתרת צורה דו-ממדית נחמדה 
שאלות נפחים פסיכומטריות משלבות הרבה מהידע שלנו בגיאומטריה לשאלה בודדת. לא בכדי הן נלמדות בשלב מאוחר של קורס פסיכומטרי, לאחר שהתלמידים כבר שולטים היטב במשולשים, מרובעים ומעגלים. הדרך הנכונה לעבוד עם כל צורה תלת ממדית, היא לבדוק תחילה מה עומד בבסיסה: בקוביה – ריבוע, בתיבה – מלבן, בגליל ובחרוט – מעגל, ובפירמידה – משולש או ריבוע, תלוי בנתוני השאלה. אפילו מצב מורכב לכאורה, כמו חרוט החסום בקוביה, עומד על בסיס של שילוב צורות דו-ממדי מוכר ונפוץ בבחינה פסיכומטרית – מעגל חסום בריבוע.

בקוביות ותיבות – כל הזוויות ישרות! 
למרות שלפעמים קשה להבחין בכך בשרטוט של תרגילים פסיכומטריים רבים, יש לזכור כי שתי פאות סמוכות תמיד מאונכות זו לזו. לכן, זווית הנוצרת משני קווים הנמצאים בפאות מאונכות, כמו אלכסון ומקצוע – תהיה ישרה! ניעזר בזווית כדי למצוא משולשים ישרי זווית, ודרכם נחשב את המקצועות או האלכסונים הנדרשים.

בגליל וחרוט – חפשו את הרדיוס! 
בדומה לשאלות מעגלים, כדי ללמוד משהו על צורה המשלבת בתוכה מעגל, יש להעביר רדיוסים לכל נקודת מפגש חשובה של קו או צורה כלשהי עם היקף המעגל – מה שמסייע לפתור בקלות רבה את מרבית השאלות של המרכז הארצי לבחינות והערכה. כך נוכל ליצור זוויות מוכרות, כגון זווית של 90 מעלות במפגש המשיק והרדיוס או זווית מרכזיות מוכרות. במקרים של צורות דומות שמופיעות בשאלת נפחים ברמה של פסיכומטרי אף נוכל למצוא יחס קווי שיעזור למציאת יחסי שטחים ונפחים בין שתי הצורות. כאשר נמצא את הרדיוס והגובה נוכל למצוא את הנפח, שטח הפנים/מעטפת ובעצם את כל מה שנתבקש.

בשאלות יחסים – התעלמו מגורמים משותפים. 
אחד הדגשים החשובים הניתנים במהלך קורס פסיכומטרי של היי-קיו הוא שבשאלות בהן עלינו לחשב את היחס בין שני גופים תלת ממדיים, הנפוצות בבחינה פסיכומטרית, ניתן להתעלם ממה שמשותף לשני צידי היחס. ראשית נרשום בכל צד ביחס – מה הוא מייצג (לפי השאלה) ומה הנוסחה לחישוב נתון זה (למדנו מבעוד מועד). ניתן מיד לצמצם כל גורם המופיע בשני הצדים (גובה משותף, רדיוס זהה) וכך להתמקד בקלות בנתונים שרלוונטיים לפתרון השאלה בלבד.

מה שאלו? מה הנוסחה? 
בסופו של דבר, תמיד נצטרך להשתמש בנוסחה כדי לחשב את הנדרש בכל שאלת נפחים שיש במבחן פסיכומטרי. לכן, לפני שממהרים לחשוב על דרך הפתרון, נרשום לפנינו את הנוסחה לחישוב הגודל שעליו שאלו. כך נראה בדיוק אילו גדלים נוספים עלינו למצוא כדי לענות בצורה המהירה ביותר על השאלה, ולהוסיף עוד כמה נקודות לאותו ציון פסיכומטריאליו אנו מכוונים.

תמונה של מעטפהצור קשר