השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים להסקה מתרשים

מי מאיתנו שניסה להפעיל מכשיר חשמלי חדש או להרכיב רהיט שקנה לאחרונה בטח מצא את עצמו ניגש בנחישות למשימה תוך התעלמות מופגנת מחוברת ההוראות. מי בכלל צריך הוראות?… גם במבחן פסיכומטרי אין כל צורך לקרוא את ההוראות שבאות לפני שאלות פסיכומטריות, נכון?… נכון לפעמים, אבל בטח לא כשמדובר בשאלות 'הסקה מתרשים'. דווקא בנושא פסיכומטרי זה, עבודה טכנית מדויקת לפי ההוראות יחד עם תרגול פסיכומטרי נכון יביאו אותנו רחוק הרבה יותר.

בכל פרק כמותי במבחן פסיכומטרי תידרשו להתמודד עם תרשים (גרף או טבלה) ובעקבותיו ארבע שאלות פסיכומטריות לעילא (4 תשובות, נתונים מסיחי-דעת וכו'). חלק זה חשוב במיוחד, לא רק בשל משקלו הרב מתוך ציון פסיכומטרי כולל (40-60 נק'), אלא גם משום שפיתרון פסיכומטרי מוצלח של שאלות פסיכומטרי ות אלו ישפיע לחיוב על הביטחון העצמי ועל השליטה בזמנים של הנבחן במהלך הפרק כולו, ובמהלך מבחן פסיכומטרי שלם. בכל מועד פסיכומטרי מוצגים גרפים שונים ומשונים אך עיקרון פסיכומטרי בסיסי נותר זהה: תרשים הוא הצגה של נתונים בצורה ויזואלית. בעולם ויזואלי כבר לא מדברים רק בנתונים מספריים ושמות, אלא בגודל, צורה, מיקום ויחס – מושגים שהעין תופסת ישר ויש לגביהם אינטואיציה. האינטואיציה המתאימה לגרפים פסיכומטריים נמצאת ממש בכל אחד (ליתר דיוק מגיל 5 ומעלה, אבל זה כבר נושא למאמר אחר) וכל מה שצריך לעשות הוא לכוון את האינטואיציה הזו – ואת זה, אפשר לעשות ממש בדקה!

לקרוא את ההוראות לבניית אינטואיציה – לפני כל תרשים או גרף פסיכומטרי יש הסבר שמתאר במה התרשים עוסק – "הסיפור" – ואת הסיפור הזה צריך לקרוא תוך כדי שמוודאים את הנתונים בתרשים עצמו. ברוב המקרים הסיפור יכלול דוגמה שנוכל להשתמש בה. עלינו להבין כיצד נתונים מילוליים פסיכומטריים מוצגים בצורה ויזואלית בתרשים פסיכומטרי. אם נתרגל זאת לאורך קורס פסיכומטרי ארוך ומקיף, הרי שנלמד איך "לתכנת" את המוח להבין את התרשים בלי לחשוב יותר מדי. ראשית מוודאים שהבנו מה הם הצירים, היחידות וסדרי הגודל שעליהם התרשים מדבר, ושנית נתעמת עם נתונים פסיכומטריים ויזואליים מתוך התרשים. זהו חלק מהותי מתוך שלב הלימוד של חשיבה כמותית בכל קורס פסיכומטרי – ועלינו לתרגל אותו לכדי שלמות.

לבדוק רק את מה שמבקשים– בשאלות פסיכומטריות בהן מבקשים למצוא נתון ספציפי בתרשים פסיכומטרי מתוך הרבה נתונים, אסור לשכוח שבכל מבחן פסיכומטרי, לשאלות יש רק 4 תשובות אפשריות. קורס פסיכומטרי מלמדנו מהר מאוד שלא צריך לבצע ניתוח נתונים סטטיסטי ברמת וול-סטריט! בשאלות כגון "באיזו עיר מספר הברווזים גדול פי שניים ממספר הצפרדעים?" יש רק ארבע אפשרויות, כלומר 4 ערים אפשריות. בוודאי שבזמן שנעשה מבחן פסיכומטרי 'על אמת' לא נבדוק את כל 15 הערים שמופיעות בתרשים פסיכומטרי אחד ענק! – ומכאן שחשוב מאוד לתרגל לאורך קורס פסיכומטרי שלם לפעול כנגד האינסטינקט שלנו ולעבוד קודם-כל עם התשובות, ורק אח"כ עם הנתונים.

לסמן נקודות מפתח – נקודה חשובה שאנו בהיי-קיו רואים בכל מועד פסיכומטרי מחדש חוזרת על עצמה, היא שהרבה שאלות בגרפים פסיכומטריים עוסקות באותו חלק בתרשים – לפעמים נחזור אל נתונים פסיכומטריים שכבר בדקנו בלי לשים לב, וחבל "לעבד" אותם מחדש. כדי להביא ציון פסיכומטרי למקסימום עלינו לזכור – נתונים פסיכומטריים קיצוניים, הפוכים או מיוחדים הם כאלה שכדאי לסמן להמשך, ולמעשה כל נתון שגילינו תוך כדי הפתרון.

לשלוט באחוזים, ממוצעים ובעיות תחום – שלושת הנושאים הללו נלמדים במהלך קורס פסיכומטרי כנושאים נפרדים, אך פעמים רבות שאלות הסקה מתרשים עוסקות בנושאים פסיכומטריים 'נפרדים' אלו. מתוך מבחן פסיכומטרי מהעת האחרונה, למשל, ראינו שיכולים להיות אפילו תרשימים פסיכומטריים שלמים בהם כל הנתונים מוצגים באחוזים. המשקל היחסי של שאלות הסקה מתרשים בהן נידרש להפעיל מיומנות מנושא אחר מתוך ציון פסיכומטרי כולל – יכול להיות גדול ממשקלן של שאלות פסיכומטריות "רגילות" בנושאים הללו.

לא לפחד כלל – לעיתים ניתקל בתרשים פסיכומטרי שבמבט ראשון נראה מסובך או מרתיע. אל תיתנו לציור לשטות בכם או להפחיד אתכם – זוהי מלכודת פסיכומטרית מוכרת בכל מבחן פסיכומטרי. לא משנה איזו דיאגראמה המרכז הארצי לבחינות והערכה בחר להציג בפניכם, נתונים פסיכומטריים נשארים נתונים, בכל דרך בה הם מוצגים. פעמים רבות דווקא בתרשים פסיכומטרי שנראה מסובך, השאלות עצמן לא מסובכות כלל.

לתרגל, לתרגל, לתרגל אחרי שמיישמים את מה שלומדים במהלך קורס פסיכומטרי אמנם חווים מעיין קפיצת מדרגה, אבל חשוב לזכור שגרפים חייבים לתרגל והמון! תרגול פסיכומטרי של תרשימים מגוונים בספרים ובאתר על בסיס יומי לאורך קורס פסיכומטרי שלם יתרום רבות לשיפור פסיכומטרי בתחום זה. תלמיד שנחשף לסוגים רבים של תרשימים ישפר את מיומנותו בתחום, כך שיוכל להתמודד עם כל תרשים פסיכומטרי שייפול בחלקו.

לקרוא את ההוראות כבר הזכרתי?

בהצלחה!

תמונה של מעטפהצור קשר