השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

אמונות טפלות של תלמידים לפסיכומטרי

כולנו יודעים שבשביל לקצור הצלחה כשעושים מבחן פסיכומטרי, צריך להשקיע המון בלימודי פסיכומטרי, דרכם נכניס לא מעט חומר אל תוך המוח – ולא סתם להכניס, אלא לוודא שירגיש שם בנוח. אבל האם זה הכל, או שיש עוד דברים (קצת פחות קונבנציונליים) שיעזרו לנו להגיע אל ציוני פסיכומטרי מספקים? תתפלאו (או לא…), אבל גם מבחני פסיכומטרי, כמו בכל מקום שבו לחץ נפשי ורצון להצליח נפגשים, יוצרים אמונות טפלות שונות ומשונות.

אז החלטנו לרכז עבורכם מספר אמונות טפלות משעשעות, שגונבו אל אוזנינו כהדים במסדרונות הסניפים במהלך קורס פסיכומטרי, ולבדוק אותן בשבילכם בכדי שנוכל להחליט סוף סוף – האם יש בהן ממש או שמדובר באגדות?

כשניגשים למבחן פסיכומטרי ולא יודעים את התשובה לשאלה עדיף לסמן את תשובה 3

אז בואו נחשוב בהגיון: יש לנו 4 תשובות, ואין לנו מושג איזו מהן היא הנכונה. בואו נראה, הסיכוי של כל אחת מהתשובות להיות נכונה הוא 25% (במהלך קורס פסיכומטרי לומדים גם אחוזים וגם הסתברות, אז לכל מי שלא הבין מה הלך פה – אין לכם ממה לדאוג). לפי זה, אם נחשוב בפשטות, תשובה 3 היא בסך הכל עוד תשובה מתוך הארבע, ואין סיבה מיוחדת שדווקא היא תהיה הנכונה. אולם מחקרים מוכיחים שזה לא כל כך נכון. אם ניקח את כל המבחנים האמריקאים הקיימים ונחקור אותם, נגלה שלתשובה 3 יש יותר מ-25% להיות התשובה הנכונה. מעניין, אבל לא עוזר לנו. לכל מבחן פסיכומטרי יש מספר נוסחים, כשההבדל ביניהם, בנוסף לשינוי בשאלות, הוא שינוי מספור התשובות, כך שתשובה 1 בנוסח מבחן פסיכומטרי מסוים, יכולה להופיע כתשובה מספר 3 בנוסח אחר. מלבד זאת, המרכז הארצי לבחינות והערכה מקפיד לשמור על איזון פסיכומטרי כלומר, כך שמספר הפעמים שתשובה 1, לדוגמא, תהיה הנכונה, לא יהיה רחוק משמעותית ממספר הפעמים שהתשובה השנייה, השלישית או והרביעית תהיינה נכונות. יחד עם זאת, על-פי אותו היגיון "הימור קבוע" כלומר, סימון אותה תשובה בכל שאלה שלא נדע איך לפתור, או לא נצליח לפתור, במהלך פסיכומטרי, אינו מוריד מסיכויי ההצלחה. לכן, אם נוח לכם להיצמד לתשובה 3 (או נניח לתשובה מספר 1 כי היא הראשונה בסדר התשובות) – זה בטח לא מזיק.

מועדי פסיכומטרי מסוימים קשים מאחרים

חברים, לצערנו כאן התשובה היא פשוטה הרבה יותר: זה פשוט לא נכון. ניסינו וניסינו, בדקנו וחקרנו, אבל לא מצאנו כלום. ככלל, הניסיון לומר על פסיכומטרי מסוים שהוא קשה או קל יותר מאחרים הוא די מוטעה מיסודו. רמת הקושי של מבחן פסיכומטרי תלויה ברמת הלמידה, ובנוסף המרכז הארצי לבחינות ולהערכה מקפיד שבכל מועדי הפסיכומטרי תהיה אותה כמות שאלות ׳קשות׳ (כאלו שבפיילוטים ומבחני דמה שנערכו במהלך מועדי פסיכומטרי קודמים, רק מעטים הצליחו לענות עליהן). בקיצור, מומלץ להשקיע בלימודי פסיכומטרי ולא בדברים מוזרים מסביב.

מועדי פסיכומטרי משפיעים על הציון הסופי

התפיסה הרווחת היא שהיות שפסיכומטרי הוא יחסי, הציון שלי מושפע ממי שניגש איתי לבחינה – כך שאם בפסיכומטרי שלי ניגשים המון "חכמים" – אכלתי אותה, ואם אגש לבחינה במהלך מועד פסיכומטרי שהרמה הממוצעת של הנבחנים בו נמוכה, המיקום היחסי שלי יהיה גבוה יותר, והציון ישתפר. תלמידים במהלך קורס פסיכומטרי גם נוהגים להציג סימוכין לתיאוריות מסוג זה, כגון "ידוע שהרבה מועמדים לרפואה ניגשים בזמן מועד פסיכומטרי זה"; "רוב המועמדים לעתודה ניגשים לבחינה במועד הבא" וכו'… הבעיה היא שהנחת המוצא מאחורי טיעונים אלו שגויה מיסודה. חישוב ציון פסיכומטרי נעשה לא רק בהשוואה לנבחנים באותו המועד, אלא מושווה גם לכלל הנבחנים בשנה שלפני-כן. כך, המרכז הארצי לבחינות והערכה מבטיח שגם מועדי פסיכומטרי שבהם רמת היכולת של הנבחנים שונה מהממוצע, טווח הציונים יהיה זהה לחלוטין למועדים פסיכומטריים קודמים, וכך אתם תקבלו את אותו ציון פסיכומטרי שהייתם מקבלים אילו נבחנתם במועד אחר.

אפשר לזהות פרקי פיילוט

ציון בחינה פסיכומטרית לא מושפע משני פרקים שנוספים לבחינה עצמה (פיילוטים). פרקים אלו משמשים את המרכז הארצי לבחינות ולהערכה לבקרה ולהשוואה בין מועדי פסיכומטרי, וכן לבדיקת איכות של שאלות פסיכומטריות לקראת פרקי אמת במועדים עתידיים. פרקי הפיילוט יכולים להיות בכל אחד מהנושאים (כמותית, מילולית ואנגלית).

ישנה אמונה שניתן, באמצעות רמזים שונים, לגלות שפרק פסיכומטרי מסוים הוא פיילוט, ובהתאמה אפשר לא להשקיע בו, או פשוט לצאת להפסקת התרעננות של 20 דקות שכה נחוצה לנו בזמן מבחן פסיכומטרי, וכולנו יודעים שהוא ארוך מאוד בין כה וכה. האמת היא – שזה פשוט לא נכון, ובעיקר לא שווה את הסיכון. לא חסרים סיפורים על נבחנים שזיהו "מוזרות" בפרק כלשהו (מספר שאלות שונה מהרגיל מסוג מסוים; שאלות שנראו "קשות מדי") החליטו שמדובר בפיילוט ושאפשר לוותר על הפרק – ושילמו ביוקר. תשלום זה, אני מניח שכולכם מבינים, בא לידי ביטוי במקום החשוב ביותר – ציון פסיכומטרי. לכן, לטובתכם, התייחסו לכל הפרקים במהלך מבחן פסיכומטרי באותה מידה של רצינות!

מי שיצא מבואס לאחר מבחן פסיכומטרי יקבל בסוף ציון פסיכומטרי טוב ולהפך, מי שיצא מאושר התבאס בסוף

כן, ראינו גם אמונה כזאת שמסתובבת לאחרונה. חבר'ה, באמת… תשקיעו באמונות טפלות קצת יותר רציניות! אתם באמת לא מכירים אנשים שיצאו שמחים מהמבחן וקיבלו ציון פסיכומטרי ששימח אותם? אתם חייבים להשיג יותר חברים שלמדו ב-High-Q

אז מה המסקנה ממה שראינו כאן? שכנראה מזל תמיד עוזר, וכשזה נוגע לפסיכומטרי – גם להתפלל ולקוות לא יזיק, אבל לדבר אחד אין תחליף: לימודי פסיכומטרי כמו שצריך!

ב-ה-צ-ל-ח-ה-!

תמונה של מעטפהצור קשר