השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

ההיסטוריה של הבחינה הפסיכומטרית

עד שנת 1981 לא בוצע מיון אחיד לצורך קבלה למוסדות ההשכלה הגבוהה בישראל. כל פקולטה בכל אוניברסיטה בחנה את המועמדים השונים לפי ראות עיניה. על מנת לשפר את תהליך המיון הקימו האוניברסיטאות את המרכז הארצי לבחינות ולהערכה, אשר שם לו למטרה לקבוע כללי מיון אחידים לצורך קבלה ללימודים במסגרת המוסדות להשכלה גבוהה בישראל. כך נולדה בשנת 1981 הבחינה הפסיכומטרית בישראל.

הידעת?

 עד שנת 1985 לא ידעו הנבחנים את הציון שקיבלו. הציון נשלח למוסדות להשכלה הגבוהה בלבד.
 עד שנת 1990 כללה הבחינה שאלות ידע כללי (הנהוגות כיום במבחני הקבלה לקורס צוערים של משרד החוץ) ושאלות צורות (הנהוגות כיום בבחינות פסיכוטכניות רבות לצורך מיון קבלה לעבודה ולמסגרות בטחוניות שונות).
 החל משנת 2012 נוספה לבחינה מטלת כתיבה.
 High Q הוקמה כבר בשנת 1983 והחלה להכין את המועמדים לאוניברסיטאות לבחינה הפסיכומטרית.

 

"היה היו פעם אוניברסיטאות. חיפשו האוניברסיטאות דרך למיין את הסטודנטים חדי-מחשבה ובהירי-שכל אשר יקבלו את הזכות לבוא בשעריהן וללמוד לתואר, ולשם כך הקימו את המרכז הארצי לבחינות והערכה""… המושג "פסיכומטרי" הגיח לעולם והשאר היסטוריה.

עד הקמת המרכז הארצי לבחינות והערכה לא היה נהוג בישראל שימוש בכלי אחיד לצורך מיון מועמדים לאקדמיה (לא היה פסיכומטרי!), ובכל פקולטה ערכו מבחני קבלה אחרים, בהתאם לקריטריונים ספציפיים שנקבעו בה. כתוצאה מכך, מועמד שרצה להתקבל ללימודים בחוג מסוים נדרש לגשת למספר מבחני קבלה שונים בכמה אוניברסיטאות, אשר לכל אחת מהן דרישות משלה.

סיפורנו, אם כן, מתחיל בשנת 1981 בה הוקם המרכז הארצי לבחינות והערכה על ידי ועד ראשי האוניברסיטאות בישראל. מטרת ההקמה הייתה בנייה והפעלה של מערכת מבחנים לחיזוי ההצלחה בלימודים אקדמיים שתסייע בתהליך המיון של מועמדים למוסדות להשכלה גבוהה בישראל. מאז רבים ביצעו רישום לפסיכומטרי והרבה ציונים עברו מתחת לגשר.

החל משלב זה קבלה ללימודים גבוהים הושפעה משני גורמים אחידים עבור כל מוסד אקדמי: ציוני פסיכומטרי וממוצע ציוני בגרויות.

פסיכומטרי: השנים הראשונות

בשנים הראשונות ניתן היה לראות כי מבחן פסיכומטרי היה מורכב בחלקו ממבחני צורות וכן מסדרות מספרים. בנוסף כל מבחן פסיכומטרי כלל חלק נפרד של 12 שאלות ידע כללי שנועדו לבדוק התמצאות בתחומים שונים כמו אומנות, היסטוריה וספורט – ממש כמו בחידון טריוויה (עם כותבי השאלות, אגב, נמנו גם כותבי השאלות לשעשועוני הטריוויה הטלוויזיוניים). הרעיון מאחורי חלק פסיכומטרי זה היה שידיעת עובדות שונות על העולם, מצביעה על אדם סקרן, בעל תחומי עניין רבים שאוהב לקרוא טקסטים. עם השנים התעוררה ביקורת על כך ששאלות ידע כללי הן מוטות תרבותית, ומפלות תלמידים ממוצא ורקע שונים. לכן, אף על פי שנמצא מתאם גבוה בין בקיאות בידע כללי לבין הצלחה בלימודים אקדמיים, הוחלט בשנת 1990 להוריד את סוגי השאלות הללו מהמבחן. השאלות שנותרו הן שאלות פסיכומטרי הדומות לשאלות פסיכומטריות שאנו רואים כיום.

עוד שני דברים שמעניין לדעת על השנים הראשונות של המבחן:

* עד שנת 1985 ציוני פסיכומטרי נשלחו אך ורק למוסדות האקדמיים עצמם, ולא לנבחנים. הנבחנים לא יכלו לדעת את ציון מבחן הפסיכומטרי שלהם אפילו אם ביקשו. רק לאחר בירורים משפטיים, הוחלט לשנות את הנוהג, בטענה שהנבחנים הם אלה שמשלמים בעבור המבחן ועל כן הם זכאים לדעת את תוצאותיו. גם כיום ציון פסיכומטרי נחשב לדבר שמור ואישי הידוע רק לאוניברסיטאות ולנבחן עצמו.

* כיום, נבחנים שרוצים להרגיע את עצמם באמצע מבחן פסיכומטרי, אוכלים חטיף קטן או לוקחים כמה נשימות עמוקות. אולם בשנות ה-80 מותר היה גם לעשן בזמן מבחן פסיכומטרי. בהרשמה למבחן ניתנה אפשרות לבחור ב"כיתת מעשנים", שרק בה העישון היה מותר (ממש כמו אזור מעשנים במסעדה). למי מכם שכבר הפליג במחשבות – מדובר היה בסיגריות רגילות בלבד…

מתכונת זהה לכל מועדי פסיכומטרי

משנת 1990, במשך 22 שנים, כל מבחן פסיכומטרי היה בנוי במתכונת קבועה של שמונה פרקים העוסקים בשלושה תחומים – חשיבה כמותית, חשיבה מילולית ואנגלית, וכמעט ולא השתנה.

רק לאחרונה, לקראת מועד אוקטובר 2012, נערכו שינויים נוספים במבחן שהעיקרי בהם הוא הוספת מטלת חיבור בתחילת כל מבחן פסיכומטרי.

סיפור הקמת המרכז הארצי לבחינות והערכה ויישום הבחינה הפסיכומטרית מעלה נקודה למחשבה. תלמידים רבים הלומדים פסיכומטרי שואלים את עצמם: "בשביל מה צריך פסיכומטרי בכלל? הרי עשינו כבר בחינות בגרות!" והרי הבגרויות המתבססות על השקעה של 12 שנות לימוד יכולות לנבא הצלחה בלימודים הרבה יותר ממבחן פסיכומטרי, שמשקף מאמץ חד פעמי…

אבל המציאות היא שלא ניתן להסתמך על הבגרויות ככלי היחיד למיון. ראשית, מכיוון שציוני הבגרות כוללים הערכות סובייקטיביות של מורים בציוני המגן, ושנית, משום שעלול להיווצר מצב שבו מבחן אחד יהיה קשה יותר מאחרים – דבר שפוגע בשיווין בין הנבחנים. לעומת זאת, מבחן פסיכומטרי הוא מבחן יחסי, ובנוי כך שכל ציון פסיכומטרי מעובד באמצעות נוסחאות מתמטיות, באופן כזה שלא משנה באיזה מועד פסיכומטרי נבחנים. אפילו אם מבחן פסיכומטרי מסוים היה קשה יותר מקודמיו, שום ציון פסיכומטרי לא ייפגע מכך.

חשוב לזכור – מבחן פסיכומטרי נוצר לשם הפעלת כלי מיון אחיד עבור כלל האוכלוסייה ללא הבדלים, וככזה עליו לפנות למכנה המשותף הרחב ביותר. מסיבה זאת לא תידרשו להפגין במבחן פסיכומטרי ידע כללי נרחב ועשיר או יכולות השמורות רק למעטים. מבחן פסיכומטרי דורש ידע בסיסי בלבד. למעשה, כל הידע הדרוש לצורך הצלחה בבחינה פסיכומטרית נלמד בבתי הספר עד כיתה ט', ולא לאחר מכן! דבר זה בא ליצור שוויון יחסי של הזדמנויות – הידע הדרוש לצורך הצלחה במבחן פסיכומטרי אינו נכס בלעדי של אליטות ומעטים בעלי יכולת – מדובר בידע זמין שכולם אמורים היו לרכוש במהלך חייהם.

החומר הנבדק אמנם אינו מסובך, אך יש לזכור כי מבחן פסיכומטרי נערך בתנאי לחץ – מספר גדול של שאלות בזמן קצר ומוגבל – ובסיטואציה כזאת נבדלים אנשים זה מזה ביכולת לגייס מעצמם בזמן אמת את אותו ידע בסיסי. בדיוק בגלל זה נכנס לתמונה קורס פסיכומטרי אשר גורם לכם להוציא את המיטב מעצמכם.

בקורס פסיכומטרי תקבלו מגוון רחב של טכניקות פסיכומטריות וכמות רבה של תרגול פסיכומטרי על מנת שתצליחו לתפקד בתנאים אלו בצורה מיטבית ולהמשיך את דרככם ללימודים אקדמיים באושר ובעושר עד עצם היום הזה…

מתי לבצע רישום לפסיכומטרי

רבים סבורים שלשאלה מתי מבצעים הרשמה לפסיכומטרי אין חשיבות. "אפשר לבצע רישום לפסיכומטרי גם יום לפניתחילת הקורס ואין זה משנה", כך הסברה המוטעית. מחשבה כזו היא מוטעית. רישום לפסיכומטרי הוא צעד חשוב ולמרות שהוא הראשון גם אותו יש לבצע בצורה מושכלת (ויש אומרים שצעד ראשון, כדוגמת הרשמה לפסיכומטרי, הוא הצעד החשוב ביותר). ועוד אומרים לנו תלמידים, "ביצעתי רישום לפסיכומטרי לפני שהתחיל הקורס, למה זה מאוחר?". ואנחנו עונים כי זה נכון שנרשמתם "בזמן" אבל כשאתם מבצעים רישום לפסיכומטרי שבועיים ושלושה לפחות לפני הקורס יש לכם זמן להתחיל לעבוד בבית. שנייה אחרי הרשום לפסיכומטרי אתם מקבלים סיסמה ושם משתמש ויכולים להיכנס לאתר ולהתחיל לתרגל, זה ירענן לכם את החומר, יזיז קצת את גלגלי השיניים במוח ויביא אתכם לקורס נמרצים ומוכנים, כדי שלא תישארו מאחור חס וחלילה. אז אתם מבינים? הקורס עצמו לא מתחיל ביום הראשון לקורס, לכן רישום לפסיכומטרי הוא מפתח. אל תחכו.

בהצלחה!

תמונה של מעטפהצור קשר