השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

חשבונאות- ראייה חשבון

מה זה בעצם?

לימודי החשבונאות לתואר ראשון נחשבים כיום ללימודים יוקרתיים ומאוד מבוקשים. הלימודים הם רב תחומיים ומטרתם להכשיר רואי חשבון מומחים, אשר יפקחו על הפעילות הכלכלית בחברות שונות וישתלבו במשרות בכירות ובתפקידי מפתח בענפי החשבונאות והכספים. כמו כן, רואה החשבון אחראי גם על ייצוג חברות בפני רשויות המס.

ראיית חשבון משמעה ניתוח ובקרה של דוחות כספיים. ה"חשבונאות" עוסקת בתכנון פיננסי, ניתוח מידע כלכלי ובמדידות כמותיות. המקצוע דורש היכרות רחבה עם שוק ההון, חוקי החשבונאות ושיטות המיסוי הנהוגות בארץ. כיום ענף החשבונאות מתפרש גם לתחומי ייעוץ כגון: ייעוץ במערכות מחשוב, ייעוץ עסקי וכדומה.

מה לומדים בתואר ראשון בחשבונאות?

חשבונאות היא תחום לימודים השייך למדעי החברה, ומשלב בין כלכלה, מנהל עסקים, ולימודים העוסקים במתמטיקה לסוגיה השונים. כל אלו מקנים את המסגרת הלוגיסטית ומתווים את דרך החשיבה הכלכלית הרצויה לארגון. ניתן ללמוד את המקצוע גם במסלולים משולבים בלימודי מנהל וכלכלה מקיפים יותר. הלימודים כוללים קורסים עיוניים בתחומים שונים כגון מתמטיקה, מחשבים, סטטיסטיקה, כלכלה, מימון, שיווק, תמחיר, ניתוח דוחות כספיים, חשבונאות, תקינה בינלאומית, ביקורת דוחות כספיים, מסים ועוד.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בחשבונאות?

בוגרי לימודי תואר ראשון בחשבונאות יוכלו להשתלב במגוון רחב מאוד של משרות מפתח בחברות השונות, כגון סמנכ"לי כספים, חשבים, יועצי השקעות, מנהלי כספים, מבקרים פנימיים או חיצוניים, יועצים כלכליים, יועצי מס וכדומה. כמו כן, מוסמכים רבים בראיית חשבון מחליטים לעבוד דווקא כרואי חשבון עצמאיים.

סיום התואר הראשון כשלעצמו עדיין לא מאפשר לבוגרים לעסוק בראיית חשבון כרואי חשבון מוסמכים, ולשם כך יש לעבור את בחינות ההסמכה של מועצת רואי החשבון והתמחות שנמשכת שנתיים ימים נטו. למרות זאת, מקצוע החשבונאות-ראיית חשבון נדרש במשק ומבטיח לבוגריו קריירה ושכר גבוה.

בחינות ההסמכה – בחינות ההסמכה של ראיית חשבון מתקיימות פעמיים בשנה והן נחשבות לבחינות קשות במיוחד, אותן מצליח לעבור רק אחוז קטן של נבחנים. חשוב לציין כי ניתן לגשת לבחינות ההסמכה של מועצת רואי החשבון באופן עצמאי, אולם בדרך כלל בוגרי החוגים לחשבונאות במוסדות המוכרים ע"י המועצה להשכלה גבוהה פטורים מחלק מבחינות מועצת רואי החשבון.

התמחות – המקומות שבהם ניתן להתמחות הם רבים ומגוונים, וכוללים משרדי רואי חשבון פרטיים או משרדי ממשלה כגון מס הכנסה ומשרד האוצר. ההתמחות הינה עבודה בתשלום והשכר בה נע בין כ-4,500 ₪ בשנה הראשונה לכ-6,000 ₪ לקראת סוף ההתמחות. חשוב לציין כי בשונה מתלמידי המשפטים, יכולים הסטודנטים לראיית חשבון להתחיל את תקופת ההתמחות שלהם עוד במהלך לימודיהם ואינם חייבים לחכות לסיום התואר.

יש לציין כי ישנה כמובן אפשרות לסיים את התואר הראשון בחשבונאות בלבד (מבלי לעבור את מבחני ההסמכה ואת תקופת ההתמחות) ולאחריו לעבור לעבוד בחברה מובילה בתחומי ניהול ופיננסים מבלי לקבל רישיון רואה חשבון.

מכיוון שבוגרי תואר ראשון בחשבונאות בדרך כלל תופסים עמדות מפתח בארגונים פרטיים וציבוריים כאחד ומתברגים בעמדות ניהוליות בכירות, רבים מהם ממשיכים ללימודים בתחומים אחרים המשיקים למקצוע , כגון תואר שני במנהל עסקים, תואר ראשון או שני במשפטים, תואר שני בחשבונאות ועוד.

איפה לומדים?

ניתן ללמוד לתואר בחשבונאות, על מסלוליו השונים, בכל אחת מהאוניברסיטאות הבאות: אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת בר אילן והאוניברסיטה הפתוחה.

כמו כן, עקב הביקוש הגדול למקצוע, נפתחו בשנים האחרונות מסלולים שונים לתואר בחשבונאות גם במכללות רבות כשהבולטות מביניהן הן המכללה למנהל בראשון לציון, מכללת רופין והמרכז הבינתחומי בהרצליה.

קבלה ללימודים

תנאי הקבלה ללימודי חשבונאות הם בדרך כלל גבוהים למדי ומשתנים משנתון לשנתון. יחד עם זאת, ישנן דרישות קבלה משוערות לכל אחד מהמוסדות האקדמאים. באופן כללי, תנאי הקבלה לאוניברסיטאות הם קשים יותר מאשר תנאי הקבלה למכללות והם כוללים בגרות וציון פסיכומטרי. במקרים מסוימים ניתן להתקבל על סמך ציון של קורס מכינה אקדמית. רוב המכללות דורשות אף הן ציון פסיכומטרי בנוסף לתעודת הבגרות.

לאיפה הכי קשה להתקבל? ואיפה הכי קל?

הכי קשה להתקבל לאוניברסיטת תל אביב או לאוניברסיטת בן גוריון, שם נדרש ממוצע בגרויות גבוה מאוד (מעל 100) משולב עם ציון פסיכומטרי גבוה מ-620. ישנה גם אופציה להתקבל עם תעודת בגרות ללא חשיבות לציונים, אך במקרה זה ציון הפסיכומטרי צריך לנוע בין 690 ל-730 בכפוף לאוניברסיטה הספציפית בה בחרתם ללמוד.

גם המכללות המובילות, כגון המכללה למנהל, דורשות ציון פסיכומטרי בנוסף לממוצע הבגרויות, אך מסתפקות בציון פחות גבוה. ישנן מכללות נוספות, שאינן דורשות כלל ציון פסיכומטרי, כגון מכללת שערי משפט המסתפקת בתעודת בגרות בציון משוקלל של 90 ומעלה עם ציון בגרות במתמטיקה ואנגלית ברמה של 4 יח"ל בממוצע 70 ומעלה וציון מינימאלי של 85 במבחן אמי"ר.

מסלולי לימודים

הלימודים מתקיימים במגוון שילובים, ביניהם מנהל עסקים וחשבונאות, כלכלה וחשבונאות, משפטים וחשבונאות ועוד. תוכניות הלימוד בתחום החשבונאות אורכות כארבע שנים (כולל שנת ההשלמה) ואפשריות במסלול חד חוגי ובמסלול דו-חוגי בכפוף למוסד האקדמאי המבוקש. במסלולים המשולבים הסטודנטים יזכו לשני תארים, האחד בחשבונאות והשני בתחום אחר כמו כלכלה, משפטים, מנהל עסקים, מחשבים ועוד.

משך הלימודים והיקפם

לימודי החשבונאות הם קשים ולא מתאימים לכל אחד. תואר ראשון בחשבונאות דורש השקעה מרובה, ופתרון תרגילים אין ספור. כמו כן, הבחינות בחשבונאות הן ארוכות ומייגעות.

המסלול אותו יעבור מי שבחר ללמוד חשבונאות לתואר ראשון כולל שלוש שנים של לימודי חשבונאות ועוד שנת השלמה בלימודי חשבונאות, הנקראת שנה ד' ונלמדת במוסדות הלימוד השונים.
לאחר סיום הלימודים ייקלטו רוב הסטודנטים לחשבונאות במשרדי ראיית החשבון השונים לצורך תקופת הסטאז', שתכלול התמחות בתחום שבחרו, ויעבדו שם כשנתיים בביקורת דוחות כספיים או בתחומים נלווים.

מה מספרים הסטודנטים?

אז אחרי שכבר החלטתם ללמוד חשבונאות עומדת בפניכם השאלה – איפה הכי כדאי ללמוד? מכללה או אוניברסיטה? התשובה כאן היא לא פשוטה.

היתרונות של האוניברסיטאות הם כמובן שכר הלימוד הנמוך יותר וה"יוקרה" של תואר אוניברסיטאי. התואר באוניברסיטאות מתאים במיוחד למי שלא בטוח שהוא רוצה דווקא לעשות התמחות בחשבונאות, אלא אולי להמשיך לתארים מתקדמים, להישאר באקדמיה, או ללכת למוסדות פיננסיים, משרד האוצר, בנק ישראל וכו' – כאן יש יתרון ברור לבוגרי האוניברסיטאות.
אם כבר החלטתם על אוניברסיטה, אז מבחינת יוקרה נטו אוניברסיטת תל אביב והאוניברסיטה העברית נחשבות רמה אחת מעל השאר, אבל גם כאן יש שיקולים נוספים שצריך לקחת בחשבון. אם אתם מחפשים גם חיי חברה מגוונים, השמועות על בן גוריון מגיעות לכל הארץ. לעומת זאת, אם אתם דתיים אוניברסיטת בר-אילן יכולה להיות בחירה מצוינת עבורכם.

היתרונות של המכללות הפרטיות כוללים מערכת שעות נוחה יותר המאפשרת עבודה תוך כדי הלימודים ותואר יחסית קל יותר (מנהל עסקים) להבדיל מהאוניברסיטאות שדורשות תואר בנוסף לחשבונאות (מסלול דו-חוגי). כמו כן, היחס לו זוכים הסטודנטים במכללה לעומת אלו שלומדים באוניברסיטאות נחשב לנעים וטוב הרבה יותר.

בבחירת התמחות יש מספר דברים שיש לקחת בחשבון. ראשית, תהליך חיפוש ההתמחות, בעיקר במשרדים הגדולים והנחשקים, מתחיל כבר במהלך השנה הראשונה של התואר – אז אסור להתעורר מאוחר מדי אחרת כל ההתמחויות הנחשקות יהיו תפוסות. שנית, חשוב לציין כי גם היום ניתן לראות שיש למשרדים הגדולים העדפה ברורה לגבי המוסדות האקדמאים מהם הם לוקחים את המתמחים, עם דגש על אוניברסיטת תל אביב, האוניברסיטה העברית והמכללה למנהל.

אז למה כדאי ללמוד חשבונאות?

תחום ראיית החשבון דורש חשיבה מתמטית ומצריך אהבה לכל הקשור לעולם המספרים וזיקה לנושאים שונים ומגוונים כגון ניהול כספים, עסקאות מסחר וכו', ולכן אינו מתאים בהכרח לכל אחד.

מקצוע ראיית החשבון הוא מקצוע מתגמל מאוד מבחינה כלכלית. בעבר פנו ללימודי חשבונאות מי שרצו להיות רואי חשבון, ומקצוע ראיית החשבון היה נחשב למקצוע משעמם. כיום, העולם העסקי התפתח ואתו החברות שהפכו מורכבות יותר וכך גם מבנה העסקאות בשוק, ובהתאמה עלתה הדרישה לרואי חשבון בכל ענפי המשק ולמגוון תפקידים שונים.

הבנת הדוחות הכספיים שמפרסמות החברות וקריאתם באופן המאפשר ניתוח של מצב החברה היא יכולת הנרכשת בלימודי החשבונאות ומוערכת במיוחד בעולם הניהול.

מכיוון שרואה חשבון לומד במהלך התואר ובעבודתו לאחר מכן כסטאז'ר על מגוון תחומים הקשורים לעולם הכספים, המעסיקים מוצאים את בוגרי תואר ראשון בחשבונאות כמועמדים רלוונטיים לתחומי ניהול בחברותיהם ורבים מהבוגרים מוצאים את עצמם בתפקידי מפתח המתגמלים בשכר גבוה מאוד ביחס למשק הישראלי.

תמונה של מעטפהצור קשר