השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים לחיבור

במבחן הפסיכומטרי יש בעיקר שאלות אמריקאיות, סגורות אבל גם חלק פתוח בצורת חיבור. מטרת החלק הזה – לבחון את יכולת ההתנסחות שלכם, את העושר הלשוני שאתם מסוגלים להציג, את היכולת שלכם לייצר תוכן מקורי מאפס, את היכולת שלכם לשכנע ולחשוב בצורה מקורית. שימו לב שזהו החלק הראשון במבחן כלומר, מגיע כשאתם טריים וסף הריכוז שלכם גבוה. לכן, חשוב לא לפספס את ההזדמנות ולהציג תוצאות טובות במיוחד בתחום הזה.

אז מה הבעיה בעצם?
הבעיה הגדולה ביותר בדור הנבחנים היום, לדעת המועצה להשכלה גבוהה, היא שאוצר המילים ויכולת ההבעה וההתנסחות נמצאים בנסיגה בשנים האחרונות (לא באשמתכם, יותר באחריות ההתפתחויות הטכנולוגיות והדגשים הארכאיים של מערכת החינוך הציבורית). לכן, חשוב להבין, לפני שניגשים למטלת החיבור מה בדיוק צריך להציג, מה מצפים מכם, וכמה לתעדף דגשים אלה על פני דגשים אחרים. מיד ננסה להסביר טוב יותר מהי כתיבה עיונית, מהם כלליה ומהו מיקומה ב"פירמידת החיבור" – כלומר, עד כמה היא משפיעה על הציון. אבל זכרו: לא מספיק לקרוא את המאמר ולחשוב שבבחינה יהיה בסדר. חשוב להעמיק בנושא, המאמר הזה הוא רק מיקוד.

כתיבה עיונית היא כתיבה עם כללים ברורים
בסקאלה שבין שפת רחוב וכתיבה עיתונאית לבין שפת התורה או מחזות שקספיריים, כתיבה עיונית נמצאת בין זו העיתונאית לזו הגבוהה. יחד עם זאת, אסור שתהיה גבוהה מדי כי בעת קריאת החיבור השאיפה היא להיות גם מעניינים. אם כל מילה תשלח את הקורא אל המילון להבין מה בדיוק רשמתם, אזי פספסתם את אחת המטרות החשובות ביותר – להביע רעיון בצורה משכנעת.

לפיכך, הכללים העיקריים הנוגעים לכתיבה עיונית הם:

  • לא לכתוב בשפה פשוטה מדי
  • לא לכתוב בשפה גבוהה מדי
  • לחלק את הכתוב לפסקאות
  • להציג פתיחה, גוף וסיכום לחיבור
  • להשתמש בקשרים לוגיים רלוונטיים
  • להשתמש נכון בביטויים שגורים
  • לכתוב בצורה אסתטית ונקייה, בשפה עשירה ועם סימני פיסוק

וגם קצת מה לא לעשות

נכון שאמרנו להשתמש בשפה די גבוהה, חשוב לא להשתמש בביטויים שאתם לא סגורים עליהם או על הפירוש שלהם. עדיף לכתוב ביטוי מוכר שאתם בטוחים בו מאשר לחפש צורת ביטוי שתהיה לא מובנת במקרה הטוב ושגויה במקרה הרע.

ועוד דבר: החיבור צריך להוביל לנקודה מסוימת. אסתטיקת כתיבה בחיבור באה לידי ביטוי בסוף החיבור כשהקורא אומר לעצמו "אה, עכשיו חיברתי את כל הנקודות ואני מבין את הרעיון בשלמותו". אם הוא מגיע למסקנה זו לפני סוף החיבור אין למעשה סיבה הגיונית לכתיבת כל הפסקאות שלאחר מכן. ואם הוא לא מגיע למסקנה זו בכלל? טוב, זו כבר בעיה חמורה הרבה יותר. לכן, חשוב הדגש בסיכום ואפילו מומלץ לתת את עיקרי העבודה בסיכום

והכי חשוב: תהיו עצמכם
לסיכום, עמידה בכללי כתיבה עיונית מאפשרים לכם להציג את יכולת הביטוי וההתנסחות שלכם. עם זאת, אם שפתכם אינה עשירה מספיק, עדיף לכתוב "תכל'ס" ולא להשתמש בשפה גבוהה, משום שאתם נבדקים בראש ובראשונה על יכולות הביטוי שלכם ורק לאחר מכן על השפה. בנוסף, עם מעט מזל וחיבור טוב ומעניין מבחינת תוכן, יתכן כי אפילו שפה פשוטה (אם כי לא עממית) תקבל "מחילה" מבודק החיבור.

ולמרות הכל, על מנת להשיג את מלוא הנקודות מומלץ ואף רצוי לעמוד בכללי כתיבה עיונית, המקבילים לדרישות האקדמיה. בעולם שלנו כיום יש יתרונות רבים ביכולות ביטוי המובעות בסימנים ובמילים קצרות. שימו לב כי באקדמיה כנראה עדיין לא הפנימו זאת ולכן יש להתאים את עצמנו לדרישותיהם, מופרכות ככל שיהיו 😉

תמונה של מעטפהצור קשר