השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים להשלמת משפטים בעברית

כל מבחן פסיכומטרי מכיל 6 שאלות השלמות משפטים בעברית (3 בכל פרק מילולי), אשר יכולות להראות בעייתיות במבט ראשון: הן ארוכות, מכילות משפטים ארוכים ותשובות מסובכות הדורשות מהקורא לעבור שוב ושוב מהמשפט המקורי לתשובה, חזרה למשפט המקורי ושוב לתשובה, וכך הלאה… אך גם בתוך הבלאגן אפשר ליצור סדר, ולכן החלטנו בהיי-קיו להכין לכם רשימת טיפים שימושיים ושיטות פסיכומטריות ולפתרון השאלות:

 1. קחו את הזמן. 
  כמו שאלות רבות המופיעות במהלך מבחן פסיכומטרי , גם שאלות השלמת משפטים דורשות ריכוז רב. ניסיון לעבור על השאלה ברפרוף לרוב יוביל לחוסר הבנה של המשפט ולקריאה חוזרת אשר מבזבזת זמן רב. לכן קראו את המשפט המקורי ואת התשובות פעם אחת, וקראו אותם היטב.
 2. מצד שני – חבל על הזמן!
  קריאת התשובות לוקחת זמן רב. לכן, כאשר הגעתם לתשובה הנכונה, סמנו אותה והמשיכו הלאה. בנוסף, אם בדקתם 3 תשובות ואף אחת אינה נכונה, סמנו את הרביעית. הסטטיסטיקה מראה כי כך תחסכו חצי מזמן בדיקת התשובות בשאלות אלה. חסכון בזמן הוא עקרון מרכזי מטכניקה פסיכומטרית נכונה (הנלמדת לעומקה במהלכו של קורס פסיכומטרי), ואת הזמן שחסכתם תוכלו לנצל עבור שאלות אחרות. למעשה, בחלוף עוד ועוד מועדי פסיכומטרי במתכונת הבחינה החדשה, ניכר כי שאלות רבות בחלק המילולי גוזלות אפילו יותר זמן מבעבר, ועל-כן עבודה לפי עקרון זה תהווה יתרון גדול בחלק זה של הבחינה שיקרב אתכם יותר ויותר לאותו ציון פסיכומטרי אליו אתם שואפים.
 3. עקרון ההכרזה – צפה פגיעה!
  כאשר התחלתם לקרוא תשובה וסיימתם את ההשלמה הראשונה, נסו לחשוב מראש מה צריך להיות ההמשך ההגיוני של המשפט. נסו זאת ותגלו שבהרבה תרגילים פסיכומטריים בנושא זה, לעתים קרובות יותר קל להבין את המשפט כשהוא חסר מאשר לאחר ש"שותלים" לנו במוח שגיאות.
 4. זכרו שמדובר ב"עולם השלמות המשפטים".
  בעולם האמיתי יש הבדלים בין ביטויים שהם לא שחור ולבן. למשל, הביטו בביטויים הבאים: הוכח / לא הוכח / הופרך. לכאורה מדובר ב-3 דברים שונים למדי – לא כל דבר שהוא "לא מוכח" הוא "מופרך". למשל, אם אומר "לא הצלחתי להוכיח קשר בין שתית אלכוהול וסחרחורות", אין פירוש הדבר שהצלחתי להפריך את הקשר, כלומר להוכיח שהוא אינו נכון! קורס פסיכומטרי מלמד אותנו שבאופן מפתיע ב"עולם השלמות המשפטים", זהו בדיוק המצב – השלמות משפטים עובדות לפי ניגודים. ולפיכך, מכיוון ש"לא הוכח" הוא ההיפך מ"הוכח", וגם "הופרך" הוא ההיפך מ"הוכח", הרי שברוב המכריע של המקרים נוכל לחשוב על "לא הוכח" ו"הופרך" כזהים לחלוטין. זה אולי נשמע מסובך תחילה, אך חישבו על היתרונות בכך – תוכלו להפחית את מספר הביטויים בשאלה על ידי ההבנה שביטויים שנדמים כשונים הם בעצם זהים. וככל שהמוח שלכם צריך לעכל ולזכור פחות – הוא פנוי לפתור יותר שאלות ויותר מהר, שיקנו לכם בסופו של דבר ציון פסיכומטרי גבוה יותר.
 5. פשטו ביטויים.
  במטרה להפוך את השאלות לקשות יותר, כותבי הבחינה מטעם המרכז הארצי לבחינות והערכה מסבכים חלק מהביטויים. כך למשל, במקום לכתוב "קטן", הם יכתבו "לא גדול". על-ידי כך הם עשו שני דברים – האריכו את הביטוי, והכניסו בו שלילה. זוכרים את השאלות בסגנון "איני מסרב להמנע מהחלטה באשר להצבעה נגד ביטול החוק"? ובכן, שלילות מקשות. אבל אם קראתם את הסעיף הקודם אתם יודעים שאין לכך שום משמעות – בעולם השלמות המשפטים "לא גדול" פירושו "קטן", "לא צעיר" פירושו "זקן", ואם תבחרו שלא לבזבז זמן – אתם תרוויחו אותו.
תמונה של מעטפהצור קשר