השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

הנדסת בניין

מה זה בעצם?

הנדסת בניין, או בשמה השני "הנדסה אזרחית", היא אחד ממקצועות ההנדסה הוותיקים ביותר. מעשה ידיו של מהנדס הבניין מקיף אותנו בכל מקום בחיי היום יום: בבית, בלימודים, בעבודה וברחוב. עבודתו של מהנדס הבניין מורכבת מאוד, היות שהבניין הוא למעשה אוסף של מערכות שונות המתפקדות בקורלציה, ומכאן שעל כתפיו מוטלת אחריות גדולה לדאוג שכולן תעבודנה כראוי. עבודת המהנדס דורשת יצירתיות ומחשבה, על-מנת להצליח ליישם את הרעיונות האומנותיים של האדריכלים ומעצבי הפנים תוך כדי מחויבות לפעול על פי התקנים וחוקי הבנייה במדינת ישראל.

אף על פי שהנדסת מבנים היא אחד המקצועות העתיקים ביותר בהנדסה, היא עוברת בשנים האחרונות שינויים מהותיים הנובעים מהתפתחותם של חומרי בניין חדשים, התפתחות ביכולת המחשוב, ומהצרכים המודרניים של מבנים, כגון עמידות בפני רעידות אדמה ופעולות חבלה.

מה לומדים בתואר ראשון בהנדסת בניין?

לימודי תואר ראשון בהנדסת בניין מכשירים את הבוגר לתכנן מבנים שונים – החל מווילות מגורים ועד גורדי שחקים – הן ברמת התכנון הן ברמת הביצוע. הלימודים מתבססים על מדעי ההנדסה על כל מרכיביהם, וכוללים הקניית ידע מתמטי ופיזיקאלי רב. בין השאר לומדים הסטודנטים מכניקה, תורת הזרימה, חומרים, מחשוב ובקרה, גרפיקה הנדסית וסטטיסטיקה. היות שהנדסת בניין דורשת שילוב של מערכות רבות ושונות, היא מצריכה ידע בתחומים שונים שלא בהכרח נוגעים לתכנון עצמו, כגון הנדסת אנוש, כלכלה הנדסית ויזמית וניהול משאבי אנוש.

בלימודי הנדסת בניין ניתן להתמחות בשני מסלולים עיקריים: תכנון מבנים או ניהול פרויקטים. העובדה שבחירת ההתמחות נעשית כבר בלימודי התואר הראשון מקנה יתרון מסוים על פני מקצועות אחרים, שבהם ההתמחות נעשית רק אחרי הלימודים או בלימודי תואר שני.

בשנה הרביעית ללימודים הסטודנט מבצע פרויקט גמר, שיכול להתבצע בשלוש דרכים: פרויקט מעשי שנעשה על ידי הסטודנט במשרד מהנדסים פעיל, פרויקט מחקרי שנעשה בהנחיית המחלקה או פרויקט שנעשה באוניברסיטה בהנחיית מהנדסים. בכל אחת מהדרכים הפרויקט מקנה נסיון מסוים שתורם לקליטה בשוק העבודה בסוף הלימודים.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון בהנדסת בניין?

בסיום הלימודים, בוגר לימודי הנדסת בניין נרשם בפנקס המהנדסים והאדריכלים בישראל, דבר המאפשר לו לעבוד בתכנון מבנים או בניהול בנייה במדינת ישראל, אולם הוא עדיין לא נחשב "מורשה חתימה". חתימת מהנדס היא אישור לתכנית בנייה שמהווה התחייבות לעמידות הבניין ל-50 שנה. משמעות הדבר היא שהמהנדס הצעיר יכול לעבוד בתכנון אך זקוק למהנדס בכיר יותר, מורשה חתימה, שיאשר את תכנוניו. ניתן לגשת לבחינות לקבלת "רישיון חתימה" אחרי שנתיים מסיום הלימודים. עם זאת, מרבית המהנדסים בישראל אינם מורשי חתימה – וזאת בשל הקושי והאחריות הכבדה הכרוכים בדבר, אך מכיוון שבדרך כלל מהנדסים עובדים במשרדים שבראשם עומד מורשה חתימה, הדבר לא מהווה קושי במציאת עבודה. אופי העבודה הוא מאוד דינמי ומתבסס על עבודת צוות, ולכן מרבית המשרדים שוכרים סטודנטים מיד לאחר סיום הלימודים, בשל תרומתם לדיון ולעבודת הצוות.

תחום נוסף שאפשר להשתלב בו הוא פיקוח הנדסי על פרויקטים של בניה, שיכול להיעשות מטעם גופים שונים, כגון מכון התקנים, או מטעם היזם עצמו. ניתן כמובן להמשיך ללימודי תואר שני, בהם אפשר להתמחות במגוון נושאים, כגון מיגון, בנייה ירוקה, שימור, חומרי בנייה מתקדמים ועוד.

איפה לומדים?

השאלה היא ליתר דיוק מה לומדים, כיוון שכל מקום מציע לימודים אחרים עם אופי ודגשים שונים.
לימודים במסלול ארבע שנתי שבסופו מקבלים תואר בוגר במדעים (B.sc) אפשרי רק באוניברסיטת בן גוריון ובטכניון. מסלול הלימודים בטכניון נקרא 'הנדסה אזרחית – ניהול ובנייה'. לימודים אלו מקנים בשנתיים הראשונות בסיס רחב בתחום שנקרא הנדסה אזרחית (שהיא הבסיס להנדסות אחרות כגון הנדסת תחבורה הנדסת גשרים, גיאודזיה) כאשר הנדסת הבניין היא אחת מההתמחויות האפשריות.לעומת זאת הלימודים בבן גוריון ממוקדים יותר מראש בתחום הבניין ומקנים ידע רב יותר בנושאים הרלוונטיים לתכנון מבנים.

בנוסף, באוניברסיטת אריאל, במכללת ספיר ובמכללת סמי שמעון אפשר ללמוד לתואר בוגר במדעי ההנדסה ((B.tech. גם תואר זה נותן הכשרה לעבודה כמהנדס, וההבדל בינו לבין תואר B.sc רלוונטי בעיקר ללימודי המשך לתואר שני, כאשר מי שלא למד בבן-גוריון או בטכניון נדרש לעשות השלמות.

בנוסף, מכללת רופין, שנקר, ובבית הספר להנדסאים של הטכניון, מוצע גם מסלול לימודים לתואר הנדסאי. משך הלימודים הוא שנתיים בלבד, אך גם אפשרויות התעסוקה לבעלי תואר הנדסאי מצומצמות יותר, שכן בניגוד למהנדס, הנדסאי מוגבל רק לתכנון מבנים מסוימים בעלי מגבלות גובה והיקפים.

קבלה ללימודים

לכל מוסד יש תנאי קבלה שונים, כאשר הקבלה לאוניברסיטאות קשה יותר מאשר למכללות.
באוניברסיטאות הקבלה מתבססת על ציון סכם המורכב מציוני בגרות ופסיכומטרי, כאשר המשקל העיקרי ניתן לחלק הכמותי של פסיכומטרי (שם נדרש ציון של 130 לפחות), וכמו כן ישנה עדיפות לבעלי בגרות ברמת 5 יחידות במתמטיקה ובפיסיקה. תלמידים אשר לא למדו מתמטיקה ופיסיקה בהיקף 5 יחידות יאלצו להשלים או לקחת קורסי מכינה.

למכללות ניתן להתקבל עם תעודת בגרות מלאה וציון פסיכומטרי של 560 ומעלה לערך.
ללימודי הנדסאות אין צורך בציון פסיכומטרי וניתן להתקבל על סמך תעודת בגרות מלאה, ולעתים אף חלקית.

משך הלימודים והיקפם

כאמור, משך הלימודים לתואר מהנדס הוא 4 שנים. לימודי הנדסת בניין הם לימודים מאוד אינטנסיביים, כאשר רוב הקורסים מתבססים על עבודה רבה דרך פרויקטים ולמידה עצמית, וההשקעה הדרושה היא בהתאם. שילוב הלימודים עם עבודה הוא בגדר האפשרי אך דורש תמרון וסידור לוחות זמנים בצורה מדויקת ככל האפשר. אחת הבעיות בתמרון שכזה נובעת מהקושי להעריך במדויק כמה זמן יידרש לסיום פרויקט, כאשר לפעמים אפשר להשקיע ימים במציאת פתרון לבעיה הנדסית כלשהי ולפעמים היא נפתרת תוך דקות.
בשנה הרביעית קיימות אופציות השתלבות של סטודנטים בשוק העבודה, במיוחד לאלה שבוחרים לעשות את פרויקט הגמר במשרד חיצוני.

מה מספרים הסטודנטים?

לימודים הנדסת בניין הם לא קלים, אך מאוד מעניינים, בלתי צפויים ובעיקר מספקים. סטודנט להנדסת בניין ייתקל במהלך התואר בלא מעט קשיים ואתגרים שמצריכים מציאת פתרונות יצירתיים, ולכן הלימודים דורשים הרבה כוח רצון ומוטיבציה. עם זאת יש גם תחושת סיפוק גדולה מאוד בסיום כל פרויקט ובעיקר כאשר ההשקעה הרבה מגיעה לידי מימוש כאשר בונים את הבניין שתכננת.

אז למה כדאי ללמוד הנדסת בניין?

מהנדס בניין הוא אחד המקצועות הכי מבוקשים כיום בשל ההתפתחות בתחום ההנדסה והדרישה ליישום התפתחות זו בשוק העבודה. אם אתם מחפשים עבודה מאתגרת ומגוונת שבצידה גם שכר נאה ואפשרויות להתפתח; אם יש לכם יכולות חשיבתיות כמו גם ניהוליות; אם אתם אוהבים להתווכח ולהוכיח שאתם תמיד צודק, וההתעניינות בפרטים הקטנים חשובה לכם בדיוק כמו הדברים הגדולים – לימודי הנדסת בניין הם הדרך בשבילכם.

 

תמונה של מעטפהצור קשר