השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

הנסה תעשייה וניהול

מה זה בעצם?

הנדסת תעשייה וניהול היא תחום הנדסי דינאמי ורחב, אשר החל להתפתח לאחר המהפכה התעשייתית. כיום, כאשר הכלכלה והתעשייה מתקדמות בקצב מהיר, ומערכות הייצור הולכות ונעשות מורכבות יותר, יש צורך בתכנון שיביא בחשבון שיקולים ופרמטרים מתחומים שונים. לשם כך נדרשים מהנדסי תעשייה וניהול, אשר רותמים את הידע והניסיון שלהם למציאת פתרונות יצירתיים לאתגרים הנוצרים במערכות מורכבות ומתקדמות. כיום מהנסי תעשייה וניהול משולבים בכל הענפים במשק והם הכרחיים לתפקוד התקין של ארגונים. מכיוון ששיטות המחקר והפיתוח בתחום מתבססות על מודלים מתמטיים ומדעיים, הוא נחשב כתחום הנדסי.

מה לומדים בתואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול?

הנדסת תעשייה וניהול היא תחום רחב ומגוון, המשלב תורות הנדסיות וידע טכנולוגי, עם תיאוריות במדעי החברה והניהול. לימודי התואר שואפים להכשיר דור חדש של מהנדסים שיוכלו בעתיד לעמוד בדרישות הארגונים השונים להתייעלות והגדלת רווחיות, על-ידי הגברת קצב התפוקה בתעשייה והוזלת עלויות הייצור והתפעול תוך התחשבות בגורם האנושי.
תוכניות הלימודים השונות משלבות ידע תיאורטי ומעשי, תוך מתן דגש על ההיבטים ההנדסיים והכמותיים.בין התחומים הרבים הנלמדים במהלך התואר ניתן לציין נושאים הנדסיים (הנדסת חשמל ואלקטרוניקה, חומרים, תהליכי ייצור), נושאים הקשורים בכלכלה ופיננסים (כגון כלכלה הנדסית, שיווק, מימון וחשבונאות) קורסי יסוד מתמטיים ופיזיקליים, קורסים בתורת הארגון והניהול, וכן קורסים בתכנות ובמערכות מידע.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בהנדסת תעשייה וניהול?

מכיוון שמדובר בתחום דינאמי וצעיר שרק הולך ומתפתח, ומכיוון שאין היום אף ארגון שאינו שואף לעלייה בתפוקה וברווחי הארגון על ידי שכלול תהליכי הייצור שלו, הביקוש לבוגרי הנדסת תעשיה וניהול רק הולך וגובר, והם יכולים להשתלב במגוון רב של משרות לאחר קבלת התואר. בין מגוון התפקידים המאתגרים בהם יכול בוגר התואר לעסוק ניתן למצוא משרות של מנהלי מערכות מידע, מנהלי כוח אדם, מנהלי מערכי ייצור, מהנדסי ארגון ושיטות, מנהלי רכש ולוגיסטיקה , מהנדסי איכות, מנתחי מערכות, תמחירנים, בקרי פרויקטים, כלכלנים תעשייתיים ועוד. ההשתלבות במשרות השונות היא בהתאם להתמחות שבחרו הבוגרים במהלך התואר.

איפה לומדים?

ניתן ללמוד לקראת תואר ראשון בכל אחת האוניברסיטאות בישראל (האוניברסיטה העברית, אוניברסיטת תל אביב, אוניברסיטת חיפה, אוניברסיטת בר-אילן, הטכניון והאוניברסיטה הפתוחה), או במכללות המציעות מסלולי לימודים בתחום, ובהן מכללת אפקה להנדסה, המכללה האקדמית להנדסה ירושלים ועוד.

קבלה ללימודים

על מנת להתקבל ללימודי הנדסת תעשייה וניהול נדרשים בדרך כלל תנאי קבלה גבוהים למדי המשתנים משנתון לשנתון בהתאם למוסד האקדמי המבוקש. יחד עם זאת, ישנן דרישות קבלה משוערות לכל אחד ממוסדות אלו. באופן כללי, תנאי הקבלה לאוניברסיטאות הם קשים יותר מאשר תנאי הקבלה למכללות והם כוללים שקלול של ציוני בגרות ופסיכומטרי. רוב המכללות דורשות אף הן ציון פסיכומטרי בנוסף לתעודת הבגרות אף שמקרים מסוימים ניתן להתקבל גם ללא ציון פסיכומטרי.
כחלק מתנאי הקבלה, ישנן אוניברסיטאות הדורשות מהמועמדים ציון מתמטיקה בבחינות הבגרות ברמה של 4-5 יחידות לימוד.

אז לאיפה הכי קל להתקבל? לאיפה הכי קשה?

הכי קשה להתקבל לאוניברסיטת תל אביב, שם נדרש ציון התאמה משולב המחושב לפי פסיכומטרי ובחינות בגרות (כך למשל, עם ממוצע בגרויות של 100 תזדקקו לציון פסיכומטרי של לא פחות מ-740 כדי להבטיח את קבלתכם).

גם המכללות המובילות, כגון המכללה האקדמית להנדסה ירושלים, המרכז האקדמי רופין והמכללה האקדמית להנדסה סמי שמעון דורשות ציון פסיכומטרי בנוסף לממוצע הבגרויות אך הן מסתפקות בציון גבוה פחות.

ראוי לציין כי ישנם מוסדות אשר דורשים רק סכם הנדסי שמורכב מהפרק הכמותי בפסיכומטרי וציונים במקצועות המתמטיקה, הפיזיקה וההנדסה בתעודת הבגרות.

מסלולי לימודים

לימודי הנדסת תעשייה וניהול נערכים במתכונת חד-חוגית, ובסיומם יקבל הסטודנט תואר ראשון B.Sc בהנדסת תעשייה וניהול. ברוב המוסדות האקדמיים השנתיים הראשונות לתואר מוקדשות לשיעורי חובה, והחל מהשנה השלישית מוצעים לתלמיד מסלולי בחירה וביניהם תפעול מערכות, ניהול ומחשבים, הנדסת אנוש, תכנון ובקרה ממוחשבים, מנגנונים לוגיסטיים ומערכות מידע.
לאחר סיום התואר, הבוגרים יכולים להמשיך לתארים מתקדמים, בעיקר כאלה המשלבים בתוכם את תחום ההנדסה.

משך הלימודים והיקפם

לימודי הנדסת תעשייה וניהול הם קשים ודורשים השקעה מרובה. להבדיל מרוב מסלולי התואר הראשון בארץ הנמשכים על פני תקופה של 3 שנים, המסלול אותו יעבור מי שבחר ללמוד לתואר ראשון כולל ארבע שנים של לימודים אקדמיים.

לכל מי שמתכנן לעבוד במקביל לתואר, יש לזכור כי מערכת השעות, בעיקר באוניברסיטאות השונות, אינה מסודרת, ולכן היא בדרך כלל נפרסת על פני רוב ימות השבוע. לעומת זאת, מכללות רבות בישראל מציעות מסלולי לימודים גמישים יותר, כולל לימודי ערב, המאפשרים ללמוד לתואר ראשון במקביל לעבודה.

מה מספרים הסטודנטים?

הסטודנטים באוניברסיטאות ובמכללות השונות מזהירים כי התואר לא מתאים לכל אחד מכיוון שהוא דורש מהסטודנט להיות בעל יכולות מתמטיות ואנליטיות גבוהות.

בוגרי התואר, אשר סיימו בהצלחה את התואר המפרך, מתחילים בדרך כלל בתפקידים של מהנדסי תעשייה וניהול, עם משכורת ממוצעת של כ-8,000 ש"ח. בהמשך, לאחר צבירה של מספר לא רב של שנות וותק, והתקדמות בסולם התפקידים בחברה למשרות של מנהלי פרויקטים, מנהלים בקרה וכו', ניתן להגיע לשכר הנע בין 10,000 ל-15,000 ש"ח בחודש.

אז למה כדאי ללמוד הנדסת תעשייה וניהול?

אם אתם רואים את עצמכם כאנשים יצירתיים שיוכלו בעתיד להשתלב באחת החברות המובילות ולהוביל לשיפור התהליכים הארגוניים בחברות אלו, אם אתם אנשים בעלי חוש טכני ויכולות מתמטיות מוכחות ואם אתם סתם מאוהבים בתחום ההנדסה אך לא בטוחים איזה תחום ספציפי לבחור, לימודי הנדסת תעשייה וניהול הם התחום בשבילכם. כמו כן, אם אתם חולמים לעבוד מחוץ לישראל, דעו לכם שמקצוע הנדסת תעשייה וניהול יאפשר לכם בעתיד להגשים את החלום שכן יש ביקוש לבוגרי התואר גם בחו"ל.

 

תמונה של מעטפהצור קשר