השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

חקר המוח – קוגניציה

מה זה בעצם?

המוח אחראי למעשה לכל דבר שאנחנו מבצעים ושקורה בגופנו. חקר המוח הוא תחום מרכזי במדע העוסק במחשבות, ברגשות, בזיכרונות וביכולות שלנו. המחקר בנושא מעניק לנו תפישה רחבה יותר על המחשבה האנושית, ומאפשר פיתוחים שונים לשיפור היכולות האנושיות, ריפוי מחלות, מניעת זקנה ועוד.

לימודי חקר המוח בוחנים מזוויות שונות תופעות המתרחשות במערכת העצבים של בני אדם ובעלי חיים. זהו מדע בין תחומי, המשלב תחומים ממדעי החברה יחד עם תחומים ממדעי החיים ומדעים מדויקים אחרים.

מה לומדים בתואר ראשון בחקר המוח?

לימודי חקר המוח עוסקים במגוון נושאים הקשורים למוח, הן בהבט הנפשי והן בהבט הפיסיולוגי. הלימודים מנסים לענות על שאלות בסיס כמו "איך המוח פועל?", "למה אנחנו חווים רגשות מסויימים?", "אילו הורמונים גורמים לתופעות שונות בגוף?", "למה אנחנו מזדקנים?", "ממה נגרמות מחלות גופניות ונפשיות שונות כמו אפילפסיה או סכיזופרניה?" ועוד נושאים רבים.

בשנה הראשונה נלמדים בעיקר קורסים שמטרתם להעניק לסטודנטים תשתית ידע רחבה. בין הנושאים הנלמדים: ביולוגיה של התא, גנטיקה, פסיכולוגיה, כימיה, ביוכימיה, פיזיקה ומתמטיקה.
בהמשך הלימודים צוללים לנושאים מורכבים עוד יותר: לוגיקה, חישוביות עצבית, בלשנות, מוזיקולוגיה, מדעי המחשב, נוירולוגיה ושיטות מחקר. במרבית האוניברסיטאות נוספות ללימודים גם שעות מעבדה, בהן נדרשים הסטודנטים לחקור בעצמם.

איפה לומדים?

ניתן ללמוד לתואר בחקר המוח, על מסלוליו השונים, בכל אחת מהאוניברסיטאות הבאות: אוניברסיטת בן גוריון בבאר שבע, האוניברסיטה העברית בירושלים, אוניברסיטת תל אביב, ואוניברסיטת בר אילן. לימודי הבסיס הם זהים בכל האוניברסיטאות, עם זאת, בכל אוניברסיטה ניתן למצוא תכניות לימודים שונות. רוב האוניברסיטאות מציעות מספר מסלולים ומספר שילובים דו חוגיים לתואר.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בחקר המוח?

כפי שניתן להבין גם משם התואר, רוב מסיימי התואר עוסקים במחקר. אפשר להמשיך לתואר שני בכל אחת מהאוניברסיטאות ולהשתלב שם במחקר. אפשר גם לפנות לחברות אזרחיות ולעבוד במעבדות מחקר שונות.

היות שלימודי התואר עצמם מגוונים וכוללים קורסים בנושאים רבים, כך גם העבודה אחריהם מגוונת: ניתן למצוא בוגרי תואר בחקר המוח שעובדים בהיי-טק, במערכת הבריאות ובתחום הביו-טכנולוגיה.

מרבית התארים בחקר המוח מתקיימים במסגרת דו חוגית, ולכן למעשה בוגרי התואר יוצאים עם תואר בשני תחומים, שכל אחד מהם יכול מציע הזדמנויות תעסוקה שונות. לדוגמה, בוגר של התכנית באוניברסיטה העברית שלמד תואר דו חוגי בקוגניציה ובמדעי המחשב, יוכל לאחר התואר (אם יבחר שלא להמשיך למחקר ולתארים מתקדמים) למצוא עבודה בתחום המחשבים שאינה קשורה לחקר המוח.

קבלה ללימודים

התואר במדעי המוח נחשב לתואר יוקרתי, וכולל דרישות גבוהות במיוחד, כמעט כמו רפואה. גם במקומות בהם דרישות הקבלה נמוכות יותר, יש לקחת בחשבון את רף הקבלה של החוג השני שברצונכם ללמוד, במקרה שיש כזה. ברוב המוסדות אין קבלה ישירה על סמך ציון פסיכומטרי בלבד או בגרות בלבד.

לאיפה הכי קשה להתקבל? ואיפה הכי קל?

הכי קשה להתקבל לאוניברסיטה העברית ולאוניברסיטת תל אביב. גם אם קיבלתם בפסיכומטרי 800 עגול, ממוצע בגרויות של 100 לא יאפשר לכם להתקבל לתכנית היוקרתית. אם ממוצע הבגרויות שלכם הוא 110, האוניברסיטה העברית וגם אוניברסיטת תל אביב "יסתפקו" בציון פסיכומטרי של 730.

אוניברסיטת בר אילן דורשת ממוצע בגרויות של 100 עם ציון מינימלי של 650 בפסיכומטרי. ברוב המקרים היא גם תדרוש 9 יח"ל מדעיות.

דרישות הקבלה לאוניברסיטת בן גוריון הן הנמוכות ביותר, שם שילוב של ממוצע בגרויות 100 עם 640 בפסיכומטרי מספיק כדי להתקבל. עם זאת, אוניברסיטת בן גוריון דורשת בנוסף בגרות בהקף 5 יח"ל במדע מדויק כמו פיסיקה או ביולוגיה.

מסלולי לימודים

לא משנה באיזה אוניברסיטה תבחרו ללמוד, עיקר הלימודים יעסוק בנושאים קבועים, עם זאת ישנם הבדלים מסויימים (ולעתים גם משמעותיים) בין האוניברסיטאות:
באוניברסיטת בר אילן נקרא התואר "מדעי המוח". משך התואר הוא 4 שנים אקדמיות. במהלך התואר נדרש כל סטודנט לבחור במסלול התמחות מבין ארבעה: ביולוגי, בלשני, התנהגותי או חישובי.
באוניברסיטת תל-אביב ישנם ארבעה מסלולים שונים בדגש על חקר המוח: המוכר ביותר נקרא התואר "ביולוגיה פסיכולוגיה בדגש על חקר המוח". משך התואר הוא שלוש שנים, והדגש המרכזי הוא בשילוב בין תופעות פסיכולוגיות לתופעות נוירו-ביולוגיות. מלבדו, ניתן ללמוד לתואר דו חוגי בביולוגיה-בלשנות, פסיכולוגיה-מדעי המחשב, ותואר כפול ארבע-שנתי בהנדסה ביו רפואית וביולוגיה. כל התארים הללו גם הם נלמדים בדגש על חקר המוח.
באוניברסיטה העברית נקרא התואר "קוגניציה". עיקר הלימוד עוסק בהסבר תופעות מנטליות כמו קבלת החלטות, יצירתיות, מוזיקה ורכישת שפה. התכנית נלמדת במסלול דו חוגי, יחד עם אחד מהמקצועות הבאים: פסיכולוגיה, פילוסופיה, בלשנות וחוגי שפות, מדעי המחשב, מדעי החיים, מתמטיקה, פיסיקה, מוסיקולוגיה, סטטיסטיקה או כלכלה. התואר נפרש על פני 3 שנים אקדמיות.
באוניברסיטת בן גוריון נקרא התואר "מדעים קוגניטיביים" והדגש הלימודי הוא בפסיכולוגיה קוגניטיבית, נוירופסיכולוגיה ופסיכוביולוגיה. גם כאן נפרש התואר על פני 3 שנים.

תכנית נוספת שניתן למצוא במרבית האוניברסיטאות היא שילוב מדעי המוח יחד עם מדעי המחשב. תואר זה למעשה נותן לבוגריה כלים להשתלב בפיתוח מכשור רפואי או מחקרי. מי שלא בוחר בתכנית זו, בדרך כלל בכל זאת ילמד מעט מדעי המחשב כחלק מתכנית הלימודים.

משך הלימודים והיקפם

הלימודים לחקר המוח, כמעט כמו כל תואר ראשון אחר, נמשכים 3 שנים, פרט לאוניברסיטת בר אילן. עם זאת, הלימודים עצמם נחשבים מאד אינטנסיביים ומאתגרים. הסטודנטים נדרשים ללמוד מקצועות רבים כדי להרכיב לעצמם תמונה רחבה בכל מה שקשור לחקר המוח, ולכן כמות הקורסים רבה, והקף הלמידה ומשימות הבית נרחב. תכניות הלימודים כמעט כולן כוללות שעות רבות במעבדה, ולכן, אם אתם שוקלים ללמוד את המקצוע- יש לקחת בחשבון את ההשקעה והמאמץ במחקר. תכנית הלימודים מתאימה לאנשים שאוהבים ללמוד המון, שמתעניינים בנושא ומוכנים לאתגר את עצמם.

מה מספרים הסטודנטים?

רוב הסטודנטים לחקר המוח מעידים שהלימודים מעניינים ומרתקים.
החוויה באוניברסיטאות השונות לא שונה באופן קיצוני, והרמה הלימודית בכולם גבוהה מאד. בכל זאת האוניברסיטה העברית שמה דגש רב יותר על מחקר. אוניברסיטת בר-אילן, כמו גם ביתר התארים שלה, מחייבת את הסטודנטים לקחת מספר קורסים ביהדות ובמורשת ישראל. לימודי חקר המוח בתל אביב נלמדים במבנה חדיש תחת ביה"ס ע"ש יוסף סגול, ובקרוב גם הלימודים בירושלים צפויים לעבור למבנה חדש.
אם אתם ממש בקטע של מחקר, כדאח לדעת שמרבית המחקרים מתבצעים כיום באוניברסיטה העברית ובבר אילן.

אז למה כדאי ללמוד חקר המוח?

תחום חקר המוח מכשיר את הבוגרים לעיסוק במגוון רחב של תחומים, ומאפשר להם להשתלב במחקרים ובפיתוחים המשפיעים באופן ישיר על הידע שלנו היום, ואפילו על איכותה של הרפואה בימינו.

למרות חשיבותו הרבה, המוח הוא החלק האחרון בגוף שטרם נחקר לעומקו, ועדיין נשאלות שאלות רבות על דרך התפקוד שלו. אם אתם מעוניינים לחקור נושאים כמו מחלות, זיכרון, תופעות רגשיות, הורמונים, חלומות ועוד, זה התואר בשבילכם.

תמונה של מעטפהצור קשר