השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים להבנת הנקרא באנגלית

החלק האחרון בפרק האנגלית בכל מבחן פסיכומטרי נקרא "Reading Comprehension" (שזה באנגלית "הבנת הנקרא"), או בקיצור – R.C. חלק פסיכומטרי זה כולל שני קטעי קריאה שעל כל אחד מהם חמש שאלות. בסך הכול קטעי הקריאה מהווים קרוב למחצית מהנקודות בפרק האנגלית, חלק גדול מאוד מתוך ציון פסיכומטרי כולל. לחלקנו יש נטייה להילחץ מחלק זה, מכיוון שכישראלים, לרובנו לא מזדמן לקרוא הרבה טקסטים באנגלית במהלך חיינו. גם מי שהשליטה שלו באנגלית טובה עלול למצוא עצמו מתקשה בהבנת הנקרא עקב חוסר ניסיון ותרגול פסיכומטרי בנושא. לכן אני רוצה לתת מספר טיפים להתמודדות עם שאלות פסיכומטריות בחלק זה של הבחינה.

להתחיל לקרוא באנגלית – והרבה! – מרגע שאתם מתחילים ללמוד אצלנו קורס פסיכומטרי תיטיבו עם עצמכם אם תקפידו לקרוא כל יום קטע קריאה כלשהו באנגלית. זה יכול להיות ספר, עיתון, מאמרים באינטרנט או כל דבר העולה על רוחכם. מטרת הקריאה העיקרית איננה ללמוד מילים חדשות, עבור זה קיים ה- BrainWash – מערכת לימוד המילים המקוונת והמטורפת שכל מי שנרשם ללימוד קורסי פסיכומטרי בהיי-קיו נחשף לה. אמנם רצוי להסתכל במילון מדי פעם כדי לבאר מילים לא מובנות אך יש להתרכז בעיקר בשטף הקריאה. כלומר, כשאתם קוראים באנגלית אל לכם לעצור בכל מילה שלא מכירים אלא להמשיך לקרוא ברצף (בדיוק כמו בקריאה קשה בעברית). מי שמעוניין להפוך ציון פסיכומטרי ממוצע למצוין, ולמצות את הפוטנציאל הפסיכומטרי שלו – יקפיד על קריאה קבועה ויומית!

אין צורך לקרוא קודם את כל הקטע! – בכל מועד פסיכומטרי מחדש אנחנו נחשפים לעובדה חשובה מאין כמותה: בזמן מבחן פסיכומטרי, אין שום צורך או סיבה לקרוא את הקטע כולו לפני שאנו קוראים את השאלות! הסיבה לכך היא פשוטה – חיסכון בזמן. אתם תשימו לב, תוך-כדי העבודה ולאורך קורס פסיכומטרי שלם, שאין צורך לקרוא את כל המידע בקטע כיוון שהשאלות מועטות, ומתמקדות בחלקים ספורים מתוכו. בנוסף, יש לנו יתרון גדול בכך שהשאלות מסודרות לפי סדר התקדמות הקריאה. כך למשל, התשובה לשאלה הראשונה תימצא על-פי רוב בפיסקה הראשונה, בעוד שהתשובה לשאלה האחרונה תימצא בפסקה האחרונה. לכן, נתחיל תמיד מקריאת השאלה הראשונה, ורק לאחר מכן נעבור לקריאת החלק בקטע אליו היא מתייחסת.
עלינו להביא עיקרון זה של תרגול פסיכומטרי נכון לכדי שלמות: מתחילים בקריאת השאלות, מוצאים את הקטע הרלוונטי בטקסט, קוראים ועונים – וזהו. חבל על הזמן!

שאלות כלליות משאירים לסוף – בכל מבחן פסיכומטרי , מתוך שאלות קטע הקריאה יהיו 1-2 שאלות פסיכומטריות המתייחסות לקטע כולו, כגון "מהו הרעיון המרכזי המובע בקטע?" וכדומה. שאלות פסיכומטריות מסוג זה מצריכות הבנה של הקטע כולו, ולכן נענה עליהן תמיד בסוף, גם אם השאלה מופיעה בהתחלה. אם לא בטוחים בתשובה, כדאי לחזור ולקרוא במהירות משפט ראשון ואחרון של כל פיסקה. המורה התותח שיעביר לכם קורס פסיכומטרי אצלנו עוד יישב לכם על הראש כדי שלא תחזרו לקרוא את הקטע כולו מחדש – אין בכך צורך, זה מיותר.

לא להתחכם – בניגוד לקטעי הקריאה בעברית, קטעי קריאה פסיכומטריים באנגלית דורשים בעיקר הבנה של השפה, ופחות יכולת הסקת מסקנות מורכבות. לכן, העבודה שלנו בהעברת תכני קורס פסיכומטרי בנושא זה קלה במיוחד: לרוב המכריע של השאלות תהיה תשובה שכתובה מפורשות בקטע, או שמשתמעת ממנו באופן ברור. אם אתם אוהבים להתפלפל ולהתפלסף – זה לא המקום לעשות זאת.

מעניין או לא מעניין – לא זאת השאלה! – עקרון מסיח-דעת חוזר, המופיע בכל מועד פסיכומטרי שני או שלישי, הוא שלעיתים יהיו קטעי קריאה עם עובדות מרתקות וסיפורים קורעי לב שממש נרצה לזכור ולספר עליהם לנכדינו. מנגד, תלמידים מתלוננים פעמים רבות ש"כשהקטע משעמם אותי אני לא מצליח לענות עליו". כך או כך, צריך לזכור שאין לנו זמן בבחינה הפסיכומטרית להתעמק בקטע, אלא שאנחנו רק צריכים להוכיח שהבנו אותו ברמה טכנית. מתוך עיקרון זה, כמובן שגם אנחנו בהיי-קיו בונים לכם תוכן קורס פסיכומטרי הולם ותואם. כאשר אתם מתרגלים בבית שאלות הבנת-הנקרא באנגלית, ומנסים לשפר תרגול פסיכומטרי נכון, זכרו כי הדבר היחיד שמעניין אותנו בכל רגע נתון הוא : "איפה נמצאת התשובה לשאלה הזו?".

Practice makes perfect! – על אף האמונה הרווחת שבקטעי קריאה לא ניתן להשתפר, ההיפך הוא הנכון. תרגול קבוע של פתרון קטעי קריאה – רצוי קטע אחד כל יום – מעלה באופן משמעותי אחוזי הצלחה של מבחנים פסיכומטריים – וזה בדוק!

בהצלחה!

 

תמונה של מעטפהצור קשר