השאר פרטים

מתעניינים בלימודים ב- HighQ?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם

נציגנו עומדים לרשותכם
לשאלות ולפרטים נוספים:

reception@high-q.co.il

1-800-80-80-80

שעות פעילות:
א'-ה': 9:00-21:00 | ו': 9:00-13:00
בשליחת הפרטים הינך מאשר/ת קבלת מידע ועדכונים אודות הקורסים של היי קיו

איך לחסוך זמן במבחן הפסיכומטרי

אחד האתגרים הגדולים שכל מבחן פסיכומטרי מציב בפנינו היא העמידה במסגרת הזמנים הנוקשה של הבחינה. תלמידים רבים סבורים שהדרך הטובה ביותר לחסוך זמן היא "לרוץ" על השאלות או "לנחש" כמה שיותר מהר, ובעיקר לקרוא מהר את השאלות.

האמת היא, שאין כמעט שום דבר נכון בטענות האלה, אם אתם עושים קורס פסיכומטרי הרי שתלמדו את כל הדברים הללו בשיעור, אבל בינתיים, כדי להפריך את המיתוס ולעזור לכם לקבל ציון פסיכומטרי גבוה ככל האפשר – הנה טיפים חשובים לחסכון זמן במבחן פסיכומטרי, הנובעים בעיקר מלקחים שהפקנו מתלמידים שעשו מועדי פסיכומטרי קודמים. על פניו אנחנו יכולים לומר כבר עכשיו: הרשמה לפסיכומטרי זה רק תחילת הדרך שלכם.

הרשמה לפסיכומטרי היא רק השלב הראשון

הכנת סביבת העבודה: כשפותרים מבחן פסיכומטרי צריך להיות מרוכזים מאוד. חשוב מאוד שתישארו מרוכזים וכך תנצלו את כל הזמן הניתן לכם בכל פרק לפתרון שאלות ולא לתפעול לוגיסטי של השולחן שלכם.

כמה דברים טכניים שיעשו פלאים בניצול נכון של הזמן – הכינו מראש על השולחן לפחות 4 עפרונות מחודדים, שני מחקים, מחדד וסטופר. הכינו מראש בצד השני בקבוק מים, ואת האוכל שהבאתם בשקית פתוחה על השולחן, כדי שלא תצטרכו לבזבז זמן על פתיחה של עטיפות, הוצאה של דברים משקיות או מתיקים. זה גם מרעיש ומעצבן אז חבל.

קריאה נכונה: בניגוד גמור למה שסבורים תלמידים רבים שעושים בחינות פסיכומטרי, לא טוב לקרוא מהר את השאלות. בקריאה מהירה יש בעיה מרכזית והיא וקשה לעיתים להבין עד הסוף את מה השאלה. זה מוביל לקריאה נוספת ול"זפזופ" בין התשובות לסוף השאלה לתחילת השאלה וחוזר חלילה.

אם תקראו את השאלה מראש פעם אחת לאט יותר, בקצב שיאפשר לכם הבנה מלאה של הכתוב – לא תבזבזו אלא דווקא תחסכו בזמן!

מעניין לעניין באותו עניין: יש המאמינים שכל הנבחנים העושים בחינות פסיכומטרי חייבם לפתור את כל השאלות בכל פרק, מה שמביא שוב לקריאה ופתרון מהירים מדי של שאלות, במטרה להגיע לשאלה 20 כאילו ניתן איזה בונוס פסיכומטרי קסום לפתרון של כל השאלות בפרק… האמת היא שאין שום בונוס על פתרון כל השאלות, ממילא תסמנו תשובה לכל שאלה, וכל מה שמעניין אתכם בזמן הבחינה זה לענות על כמה שיותר שאלות נכון. לא על כמה שיותר שאלות נקודה…

אמת נוספת היא שרוב התלמידים שעושים פסיכומטרי לא מצליחים לענות באופן מלא על כל השאלות בכל פרק, וזה כפי שהזכרנו קודם, אחד הקשיים של הבחינה.

לכן הדרך הנכונה לעבוד תהיה לא לנסות "לרדוף אחרי הזנב של עצמנו" במטרה לפתור את כל השאלות, אלא לדעת מראש על כמה שאלות אנחנו יכולים לענות בצורה טובה בכל אחד מהפרקים, ולתכנן את הזמן בהתאם. מורה פסיכומטרי מקצועי ומנוסה יוכל בהחלט לסייע בתכנון האסטרטגיה והזמן לפרקים פסיכומטריים שונים.

שאלות מלכודת: תלמידים רבים שואלים אותנו לגבי "מלכודות" במבחן הפסיכומטרי של "המרכז הארצי לבחינות", כך לדבריהם, (אגב, אין דבר כזה המרכז הארצי לבחינות ויש לומר המרכז הארצי לבחינות ולהערכה).

ולגבי מלכודות? כמעט לכל תלמיד פסיכומטרי, וכמעט כל מי שעושה בחינות פסיכומטרי, יהיו מספר שאלות מועט לפחות ש"יתקילו" ויגרמו להיתקע. בממוצע יש לכם דקה לפתור שאלה, ולכן אתם לא יכולים להרשות לעצמכם להיתקע על שאלה 3-2 דקות. הנוסחה הטובה ביותר להתמודדות עם הקושי, ולחסכון של זמן במטרה להגיע לציון פסיכומטרי גבוה ככל האפשר בכל פרק, היא:

אם אינכם מצליחים לפתור את השאלה, ולא מצליחים להתקדם ולא בטוחים מה לעשות, סמנו את השאלה בחץ על גבי מחברת הבחינה, נחשו תשובה בדף התשובות, ורק אם נשאר לנו זמן לאחר שעברתם על כל השאלות בפרק, חזרו לשאלה שהתקשיתם בה. מומלץ בחום לעשות אותו דבר גם לגבי שאלות שדורשות זמן רב מאוד.

כל זה משתי סיבות עיקריות:

  • אם לא הצלחתם לפתור משהו, מאוד לא סביר שפתאום תידלק לכם נורה בראש והפיתרון יגיע באורח פלא… הרבה יותר סביר שאם תיגשו לשאלות אחרות, נחזור לשאלה בפרספקטיבה אחרת, ופתאום נראה כמה פשוט זה ו"איך לא ראיתי את זה קודם" – אם אתם תלמידים בקורס פסיכומטרי – זה קרה לכם 🙂
  • כפי שאמרנו קודם, בגלל מסגרת הזמנים הקשוחה של בחינות פסיכומטרי אתם לא יכולים להרשות לעצמכם להיגרר לתוך שאלה ששואבת זמן, ולא נותנת שום דבר בתמורה…

אסטרטגיה נכונה: בבחינות פסיכומטרי יש מבנה וסדר פתרון שיהיה אופטימלי עבורו, בכל אחד משלושת סוגי הפרקים הפסיכומטריים. חשוב מאוד להשקיע מחשבה בסדר הפתרון לפי סוג שאלות, מפני שבתוך הפרק אתם לא מחוייבים לפתור את השאלות בסדר הנתון, אלא יכולים לשחק איתו ככל העולה על רוחנו.

מספר דוגמאות :

  • לא לכולם טוב לפתור שני אנסינים באנגלית אחד אחרי השני
  • לא לכל אחד נכון להתחיל פרקים מילוליים באנלוגיות
  • לא תמיד מומלץ לפתור שאלות הבנת הנקרא בסוף הפרק
  • לפעמים אפשר לפתוח או לסיים את הפרקים הכמותיים בגרף

כדי להתאים אסטרטגיה נכונה לכם אישית, מומלץ בחום להסתייע במורה שראה כבר ים בחינות פסיכומטרי ויכול לבנות סדר כזה באמצעות יחס אישי ותשומת לב לנתונים אישיים.

טריפ חבל על הזמן – מה שנכון, נכון!

אם מצאתם תשובה נכונה – סמנו אותה, ואל תקראו את שאר התשובות. אם פסלתם 3 תשובות – סמנו את התשובה הרביעית בלי לקרוא. יאללה, חבל על הזמן, שיהיה בהצלחה!

תמונה של מעטפהצור קשר