השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

טיפים לאלגברה

עולם הבעיות המילוליות, המופיעות בכל מבחן פסיכומטרי, הוא עולם רחב מאוד. למעשה, הבעיות המילוליות אינן נחשבות או נלמדות כנושא פסיכומטרי מסוים, אלא מדובר בשם כולל לשאלות כמותיות שמהוות ביחד נתח גדול מתוך כלל החישוב של ציון פסיכומטרי. החל משאלות יחסים, דרך קצב ועד קומבינטוריקה (יש דבר כזה) – בעיות מילוליות פסיכומטריות יבדקו ידע בשלל הנושאים הרלוונטיים לפרק הכמותי בכל מבחן פסיכומטרי. את הידע המקצועי בכל נושא תרכשו בצורה מסודרת, טיפין טיפין, אצל המורה התותח שלכם בקורס. בינתיים, מצאתי לנכון לרכז עבורכם מספר טיפים פסיכומטריים פשוטים וחשובים לרכישת תרגול פסיכומטרי נכון בשאלות אלו:

קראו לאט כדי לקרוא פעם אחת! – העיקרון החשוב ביותר במהלך מבחן פסיכומטרי באשר הוא: אל תחשבו על השעון שמתקתק, כי אז לא תתמקדו בהבנת השאלה ותאלצו לחזור ולקרוא אותה שוב ושוב, דבר שיבזבז זמן ויגרום ללחץ. גם אם הבנתם לבסוף את השאלה, קרוב לוודאי שהחיפזון והלחץ הובילו אתכם לפספוס של פרט – קטן אך חשוב – בנתוני השאלה. מבחן פסיכומטרי נבדק ע"י סורק ממוחשב, ולכן הדרך שלכם עד הפתרון לא תעניין אף אחד. רק התשובה הסופית קובעת, ולכן חבל "ליפול בקטנה" על פרט שכזה. קראו את השאלה לאט, כמו ספר טוב, כמו העיתון של שבת בבוקר. את הטיפים לחסכון בזמן תלמדו לאורך קורס פסיכומטרי שלם (רמז: זה קשור לדרך הפתרון ולא לקצב הקריאה).

זהו את סוג השאלה – מטרתו של כל מבחן פסיכומטרי היא בדיקת יכולותיו הבסיסיות של הנבחן, "טבולה ראסה". לעומת זאת, מטרתו של קורס פסיכומטרי היא הקניית כלים טכניים לנבחן, אשר יתנו לו יתרון במהלך הבחינה, ותרגול פסיכומטרי נכון. לפיכך, אם בכל מועד פסיכומטרי מופיעות סוגי שאלות פסיכומטריות שונות, הרי שלאורך קורס פסיכומטרי תלמדו כיצד לזהות את סוג השאלה, את התבניות והדגשים המיוחדים לה, וכל טכניקה פסיכומטרית שונה שיש להפעיל כדי לפתור אותה. זוהי מהותה של הכוונת תרגול פסיכומטרי: כאשר תיגשו לבסוף למבחן פסיכומטרי – ליום האמת – תוכלו ליישם את אותן טכניקות פסיכומטריות קבועות שיישמתם פעמים רבות כל כך לאורך קורס פסיכומטרי שלם. לכן, במהלך קריאת כל שאלה, ראשית זהו את סוגה, ולאחר מכן תוכלו לבחור ביתר קלות כלי פסיכומטרי רצוי לפתרון, מתוך ארגז הכלים הענק שרכשתם בקורס.

אז על מה שאלו אותי? – במהלך מבחן פסיכומטרי הדורש מאיתנו עבודה בזמנים דחוקים, לעיתים קרובות ניפול לשגיאות רבות שאפשר להגדירן כ"טעויות טמטום" או "טעויות ריכוז". כך למשל: "בטעות חישבתי את מספר הבנות ולא את מספר הבנים בשאלה", "סימנתי את התשובה האפשרית, ובשאלה ביקשו את התשובה הלא אפשרית" ועוד ועוד. אלו הן שגיאות קלאסיות הנובעות בעבודה פסיכומטרית לא נכונה, או כתוצאה של תרגול פסיכומטרי לקוי. כשאתם תעברו על הסימולציות שלכם לאורך קורס פסיכומטרי, בניסיון להפיק מהן לקחים להמשך – תתפתו להקל ראש בטעויות מסוג זה, במחשבה שאין הרבה מה לעשות נגד טעויות של חוסר תשומת-לב. אבל יש! כדי להעלים את הפאשלות הקטנות האלה, נבדוק פעמיים מה שאלו – בפעם הראשונה לפני תחילת הפתרון, ובפעם השניה לאחר הפתרון, נעצור ונוודא שאכן ענינו על מה שהתבקשנו. נעשה זאת בכל שאלה פסיכומטרית, כדי להימנע מאותן 2-3 טעויות שטותיות שאחרת נעשה במהלך מבחן פסיכומטרי. כי בינינו – לא חבל?

ב"ה תצליח – "אל תהיה צודק, היה חכם" הינה קלישאה ששמעתם כל כך הרבה בעבר. אבל: פסיכומטרי כמו פסיכומטרי, כל מה שאתם צריכים זה להיות צודקים! ב"ה – ראשי תיבות של בדיקת תשובות והצבת מספרים – היא שיטת תרגול פסיכומטרי גאונית שתלמדו בשיעור מיוחד בקורס והיא תחזור ותופיע לכל אורכו. שיטה זו מהווה דרך אלטרנטיבית, דרך עוקפת, לפתרון שאלות פסיכומטריות כמותיות, וביניהן הבעיות המילוליות. איך זה עובד? בכל מועד פסיכומטרי, לאחר כלמבחן פסיכומטרי חדש, אנו מעדכנים את שיטות העבודה ומחדדים את הכלים שאנו מעבירים לכם בתוך קורס פסיכומטרי נתון. את זה כבר תלמדו כשתחקו חלק בקורס פסיכומטרי של-ממש, אבל מילה שלי – אתם עוד תשתמשו בזה. ב"ה.

אל תתאהב בשאלה – כפי שכבר בטח שמעתם, מבחן פסיכומטרי הוא מבחן של זמן. עובדה זאת יוצרת עבורנו קושי אדיר, כיוון שהיא מחייבת צורת עבודה שונה לחלוטין מזאת שאליה התרגלנו בבית הספר – 'תרגול פסיכומטרי'! בעוד שהזמן הניתן ברוב המבחנים בבית הספר אפשר לנו להתמודד עם כל שאלה לגופה – לחקור אותה, לנתח אותה, להרהר בה – מבחנים פסיכומטריים דורשים מאיתנו לחשוב על התמונה הכוללת. גם אם ענינו נכונה על שאלה מסוימת ייתכן שבכך הסבנו פגיעה לעצמנו שתתבטא בציון פסיכומטרי סופי נמוך יותר, שכן בזבזנו זמן רב בפתרונה במקום לאסוף שאלות אחרות, קלילות יותר. הדבר מקנה חשיבות רבה ליכולות נכונות של תרגול פסיכומטרי שאנו רוכשים במהלך קורס פסיכומטרי. לכן חברים, אם לאחר קריאה איטית ורגועה של השאלה לא עלה במוחכם תכנון לפתרון פסיכומטרי, לפעמים כדאי להפסיד את הקרב בשביל לנצח במלחמה. או בקיצור – "יש תכנון? יאללה! אין תכנון? הלאה!"

תמונה של מעטפהצור קשר