השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים להבנת הנקרא

הבנת הנקרא זה הנושא האחרון בכל פרק חשיבה מילולית ובכל פרק אנגלית שנמצאים בתוך מבחן פסיכומטרי. שאלות הבנת הנקרא בבחינה פסיכומטרית בודקות את היכולת שלנו לקרוא באופן מהיר יחסית, ולהפיק מהטקסט משמעות. בפרק החשיבה המילולית נבחנת הבנה מעמיקה יותר של הקטע, ולכן השאלות מאתגרות יותר וכוללות פעמים רבות הסקת מסקנות והבנת רבדים סמויים של הטקסט, כפי שנלמד לעומק במהלך קורס פסיכומטרי של היי-קיו. בפרק האנגלית נבחנת השליטה בשפה האנגלית, ולכן רמת הקושי של השאלות היא נמוכה יותר, והן בוחנות בעיקר הבנה שטחית של הכתוב, ללא הסקת מסקנות.

כדי להשתפר בפתרון תרגילים פסיכומטריים בהבנת הנקרא יש לפעול בשתי חזיתות בו זמנית: שיפור מיומנות ומהירות הקריאה באופן כללי, ותרגול קטעי קריאה ולאחריהם שאלות, בדומה לאופן בו הם מופיעים בתוך מבחן פסיכומטרי.

חשוב לזכור שאחת המגבלות העיקריות שבבחינה פסיכומטרית היא הזמן, ולכן לא מספיק לדעת לפתור שאלות של הבנת הנקרא באופן מדויק, חייבים לפתור אותן מהר. בהבנת הנקרא לחץ הזמן מורגש באופן משמעותי, מכיוון ששאלות אלו מופיעות בסוף הפרקים. כדי לשפר את מהירות הקריאה יש לקרוא כמה שיותר. בבואנו לבחור ספר קריאה בעברית עלינו לבחור בכזה בעל שפה עשירה, התואמת את רמת העברית הגבוהה יחסית של קטעי הבנת הנקרא שבמבחן פסיכומטרי – וכפי שהיה בכל מועדי פסיכומטרי שחלו מאז ומתמיד.

מכיוון שעברית היא שפת האם של רובנו ואנו שולטים בה ברמה סבירה לפחות, קריאת ספר ברמה בסיסית אינה תורמת במידה רבה, ויש לבחור בספר מאתגר יותר. דוגמאות לספרים בעברית שתואמים את רמת השפה של בחינה פסיכומטרית ניתן למצוא בספר "פרק א'" שניתן לתלמידים של קורס פסיכומטרי של היי-קיו. בשפה האנגלית, לעומת זאת, עלינו לבחור ספר התואם את רמת הקריאה האישית שלנו. ספר אידיאלי יהיה כזה שאינו קל מידי עבורנו ומאתגר במידת מה, ומצד שני מובן לנו ברובו, ואין לנו צורך לבדוק במילון כל מילה שנייה.

בנוסף לקריאת ספרים בעברית ובאנגלית חשוב לתרגל באופן ממוקד שאלות של הבנת הנקרא. תפישה רווחת היא שלא ניתן להשתפר משמעותית בהבנת הנקרא: "או שאני מבין או שלא". תפישה זו שגויה, ובהחלט ניתן להשתפר משמעותית בפתרון שאלות של הבנת הנקרא על ידי הפנמת שיטת עבודה נכונה ועל ידי תרגול רב של קטעי קריאה ושאלות, כמו אלו שניתן למצוא בספרי הלימוד של קורס פסיכומטרי של היי-קיו ובאתר האינטרנט.

שיטת העבודה מעט משתנה מתלמיד לתלמיד, ותלויה בזמן הנותר לסיום הפרק, אך עיקרה הוא עבודה בשיטת "קריאה מכוונת שאלה", כלומר – קריאת השאלה וחיפוש התשובה בטקסט, מבלי לקרוא תחילה את הטקסט במלואו. כאשר אנו קוראים מבלי לדעת מה אנו מחפשים, לא נדע לאילו פרטים חשובים יש לשים לב, וסביר כי לאחר קריאת השאלה נצטרך לקרוא את הטקסט פעם נוספת, מה שיגזול זמן רב במהלך מבחן פסיכומטרי.

טיפ חשוב אחרון לסיום: תלמידים רבים חושבים כי הקושי בהבנת הנקרא נובע ממגבלת הזמן, ולכן מתרגלים פתרון שאלות הבנת הנקרא על פי זמנים. כמובן שחשוב לדעת לפתור שאלות באופן מהיר, אך לפני שפונים לתרגולים המוקצבים בזמן חשוב מאוד לקבע את שיטת העבודה הנכונה, ולכן יש לפתור תחילה ללא מגבלה של זמן! עצה שימושית עבורתרגול פסיכומטרי נכון של הבנת הנקרא: פתרו קטעי הבנת הנקרא מבלי להקציב זמן וסמנו תשובה רק לאחר שאתם בטוחים באופן מוחלט כי היא התשובה הנכונה. רק לאחר שפתרתם כחמישה קטעי הבנת הנקרא באחוזי הצלחה גבוהים מאוד, התחילו להקציב לעצמכם זמנים. התחילו מזמן ארוך יחסית (כרבע שעה), והפחיתו את הזמן בהדרגתיות עד שתגיעו לזמן פיתרון אידיאלי של כ-9-6 דקות לקטע קריאה בעברית, וכ-7-5 דקות לקטע קריאה באנגלית.

 

תמונה של מעטפהצור קשר