השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

אמנות

מה זה בעצם?

תואר ראשון באמנות צבר תאוצה רבה בשנים האחרונות והוא מוענק כיום בכלל האוניברסיטאות ובמכללות רבות. אורכו של התואר הראשון נע בין שלוש לארבע שנים וניתן ללמוד אותו במגוון של מסלולי לימוד שונים הנעים על הסקאלה שבין לימודים עיוניים, מעשיים והוראת המקצוע. מוסדות הלימוד מציעים מגוון מסלולים: אמנות יהודית (אוניברסיטת בר אילן) תואר רב תחומי באמנויות המשלב תיאוריה בתחומים שונים של אמנות ותולדות האמנות באוניברסיטת תל אביב, הכשרת מורים לאמנות (תואר BED הכולל תעודת הוראה) בסמינר הקיבוצים והמדרשה לאמנות במכללת בית ברל, לימודי אמנות מעשיים תוך מתן דגש על התפתחותו האישית של האומן היוצר בבצלאל, ושילוב של לימודי תרבות וביקורת עם התנסות מעשית בתחומי ניהול והפקת מיזמי תרבות במכללת ספיר.

מה לומדים בתואר ראשון באמנות ?

במסגרת לימודי תואר ראשון באמנות זוכים הסטודנטים לידע תיאורטי ומעשי רחב במגוון תחומי האמנות והתרבות. מסלולי הלימוד השונים משלבים בין לימודים עיוניים ללימודים מעשיים ומאפשרים הרחבת הידע התיאורטי במקביל לשיפור היכולות המעשיות של הסטודנטים תוך חשיפתם לעולם האמנות ותולדותיו.

הלימודים התיאורטיים מתמקדים בהבנת תהליכים וחידושים באמנות, בבחינת כיוונים וזרמים בתחום האמנותי בעבר ובהווה, בהשתקפות של קורות האנושות באמנות וביחסי הגומלין בין חברה, היסטוריה ותרבות לבין האמנות שקיימת משחר האנושות. מעט מהנושאים הנלמדים : תולדות האמנות; פילוסופיה; אמנות בעת העתיקה ובימי הביניים; אמנות הרנסאנס והבארוק; ניתוח יצירות אמנות; אמנות יוונית; אמנות האסלאם.

הפן המעשי של לימודי האמנות כולל התנסויות מעשיות במסגרת סדנאות מעשיות לרכישת ידע טכני ויכולת התייחסות לצורה, צבע וקומפוזיציה, סדנאות פיסול וציור, השפה החזותית של הצילום והקולנוע וטכניקות שונות של ציור ורישום. במהלך לימודי האמנות נחשפים הסטודנטים לדרכי חשיבה ושיטות עבודה שיכשירו אותם וידרבנו אותם לפתח את עצמם ולנצל את יכולתם היצירתית, תוך שימת דגש על הבעה אישית וייחודית וחשיבה מקורית ויצירתית. בחלק מהמסלולים מתנסים הסטודנטים בתהליכי הפקה וניהול של מוסדות אמנות ותרבות וכן בכתיבת תוכן וביקורת אמנות ותרבות.

מה אפשר לעשות עם תואר ראשון באמנות ?

כשם שהאמנות עצמה היא דינמית, חתרנית ואישית, כך גם הדבר בכל הנוגע לתעסוקה בתחום זה. בדומה לתחומים אחרים במדעי הרוח והחברה אין כיוון מוגדר לבוגרי התוכניות והדבר נתון ליוזמתם ושיקול דעתם של הבוגרים. למעשה אין כלל מקומות עבודה אשר מעסיקים באופן רשמי בוגרי לימודי אומנויות אך כיום ניתן לראות בבוגרים של תחומי לימוד אלו מקור לחשיבה יצירתית וביקורתית שיכולה לתרום לכל ארגון, וחברות הייטק רבות כיום מחפשות בוגרים דווקא מתחומי לימוד אלו.

חלק מן הבוגרים של התוכניות המעשיות מנסים לבנות עצמם כיוצרים עצמאיים בשדה האמנות. לחילופין יש הפונים להוראת המקצוע בבתי ספר תיכונים ויסודיים ויש הפונים לכתיבה ועריכת תוכן בגופי התקשורת השונים. בסיום הלימודים ניתן גם להמשיך לתארים מתקדמים, אפילו במקצועות עם התמחות ספציפית שונה, כגון מוזיאולוגיה, אדריכלות ועיצוב. על מנת לעסוק במחקר בתחומי האמנות נחוץ תואר שני שניתן לרכישה בכל המחלקות לאמנות שנמנו לעיל.

איפה לומדים?

תואר ראשון באמנות מוענק בכל האוניברסיטאות – תל אביב, ירושלים, חיפה, בר אילן, בן גוריון והפתוחה ובמספר מכללות בין השאר ספיר, סמינר הקיבוצים, בית ברל, תל חי ועוד. תוכניות הלימוד שונות זו מזו בתחום המרכזי אליו הן מכוונות את בוגריהן, אם זה הקניית ידע נרחב אודות ההיסטוריה של האמנות (B.A – בוגר בלימודי אמנות), כישורי הוראת אמנות (B.Ed – בוגר בהוראת אמנות), ביקורת והפקה של מוסדות תרבות ואמנות או ידע מעשי ותיאורטי בתחומים השונים (B.F.A בוגר באמנות מעשית).

קבלה ללימודים

באופן כללי תנאי הקבלה ללימודי אמנות באוניברסיטאות ובמכללות הם לא גבוהים באופן יחסי. בדרך כלל ניתן להירשם ללימודי תואר ראשון באמנות עם תעודת בגרות מלאה וציון פסיכומטרי 500 ומעלה. עם זאת, יצוין כי תנאי הקבלה משתנים ממוסד למוסד ומשנה לשנה ובחלק מהמוסדות, בייחוד באלו הכוללים מסלולים מעשיים כגון בצלאל, יש צורך לעבור מבחני אישיים וראיון. עליכם לבדוק זאת מול מוסד הלימודים עצמו – מכללה או אוניברסיטה.

אז לאיפה הכי קל להתקבל? לאיפה הכי קשה?

הקבלה ללימודי אמנות קשה במיוחד בבי"ס לאמנות, כגון בצלאל, שם נדרש המועמד לעמוד בשלבי מיון אשר מתמקדים יותר בכישורי היצירתיים ואופיו מאשר בציוניו טרם הלימודים, זאת בשונה מלימודי האמנות התיאורטיים באוניברסיטאות ובמכללות (בית ברל, סמינר הקיבוצים) אשר דורשים רק בגרות מלאה וציון פסיכומטרי לא גבוה באופן יחסי.

מסלולי לימודים

כפי שציון לעיל מסלולי הלימוד העיקריים כוללים מסלולים תיאורטיים באמנות אשר נלמדים באוניברסיטאות ובדרך כלל ניתן לבצעם במסגרת דו חוגית בשילוב עם תואר דו חוגי אחר, מסלול להוראת אמנות אשר מתאפשר במכללות כגון בית ברל וסמינר הקיבוצים ושם הוא משולב באופן אינהרנטי עם לימודי חינוך והוראה, ולימוד אמנות מעשיים אשר אורכים זמן רב יותר ומאמץ ניכר מהסטודנט בשל העבודה המעשית ולפיך מתאפשרים רק במסגרת חד חוגית כגון בצלאל או התכנית הבית תחומית באומנויות בתל אביב.

משך הלימודים והיקפם

התואר נמשך בין שלוש שנים במסגרת הלימודים העיוניים וארבע שנים במסגרת הלימודים המעשיים. המסלולים העיוניים אינם תובעניים באופן חריג ודורשים השקעה בדומה ללימודים אחרים מתחומי מדעי הרוח והחברה. הלימודיים המעשיים דורשים מאמץ וזמן רב מהסטודנט וזאת לאור העבודה המעשית ותהליכי היצירה שמהווים חלק בלתי נפרד מהתואר.

מה מספרים הסטודנטים?

הסטודנטים בבצלאל מרוצים מאד מהלימודים אך מעידים על הקושי הרב שבלימודים אלו. הלימודים תובעניים והמרצים אינם חסים עליהם בביקורת. הסטודנטים באוניברסיטת תל אביב מעידים על איכותן של התוכניות וגם על האווירה המצוינת השוררת בקמפוס האוניברסיטה.

אז למה כדאי ללמוד אמנות ?

הבחירה בלימודי אמנות אינה מתאימה לכל אדם אלא רק ל"מכורים" לדבר. מי שאמנות ויצירה זורמים בדמו ימצא בלימודי אמנות חוויה יוצאת דופן ושאינה שגרתית בנוף האקדמי. ייתכן כי תתקשו למצוא עבודה מיד עם סיום הלימודים אך העושר, היצירתיות והחוויה שתרוויחו מלימודים אלו לא יסולאו בפז.

 

תמונה של מעטפהצור קשר